שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בן-אליעזר: תנו למובארק להוביל את התהליך

  לחצים מנוגדים על נתניהו לקראת צאתו לאירופה: בעוד יעלון מדגיש ש"אין לנו פרטנר" בצד הפלסטיני, שרי העבודה דורשים התקדמות מיידית בתהליך המדיני. ברק נפגש עם נשיא מצרים

  שבוע אחרי נאום בר-אילן , ולקראת נסיעתו של ראש הממשלה מחרתיים לאירופה, שני הקצוות בממשלת נתניהו מרימים את קולם: שרי הליכוד מימין ושרי העבודה משמאל התייחסו הבוקר (יום א') בישיבת הממשלה לסוגייה המדינית, ודרשו מנתניהו לנטות לכיוונים מנוגדים.

   

  בהמשך לחשיפת ynet על תוכנית מובארק ל"מגה רגיעה" והתקדמות במגעים לשחרור גלעד שליט, אמר השר בנימין בן-אליעזר גם בהקשר המגעים לשלום כי יש "לתת למובארק להוביל את התהליך, ולפעול בחסותו". לדבריו, "מבחנו של הנאום הוא בביצוע, כי כל יום שעובר הוא לרעתנו. על ראש הממשלה להיפגש עם אבו מאזן".

   

  שר הביטחון אהוד ברק נעדר מהישיבה, בשל צאתו לפגישה שנערכה במקביל בקהיר, עם נשיא מצרים חוסני מובארק ובכירים נוספים.


   

  מובארק וברק בקהיר, הבוקר (צילום: AFP)

     

  בפתח ישיבת הממשלה לה איחר במפתיע בגלל גרגר שחדר לעינו, בנימין נתניהו דיווח לשרים על נסיעתו הצפויה ופגישותיו עם ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני ונשיא צרפת ניקולא סרקוזי.

   "אנחנו תובעים מדינה מפורזת שלא יהיו לה טילים", הדגיש ראש הממשלה.

   

  שרי הליכוד מימין, משה (בוגי) יעלון ובני בגין, מנסים לחשק את נתניהו, והשמיעו עמדות העומדות בסתירה לדרישות בן-אליעזר. לדברי יעלון, "בצד השני אין לנו פרטנר", ואילו לטענת בגין "יש לתבוע לעמוד על הזכות שלנו למדינה יהודית".

   

  השר דניאל הרשקוביץ, יו"ר הבית היהודי, אמר בישיבה כי "הדרישה להכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית תמנע את 'שיטת הסלמי' של הפלסטינים". לדבריו, "מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי - עובדתית, אבל הפלסטינים חייבים לקבל זאת אם פניהם לסיום הסכסוך".

  שר הפנים אלי ישי ביקש ברוח דומה "לברר לאן פני הפלסטינים מועדות - אם לפיוס ושלום או להמשך הסתה וטרור. עלינו לדעת אם הם מבקשים שתי מדינות בשביל להקים מדינה אחת פלסטינית ומדינה אחת לחמאס, או שהם מוכנים למדינה יהודית לצדם".

   

  מנגד, שרי מפלגת העבודה, ובראשם בן-אליעזר, אבישי ברוורמן ויצחק הרצוג, אמרו כי הם "משבחים את ראש הממשלה על שתי מדינות לשתי עמים, אך צריך להתקדם כדי שלא תהיה מדינה אחת לשני עמים".

   

  בעניין המגעים להסדרה כוללת בדרום, תקף את חמאס דובר ראש הממשלה לתקשורת הזרה, מרק רגב. "חמאס הוא חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון. הם תקועים על אג'נדה קיצונית ואחראים לטרגדיה - הן של תושבי הדרום והן של תושבי עזה - ואין לדבר איתם", אמר.


  פורסם לראשונה 21/06/2009 11:24

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בן-אליעזר. לחץ משמאל
  צילום: AFP
  נתניהו. ממריא ביום ג'
  צילום: רויטרס
  יעלון. לחץ מימין
  צילום: אורי פורת
  מומלצים