שתף קטע נבחר

ברקת התקפל, זמנית: חניון ספרא יישאר סגור

למרות המחאה החילונית, מנסה ראש עיריית ירושלים להוריד את גובה הלהבות, וכעת הודיע כי "לבקשת מפקד המחוז", יישאר חניון המריבה, שפתיחתו בשבת עוררה הפגנות אלימות של העדה החרדית, סגור בשבועיים הקרובים - לצורך הידברות. אחד מראשי החרדים: "למישהו נראה שבעוד שבועיים הוא ייפתח?"

חניון ספרא יישאר סגור בשבתות בשבועיים הקרובים, לצורך הידברות עם החרדים המתנגדים לפתיחתו - כך הודיעה הבוקר (יום ו) עיריית ירושלים. בעירייה אמרו כי בתקופה הקרובה יקודמו כמה מהחלופות שהוצעו לפתרון המשבר, ואם לא יימצא פתרון הולם - ישוב החניון לפעילות. בעקבות ההחלטה, ביטלו ראשי החרדים את תפילת המחאה ההמונית שתוכננה להתקיים הערב ברחוב בר אילן בעיר.

 

פתיחתו של החניון לראשונה בשבת האחרונה עוררה הפגנות אלימות של אלפי חרדים בעיר, שבהם נפצעו שישה שוטרים. למרות זאת, הפגין ראש העירייה ניר ברקת במהלך השבוע נחישות להמשיך בפתיחת החניון כדי לפתור את בעיית החניה במרכז העיר בסופי שבוע, ומנגד גם ראשי החרדים

 סירבו להתפשר. כעת נראה שראש העיר הוא זה ש"מצמץ ראשון", והשיב את המצב צעד אחד אחורה - לטענתו, באופן זמני ורק לצורך הידברות.

 

"ראש העיריה ברקת החליט להיענות לבקשת מפקד המחוז, ניצב אהרון פרנקו, ששלא לפתוח את חניון ספרא למשך שני סופי השבוע הקרובים", נמסר מהעירייה, "וזאת לאחר שהתרשם כי קיימות חלופות שיכולות לתת מענה אמיתי לבעיית הסדרי החניה ולבעיה הביטחונית והבטיחותית שנוצרה עקב כך. בשבועיים הקרובים יקודמו החלופות המוצעות. חשוב לציין כי במידה ולא יימצא פתרון הולם לבעיית הסדרי החניה בשבת, ישוב וייפתח חניון ספרא ופתיחתו תיאכף על ידי המשטרה".

 

אך בצד החרדי לא מתרשמים: "חניון ספרא יהיה סגור, נקודה", אמר ל-ynet מזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת, הרב יצחק גולדנקנופף, שנועד עם ניצב פרנקו לפני הפגישה עם רבני העדה החרדית. "זה לא ברור לכם? למישהו נראה שבעוד שבועיים הוא כן ייפתח?".

 

מקורב לראש העיר הסביר ל-ynet כי החלטת ברקת נוגעת לטווח הארוך. "נכון שהשבוע הזה הוא אולי יותקף ויגידו שהוא 'התקפל', אבל בטווח הארוך תהיה הצלחה כי יהיה פתרון לחניה בשבת", אמר. "יש התקדמות מאוד רצינית מול המגזר החרדי שיאפשרו לפתוח את אחד מחניוני ממילא". לדבריו, "יצירת שקט בשבועיים הקרובים תעזור להגיע להבנות ולפתרון הבעיה מול החרדים".

 

יוזכר כי פתיחת חניון ספרא כשלעצמה היתה מהלך של פשרה עם המחנה החרדי. בתחילה התכוונה העירייה לפתוח את חניון קרתא הסמוך לשער יפו, אולם בעקבות התנגדות החרדים החל משא ומתן, שבסיומו הוסכם לפתוח תחת זאת את חניון ספרא, ולהפעילו באמצעות "גוי של שבת". כזכור, בסופו של דבר גם נגד מהלך זה יצאו החרדים.

 

"פרס לבריונות החרדית"

שתי התארגנויות של צעירים חילונים, שקבעו מבעוד מועד לפעול במהלך סוף השבוע ולהפגין בסוף השבוע כתגובת נגד להפגנות החרדים המתוכננות, שינו הבוקר את הטון בעקבות ההודעה על סגירת החניון. "הצטערנו לשמוע על ההחלטה", אמרה ל-ynet מירב כהן, מתנועת "התעוררות", המהווה חלק מ"פורום הארגונים למען ירושלים חופשית", שיפגינו מחר בכיכר ספרא. "לשיטתנו, היא מהווה פרס לבריונות החרדית,

 ולא מקדמת את ירושלים לכיוון פלורליסטי. אנחנו מקווים שזו לא טעות שנשלם עליה עוד בעתיד. אנחנו קוראים לתושבי ירושלים שאכפת להם - להגיע להפגנה".

   

פעילים מטעם אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית יגיעו כבר היום בצהריים לכיכר, ויקיימו עצרת למען הפלורליזם שתכלול הופעות, הרצאות ודיונים בהנחיית נציגים ממגוון רב של אוכלוסיות. "זהו מסר ברור נגד הבריונות החרדית ואל העירייה, כי יש קולות נוספים בירושלים" אמרה מיכל מרגוליס, דוברת אגודת הסטודנטים. "המטרה היא להראות דומיננטיות של הכוח הצעיר בעיר ולהשמיע קולות נוספים בירושלים מלבד הקול החרדי. נגיע - דתיים לאומיים וחילונים ביחד, על מנת להראות שבניגוד למה שראינו בסוף השבוע שעבר, העיר הזאת היא גם פלורליסטית ותרבותית".

 

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר בעקבות ההחלטה כי "ביום של הבחירות באיראן, בחר ברקת ללכת בדרכה של איראן במקום בירושלים חופשית. סגירת החניון היא כניעה לאלימות והסחטנות של הממסד החרדי הקיצוני וסטירת לחי לאינטרס הירושלמי ולשלטון החוק".

 

גם רבים מחברי מועצת העיר החילוניים בירושלים הופתעו אמש כאשר הצעת הסגירה הזמנית שכזו עלתה לראשונה. כמה תושבים חילונים הגדילו לעשות והשאירו חבילת חיתולים ליד דלת ביתו של ברקת - כרמז לחיתולים שזרקו המפגינים החרדים על השוטרים בשבת שעברה. על חבילת החיתולים נכתב: "על החתום - החילונים שהצביעו לך והתאכזבו".

 

"אם ברקת יתקפל והחניונים יסגרו אפילו לשבת אחת זה משדר מסר לכולם: מי שנוהג באלימות מנצח", אמר אתמול ל-ynet ניר פרג, גם הוא פעיל בפורום הארגונים למען ירושלים חופשית. "יהיה לי חבל מאוד אם כוח הזרוע ינצח את שלטון החוק בירושלים".

  

בפורום מזכירים כי החילונים הם אלו שהעניקו בהצבעתם לברקת את כס ראש העירייה, ולא העדה החרדית: "אם ברקת יתקפל - נפגוש אותו ביום שבת בכיכר ספרא ובקלפי בבחירות הבאות".

 

בהכנת הידיעה השתתפו קובי נחשוני ואמנון מרנדה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחאה לפני שבוע
צילום: גיל יוחנן
ברקת. התקפלות זמנית
צילום: גיל יוחנן
הורוביץ. "סטירת לחי לאינטרס הירושלמי"
צילום: משה שי
מומלצים