שתף קטע נבחר

ויכוח סוער בכנסת: להחמיר עם מבקשות הפטור?

חברי כנסת שהציעו לדרוש מנערות המבקשות שלא להתגייס מטעמי דת להציג הוכחות קונקרטיות שהן מקיימות אורח חיים דתי נתקלו בתגובות זועמות מצד חברי הכסת של ש"ס

ויכוח חריף התנהל אתמול (יום א') בוועדת השרים לענייני חקיקה בין שר החינוך, גדעון סער, לשר לחברה ומורשת ישראל, משולם נהרי. הוויכוח נגע להצעת חוק שיזמו חברי הכנסת ישראל חסון (קדימה) ומשה מטלון (ישראל ביתנו) על החמרת הקריטריונים לנערות המעוניינות בקבלת פטור משירות בצה"ל מטעמי דת.

 

על פי הצעת החוק, תידרשנה אותן נערות להצהיר בנוסף לנדרש מהן כיום, כי למדו במשך שנתיים לפחות בשלוש השנים שקדמו להגשת התצהיר במוסד חינוכי דתי שאישר שר הביטחון. עוד מוצע כי תוטל עליהן החובה לצרף לתצהיר אישור רשמי מהמוסד בו למדו. לדברי חסון, בכך ניתן יהיה להשיג את האיזון הראוי בחוק ולצמצם עד כמה שניתן את תופעת ההשתמטות בשם הדת בקרב נערות.

 

על פי החוק הנהוג כיום, נדרשות המעוניינות בקבלת פטור משירות חובה בצה"ל מטעמי דת להגיש רק תצהיר בפני שופט, על פיו טעמים שבהכרה דתית מונעים מהן מלשרת בשירות ביטחון והן שומרות על כשרות בבית ומחוצה לו ואינן נוסעות בשבת.

 

סער: "אתם לא משרתים - אז אל תפריעו" 

בדיון שנערך אתמול בהצעה התלהטו הרוחות בין שרי הליכוד גלעד ארדן, לימור לבנת וגדעון סער לבין שרי ש"ס משולם נהרי ויעקב מרגי, ונציג יהדות התורה, יעקב ליצמן. סער טען כי אם החרדים אינם משתתפים בשירות הצבאי, "אז לפחות שלא יפריעו", ואמר כי "חובה להיאבק בהשתמטות מצה"ל ובתופעת ההשתמטות של בנות אשר מועמדות לשירות ביטחון וטוענות לפטור מטעמי דת, אך לא מקיימות אורח חיים דתי".

 

לעומת זאת טען נהרי כי אכן קיימת בעיה, אולם הצעת החוק לא תפתור אותה. לדבריו, הפתרון בהצעת חוק זו איננו ישים ויש להגיע להסכמות משותפות בעניין ולא בדרך שמשנה סדרי עולם.

עוד טען השר נהרי, כי הצעת החוק משנה את הסטטוס קוו ודרך התנהלות הצבא נגד הבנות. במהלך הוויכוח שאל נהרי את השר סער מדוע הצעת החוק הוגשה כפרטית ולא כממשלתית, ועל כך ענה סער שיש הצעת חוק ממשלתית דומה בעניין ש"תקועה כבר שלוש שנים בגלל החרדים".

 

בעקבות הוויכוח, הציע שר המשפטים, יעקב נאמן, כי ההצבעה על הצעת החוק תיערך בעוד כשבועיים וכי עד אז יובאו הצעות שונות כדי שניתן יהיה להגיע להסכמות בעניין זה. למרות התנגדות סער לדחייה, החליטה הוועדה לדחות את ההצבעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר סער. להאבק בהשתמטות
צילום: דודי ועקנין
צילום: סבסטיאן שיינר
השר נהרי. לא לשנות סדרי עולם
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים