שתף קטע נבחר

ח"כ זאב על הטרדות: שחיילות יידעו להתנהג

על פי סקרים אנונימיים, אחת מכל 7 חיילות מוטרדת מינית, אך לפי נתוני הצבא התלונות מועטות יחסית. זעם על דברי הח"כ מש"ס, שהוסיף: "יש חיילות שיפרשו זאת כמחמאה"

סערה התעוררה היום (ג') בוועדת הכנסת למעמד האשה, בעקבות דברים שאמר חבר הוועדה נסים זאב (ש"ס), בעת דיון בנושא ההטרדה המינית בצה"ל. ח"כ זאב אמר שיש להעביר הדרכות לחיילות, כדי שיידעו איך להתנהג. בנוסף, אמר זאב בדיון כי ישנן חיילות שיפרשו זאת כהטרדה מינית, וישנן חיילות שיפרשו את אותה התנהגות כמחמאה.

 

ח"כ אורית זוארץ (קדימה), שניהלה ויכוח נוקב עם זאב בעקבות הדברים, אמרה לאחר מכן ל-ynet: "הדברים שלו מחזירים אותנו שנות דור אחורה". לדבריה, "יש טעם לפגם בהתבטאות שלו כחברי כנסת. צריך לשים קו אדום. לנבחר ציבור יש אחריות גדולה בדברים שהוא אומר. יש הגדרות מאוד ברורות להטרדה מינית. בדברים שנאמרו הוא ניסה לקחת את המהות הנשית של חיילות לכיוון של זילות, וזה דבר מאוד לא מקובל. האחריות על הטרדה מינית צריכה להיות מוטלת כולה על אותם המטרידים".

 

על פי הנתונים שהוצגו בוועדה, 363 נשים בלבד מתלוננות מדי שנה על הטרדה מינית בצבא. זאת, לעומת סקרים אנונימיים, שלפיהם אחת מכל שבע חיילות - כלומר, עשרות אלפים - נופלות קורבן להטרדה. זאת ועוד - גם מבין אלו שהתלוננו, כמעט 40% בחרו שלא להמשיך בטיפול לאחר התלונה.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) אמרה ל-ynet בעקבות הדיון כי הפער הזה הוא "בלתי נסבל". לדבריה, יש להחריף את הסנקציות על אותם גברים שהטרידו מינית: "צה"ל חייב לעשות את כל המאמצים כדי למנוע ולצמצם את התופעה".

 

בהתייחסה להתבטאותו של ח"כ זאב, הוסיפה ח"כ חוטובלי: "חשוב מאוד לזכור לא להפוך את הקורבנות לאשמות. האחריות מוטלת על המטרידים. בוועדה היתה ביקורת חריפה על דבריו.

בין היתר, ציינתי שכאדם דתי הוא חייב לזכור שההלכה היהודית אוסרת הטרדה מינית כדי לשמור על כבודה של אישה".

 

 לפי הנתונים שהוצגו על ידי צה"ל, מבין 363 התלונות, 90 אחוז הן על הטרדות שבוצעו במסגרת צבאית, והשאר - במפגשים בין חיילים מחוץ לבסיס; ב-62 אחוז מהמקרים כללה ההטרדה מאפיינים פיזיים כגון נגיעות, ולא רק הטרדה מילולית; 95 אחוז מהמתלוננים הן נשים; 88 אחוז מהחיילות שהוטרדו הן בשירות חובה, אך לעומת זאת - 57 אחוז מהפוגעים היו אנשי קבע או אזרחים עובדי צה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
"להעביר הדרכות". זאב
צילום: זום 77
צילום: אפי שריר
95% מהמתלוננים - חיילות (אילוסטרציה)
צילום: אפי שריר
"לא להפוך את הקורבנות לאשמות". חוטובלי
צילום: דודי ועקנין
"לשים קו אדום". זוארץ
צילום: דודי ועקנין
מומלצים