שתף קטע נבחר

צרפת: רבבות מפגינים למען האופוזיציה באיראן

רבבות הפגינו בוויפנט שמצפון לפריז, והביעו תמיכה ברפורמיסטים: "צריך לפרק את הדיקטטורה הדתית ואת מוסדות הדיכוי". הפגנות גם בגרמניה, בלגיה ובהולנד

מחאת ההמונים יצאה מגבולות איראן. רבבות הפגינו אחר הצהריים (שבת) בוויפנט שמצפון לפריז, והביעו הזדהות עם הרפורמיסטים. הפגנות דומות נערכו גם בגרמניה ובבלגיה.

 

מארגני ההפגנה, אנשי "המועצה הלאומית להתנגדות באיראן", טוענים ש-90 אלף הגיעו לעצרת. הם שכרו אלף אוטובוסים, כדי להביא מפגינים מצרפת וממקומות נוספים באירופה. ראש המועצה הלאומית להתנגדות באיראן, מרים רג'אבי, אמרה להמון: "הזעם שהתפרץ ברחובות איראן שונה מכל ההפגנות והמחאות שהיו בעבר. צריך לפרק את הדיקטטורה הדתית ואת מוסדות הדיכוי".


המונים הפגינו בצרפת (צילום: AFP)

 

המועצה מארגנת הפגנות מחאה שכאלו מדי שנה, אך השנה מאופיין מפגן המחאה בקולות אחרים - התומכים במנהיג הרפורמיסטים, מיר-חוסיין מוסווי. למועצה רבבות תומכים באירופה ובארה"ב, והיא חשפה את תוכניות הגרעין של איראן כבר ב-2002.

 

אחד הארגונים שהיו שותפים להפגנת ההמונים בצרפת הוא ה"מוג'אהידין חאלק" - ארגון שהוסר מרשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי, אך עדיין נמצא ברשימה המקבילה של האמריקנים. ארגון זה היה שותף למהפכה האיסלאמית, אך הורחק מהשלטון ופתח במסע של פיגועי התאבדות, שנועדו לקרבו מחדש לממשלה.    


במקביל התקיימה הפגנה בהמבורג (צילום: AP)

 

יותר מ-1,000 גולים איראנים הפגינו היום בעיר המבורג שבגרמניה במחאה על בחירתו מחדש של אחמדי-נג'אד. המפגינים צעדו ממרכז העיר ונשאו שלטים שעליהם נכתב "אנחנו רוצים בחירות חדשות" ו"להוריד את הדיקטטור". חלקם נשאו צמידים ירוקים, הצבע המזוהה עם האופוזיציה האיראנית, וצילומים של אנשים שנפצעו במהלך ההפגנות במדינה. המשטרה מסרה כי הצעדה התנהלה באופן שלו וללא אירועים חריגים.

 

גם מול שגרירות איראן בבריסל התקבצו מפגינים, שנשאו שלטים ובהם נכתב "חופש לאיראן". כמה מהמפגינים נשאו גם פרחים וסרטים ירוקים. גם בהולנד נערכה הפגנת תמיכה באופוזיציה האיראנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה בהמבורג
צילום: AP
סרטים ירוקים ופרחים בבלגיה
צילום:AP
כרזות מחאה בבריסל
צילום: AP
מומלצים