שתף קטע נבחר

פרשת תמיר: הפצ"ר הורה לחקור התנהלות מצ"ח

השופטים שהחליטו להוריד בדרגה את תא"ל משה (צ'יקו) תמיר בעקבות פרשת הטרקטורון, מתחו ביקורת על הטיפול בפרשה בפן החקירתי. בעקבות זאת, החליט הפרקליט הצבאי הראשי על חקירה פנימית בצה"ל. הקצינים המעורבים לכאורה כבר קודמו

אחרי הביקורת - חקירה פנימית בצה"ל. הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אביחי מנדלבליט, החליט אחר הצהריים (יום ד') לפתוח בחקירה פנימית, כדי לבחון את התנהלות המשטרה הצבאית החוקרת בפרשת תת-אלוף משה (צ'יקו) תמיר. שופטי בין הדין הצבאי קבעו כי תמיר יורד בדרגה.

 

פרשת צ'יקו תמיר - כל הדיווחים:

 

ההחלטה על פתיחת החקירה התקבלה בעקבות הביקורת הקשה שנמתחה בגזר דינו של תמיר, לפיה היה ניסיון לגמד את הנושא, ולא היתה התייחסות לאירוע כמקרה שבו יש היבטים פליליים, אלא כמקרה של תאונת דרכים שגרתית בלבד. החלטתו של הפצ"ר מעלה שאלה שהתעוררה גם בגזר הדין שניתן היום - מדוע לא הורה לבדוק את התנהלות גורמי החקירה כבר לפני כמה חודשים, כאשר הוגש כתב האישום נגד תמיר.

 

היחידה לחקירות פנים (יחק"פ) היא זו שתהיה אמונה על הבדיקה - מדובר ביחידה בראשה עומד אל"מ במילואים, ומתבססת ברובה על חיילי מילואים. היחידה מהווה מעין מקבילה למח"ש במשרד המשפטים, אולם לא פעם נשמעה ביקורת על כך שאין בידה די משאבים לבצע חקירות מעין אלה.

 

הקצינים המעורבים כבר קודמו

במסגרת החקירה תבחן היחידה את כל גורמי החקירה במשטרה הצבאית שטיפלו בפרשת תמיר, ולהעביר את ממצאיה ישירות לפרקליט הצבאי הראשי. עם זאת, שלושת הקצינים הבכירים בחיל הנוגעים לפרשה כבר קודמו: מפקד מצ"ח בפיקוד הדרום, סא"ל ששי מגידו, סיים לאחרונה את תפקידו ועבר לתפקיד בכיר יותר. כמוהו גם מפקד מצ"ח, אל"מ מאיר אוחנה, שיתמנה בקרוב לתפקיד קצין משטרה צבאית ראשי ויקודם לדרגת תא"ל ואילו מפקד החיל, תא"ל רוני בני, המשיך בתפקידו וכהונתו הוארכה.

 

מוקדם יותר אמרו ל-ynet גורמים בפרקליטות הצבאית כי "צריך לעשות בדק בית רציני ולבדוק את כל מהלך החקירה הזאת. צה"ל שחורת על דגלו את ערך האמינות והיושרה - לא יכול להישאר אדיש לביקורת של השופטים. היו כאן גורמים שרצו לקבור את הפרשה ואסור שדבר כזה יקרה".

 

שופטי בית הדין הצבאי החליטו, בדעת רוב, להוריד את תא"ל תמיר לדרגת אלוף משנה,

לאחר שהורשע בעבירות של שימוש ברכב שלא למטרות הצבא, נהיגה ברכב ללא רשות בעליו, עבירה במסמכים צבאיים והתנהגות שאינה הולמת.

 

לצד גזר הדין, עולה מההחלטה תחושה קשה של הטיפול בפרשה בפן החקירתי. השופטים שמעו חוקר אחד בלבד במהלך הדיונים, שהסביר את ההתייחסות לאירוע כאל תאונה רגילה ולא כאירוע עם היבטים פליליים - וציין כי "קיבל הוראות מגבוה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
חקירה בעקבות גזר הדין. תא"ל מנדלבליט
צילום: דובר צה"ל
צ'יקו תמיר. ניסו לגמד את החקירה?
צילום: דנה קופל
מומלצים