שתף קטע נבחר

אובמה: שיעור האבטלה בארה"ב יגיע ל-10%

המצב הכלכלי בארצות הברית הולך ומידרד, אבל הנשיא האמריקני כי אין בכוונתו להעביר בשלב זה חבילת תמריצים נוספת למשק

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הודה הערב כי "ברור למדי שהאבטלה בארה"ב תעבור עוד השנה את מחסום 10%". אובמה, שהופיע במסיבת עיתונאים בבית הלבן, הוא ציין כי האבטלה תמשיך לעלות לפני שתתחיל ההתאוששות.

 

יחד עם זאת הבהיר הנשיא האמריקני כי בשלב זה אין בכוונתו להעביר חבילת תמריצים למשק, נוסף על חבילות התמריצים הענקיות שכבר העביר. "חשוב לראות איך הכלכלה מתפתחת ועד כמה תוכנית ההמרצה הראשונה יעילה".

 

המשק האמריקני ספג מאז דצמבר 2007 הפסד של 6 מיליון מקומות עבודה. בחודש מאי נרשמה אבטלה של 9.4 אחוז, הגדולה ביותר זה 25 שנה.

 

כתוצאה מהמצב הכלכלי הקשה, יש סימנים ראשונים לפגיעה בפופולאריות של הנשיא אובמה. בסקרים הוא עדין זוכה לתמיכה גדולה של שני שלישים מהציבור האמריקני, אבל התוכניות השונות שלו להמרצת המשק, לטיפול בתעשיית הרכב ובקידום ביטוח בריאות לאומית, זוכות לתמיכה פחותה מהתמיכה האישית בו.

 

הנשיא אובמה העביר בקונגרס תוכנית להמרצת המשק בסך 787 מיליארד דולר בחודש פברואר, מייד לאחר כניסתו לבית הלבן, והבטיח שהזרמת הכסף לעבודות ציבוריות תייצר 3 וחצי מיליון עבודות חדשות. היעד היה לשמור על אבטלה מתחת ל-8 אחוז.

 

בעוד שיעברו חודשים רבים לפני שתתברר ההשפעה המלאה של תוכנית ההמרצה על המשק האמריקני, הנשיא אובמה אינו ממתין והוא לוחץ להעברת חקיקה בקונגרס של ביטוח בריאות לאומי לקראת הסתיו.

 

הנשיא האמריקני הצהיר הערב במסיבת העיתונאים כי הוא "מאוד אופטימי" לגבי הסיכוי להציג רפורמה בביטוח הבריאות בארה"ב. "זוהי חקיקה משתלמת", אמר אובמה והצהיר כי "החקיקה לא תגביר את הגרעון בעשור הבא כפי שטוענים הרפובליקנים. אנחנו נמצא כסף באמצעות חסכונות ויעילות בתוך מערכת הבריאות".

 

הנשיא האמריקני הבטיח כי באמצעות רפורמה בביטוח הבריאות "נוריד את העלויות האדירות של ביטוח הבריאות. אנחנו לא יכולים להחזיק בשיטה שאנחנו מבזבזים כסף טוב על הרגלים רעים. אנחנו חייבים לשלוט בהוצאות מרקיעות השחקים שמשקיעים בחובות משפחות, עסקים ואת הממשלה שלנו".

 

הנשיא אובמה הבטיח לאמריקנים כי תוכנית הרפורמה שלו לא תאלץ אף אחד לשנות את תוכנית הביטוח שלו או את זהות רופאיו, אבל הזהיר שאם לא תתוקן המערכת השבורה הנוכחית - תוכנית הבריאות של כל האמריקנית תהיה בסכנה. הוא הזהיר שאם הממשל לא יפעל עכשיו, בתוך עשר שנים המדינה תבזבז דולר אחד מכל חמישה דולר על ביטוח בריאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים