שתף קטע נבחר

מוסווי לחמינאי: אל תאיימו בשפיכות דמים

בהודעה יוצאת דופן שפרסם מנהיג הרפורמיסטים, מיר-חוסיין מוסווי, הוא משיב לדברי האייתוללה עלי חמינאי, שהטיל על המפגינים את האחריות לשפיכות דמים. הוא הזהיר מפני "השלכות מסוכנות" אם לא תתאפשר מחאה

הרפורמיסטים נגד האייתוללה: מנהיג הרפורמיסטים באיראן, מיר-חוסיין מוסווי, פרסם אמש (שבת) הודעה יוצאת דופן ובה ביקורת על דברי המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, שהזהיר ביום שישי את המפגינים לבל ייצאו לרחובות והטיל עליהם את האחריות "לכל הדם והאלימות". מוסווי השיב לו ש"אין להניא את העם מלקיים תהלוכות והפגנות על-ידי העלאת האפשרות של שפיכות דמים, והטלת האחריות למה שיקרה על אחרים".

 

מוסווי הוסיף: "אני מאמין שהדרישה לביטול הבחירות ולעריכתן מחדש היא זכות לגיטימית שצריך לבדוק בצורה אובייקטיבית" . לטווח ארוך, אמר שיש לחשוב על "דרך חדשה של חיים פוליטיים" באיראן. 

 

"לעולם לא ארשה לעצמי לסכן את חייו של מישהו בשל פעולתי", כתב מוסווי ורמז לכך שאין בכוונתו לבצע צעד מהפכני נגכד המשטר. הוא הבהיר שהוא ותומכיו אינם נאבקים במשטר האיסלאמי, אלא "עם התנהגות בלתי הולמות ואמירת שקרים. אנחנו מעוניינים לתקן זאת". הוא הזהיר כי אם המחאה האזרחית השקטה של מחנהו לא תתאפשר, המשטר האיסלאמי יעמוד בפני "השלכות מסוכנות".

 

הוא קרא לגורמי השלטון לאשר הפגנות שקטות בהתאם לחוקה ולאפשר יותר חופש בכלי התקשורת משום שאז, לדבריו, "לא יהיה צורך בנוכחות כוחות צבא וביטחון ברחובות".

 

במכתב אחר ששיגר אמש מוסווי למועצת שומרי החוקה, האשים את המשטר בכך ש"הצעדים המקוממים" שננקטו במהלך הבחירות "תוכננו חודשים לפני הבחירות. בהתחשב בכל ההפרות הללו, יש לבטל את הבחירות". תומך של מוסווי אמר כי המועמד לנשיאות מוכן למות מות קדושים.

 

במכתב ארוך, פירט את הבעיות הקשות בבחירות האחרונות. בין היתר הוגבל משך זמן ההצבעה, קלפיות נסגרו לפני תום ההצבעה, היה מחסור בפתקי הצבעה והיו אי-סדרים בנוגע לנוכחות נציגי המועמדים בקלפיות. מוסווי לא התייחס במכתב למהומות בטהרן היום או בימים האחרונים. המכתב פורסם בשעה שכוחות גדולים של משטרה בלמו בכוח אלפי מפגינים בכיכר המהפכה בטהרן. התוצאה היתה קשה. לפחות שמונה נהרגו ועשרות נפצעו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוד נפגעים באיראן
צילום: רויטרס
ההפגנות נמשכות
צילום: רויטרס
מומלצים