שתף קטע נבחר

"חוק סלומינסקי" אושר בקריאה ראשונה בכנסת

לפי החוק, יוכל שר המכהן כח"כ להתפטר מהכנסת ובמקומו יושבע כח"כ הבא בתור ברשימת המועמדים של מפלגתו. אם השר יפסיק להיות חבר בממשלה - הוא יחזור לכהן כח"כ ומחליפו יעזוב את הכנסת

צעד קטן לכנסת, צעד גדול לח"כ לשעבר ניסן סלומינסקי. מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ב') בקריאה ראשונה את אחד החוקים השנויים במחלוקת שבגינם התעמתו האופוזיציה והממשלה. מדובר בהצעה שזכתה לכינוי "חוק סלומינסקי", על שמו של חבר הכנסת לשעבר.

 

הצעת החוק, שנקראת גם "חוק נורווגי קטן" מציעה לקבוע, כי חבר כנסת המשמש כשר יהיה רשאי להתפטר מהכנסת במהלך התקופה בה הוא מכהן כשר. בתקופה זו ייכנס לכהונה בכנסת הבא בתור ברשימת המועמדים של מפלגתו, ואילו השר ישוב באופן מיידי לכהונה בכנסת במקום הח"כ שייכנס - אם תיפסק כהונתו בממשלה. מדובר בשר אחד מכל מפלגה שיוכל להתפטר.

 

הצעת החוק נולדה בעקבות דרישה של סיעת הבית היהודי במהלך המשא-ומתן הקואליציוני על הרכבת הממשלה, לאפשר לשר מטעם המפלגה, דניאל הרשקוביץ, להתפטר מהכנסת.

במקומו ישוב לכהונה הבא בתור ברשימה שנותר מחוץ לכנסת: סלומינסקי. הצעת החוק דרשה רוב מיוחד של 61 ח"כים, והשיגה רוב של 66 תומכים מול 27 מתנגדים.

 

במקביל, אושרה בקריאה ראשונה הצעת חוק המהווה הסדר משלים להצעת החוק הראשית. הצעת החוק המשנית נועדה להסדיר בעיה שעלולה להתעורר בנוגע למימון מפלגות, כאשר סיעה תשתמש ב"חוק סלומינסקי".

 

בקדימה אמרו בתגובה: "מדובר בהצעת חוק המהווה אות קלון. לאחר שקנה בכסף את שלטונו ואת אמון הממשלה המנופחת והבזבזנית ביותר במדינת ישראל, נתניהו מתנהל הערב כאחרון העסקנים הדואג לסידורי עבודה על חשבון הקופה הציבורית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייר תורג'מן
סלומינסקי. בקרוב שוב בכנסת?
צילום: פייר תורג'מן
מומלצים