שתף קטע נבחר

סין: מתנגד משטר בולט נעצר בגין חתרנות

מעצר ראשון של מתנגד משטר בולט מאז האולימפיאדה: ליו שיאובו, מרצה באוניברסיטה שקרא לערוך רפורמות פוליטיות בסין, נעצר היום רשמית על ידי השלטונות, בגין "הסתה לחתור תחת סמכויות המדינה וכוחה"

ליו שיאובו, אחד ממתנגדי המשטר הבולטים בסין, שדרש רפורמות פוליטיות במדינה, נעצר באשמה שזמם להרוס את המערכת הסוציאליסטית במדינה. כך אמרה היום (ד') אשתו. המדובר במעצר הראשון מאז האולימפיאדה של פעיל פוליטי בולט.

 

ליו כבר הוחזק במתקן כליאה שמקומו לא ידוע במשך חצי שנה,

מבלי שהוגש נגדו כתב אישום רשמי. הוא נעצר ב-8 בדצמבר האחרון, יום לפני שהתפרסם בסין מניפסט פרי עטו, שבו קרא לבצע שינויים במערכת הפוליטית הנוקשה במדינה.

 

הבוקר קיבלה רעייתו של ליו, שיאה, הודעה על מעצרו של בעלה. העילה למעצר: "הסתה לחתור תחת סמכויות המדינה וכוחה". הוא הועבר למתקן הכליאה העירוני של בייג'ינג. עורך דינו סיפר כי בשלב הבא יוגש נגדו כתב אישום. אם יורשע, עשוי עונשו המירבי להיות 15 שנות מאסר.

 

ליו בן ה-53 הוא מרצה באוניברסיטה בהכשרתו. הוא כבר נכלא ל-20 חודשים לאחר שהשתתף בהפגנות הסטודנטים בכיכר טייננמן ב-1989. "אני כה מודאגת", סיפרה רעייתו, על סף בכי. "איני יודעת כמה שנים יבלה עכשיו במאסר". היא ראתה את בעלה בפעם האחרונה ב-20 במרס, כשקיבלה אישור רשמי לראותו במתקן שבו הוחזק. הוא נראה רזה וחיוור, אך היה בקו הבריאות. היא ציינה כי לא ברור לה מדוע נתפס בעלה כאיום כה משמעותי בעיני המפלגה הקומוניסטית.

 

"יש לו עט ונייר", אמרה הרעיה. "כאן בסין, הוא לא קיבל אפשרות להביע את עמדותיו ולפרסמן ברבים. הוא לא נהנה מאף זכות בסיסית המגיעה לאזרח. איני מבינה כיצד ניתן להגביל אדם במידה שכזו".

 

ליו הוא מתנגד המשטר הבולט ביותר שנעצר מאז מעצרו של הו ז'יה, פעיל זכויות אדם סיני, לפני המשחקים האולימפיים. על הו נגזרו 3.5 שנות מאסר באפריל שעבר, לאחר שהורשע בהתססה. סין נוהגת להגיב ביד קשה לכל קריאת תיגר על המערכת הפוליטית שלה, שבה מותרת רק מפלגה אחת. לקראת יום השנה ה-60 להיווסד השלטון הקומוניסטי במדינה, נוקטת בייג'ינג יד קשה במיוחד כלפי מתנגדי משטר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליו ורעייתו. 15 שנות מאסר?
צילום: AP
מומלצים