שתף קטע נבחר

המאבק בכנסת: האופוזיציה שוקלת לנצור את הנשק

מטיוטת סדר יומה של הכנסת עולה כי רק "חוק סלומינסקי" יעלה להצבעה מחר. יו"ר הכנסת מקווה שהצעד יביא להרגעת הרוחות. מחר יחליטו ראשי הסיעות אם להמשיך במאבק

האם הקואליציה והאופוזיציה בדרך להפסקת אש? הכנסת לא תצביע מחר (יום ב') על הצעות החוק השנויות במחלוקת, למעט על "חוק סלומינסקי" - כך עולה מטיוטת סדר יומה של מליאת הכנסת המתוכנן למחר, שהופצה בשעות האחרונות במשכן.

 

ייתכן כי הצעד, שמאחוריו עומד יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, יביא להרגעת הרוחות בכנסת, ולהפסקה - זמנית לפחות - של צעדי המחאה מצד האופוזיציה.

 

יש לציין כי סדר היום שהופץ במשכן עוד כפוף לשינויים, אבל נראה כי ריבלין נחוש בדעתו להגיד "לא" להצעות החוק. בלשכת ריבלין אמרו היום: "יו"ר הכנסת מחויב להחזיר את הכנסת לתפקוד מלא, ואינו יכול להניח למצב שבו הכנסת אינה מתפקדת. לעת עתה ריבלין משהה את העלאת החוקים למעט את 'חוק סלומינסקי', וזאת עד שהקואליציה והאופוזיציה יגבשו בניהם הסכמה בנושא".  

 

מחר: פגישה בין יו"ר הכנסת לראש הממשלה  

אמש פורסם לראשונה ב-ynet כי ריבלין שוקל שלא להעלות את החוקים, למעט חוק סלומינסקי,

להצבעה, וזאת בניגוד לעמדת הממשלה. ריבלין אמר אמש בשיחות סגורות: "למרות התנהגותה החמורה של האופוזיציה ועל אף שבירת הכלים החמורה שנקטה, אני לא יכול לעמוד מנגד ולראות את התבזותה של הכנסת".

 

מי שלבטח לא יהיה מרוצה, בלשון המעטה, מהחלטתו של ריבלין הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. בלשכת יו"ר הכנסת אישרו היום כי ריבלין ונתניהו צפויים להיפגש מחר. בשעה 13:00 צפויים ראשי סיעות האופוזיציה להתכנס כדי להחליט איך והאם להמשיך את המאבק. גורמים באופוזיציה החמיאו לריבלין על החלטתו שלא לאפשר להעלות את הצעות החוק להצבעה, והוסיפו כי ייתכן שכל עוד החוקים לא יועלו להצבעה - צעדי המחאה יושהו במקביל.  

 

בשיחות הסגורות הוסיף ריבלין כי הוא מסתייג מהחוקים הללו ואמר: "אני רואה בהם שינוי של כללי המשחק תוך כדי המשחק". בשבוע שעבר כבר נידונו הצעות החוק במליאת הכנסת, והקואליציה התכוונה להעלותן להצבעה בקריאה ראשונה מחר. נכון לעכשיו, זה לא יקרה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. מנסה להשכין שלום
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים