שתף קטע נבחר

עיתון ש"ס: "לא יכולים לראות מרוקאים מצליחים"

החמרת עונשו של בניזרי עוררה את הציבור החרדי-ספרדי. "למה אולמרט עדיין חופשי?", שואל כותב המאמר בשער העיתון, שמוחה על אפליה גם בהשוואה להירשזון. ח"כ לשעבר מאיה: "אנחנו עוד בגלות, פוחדים מאיתנו פחד מוות"

יממה אחרי גזר הדין שהחמיר את עונשו של השר לשעבר שלמה בניזרי - וקבע שאיש ש"ס יישב ארבע שנים בכלא - הרוחות בציבור החרדי-ספרדי סוערות. "אתם לא מסוגלים לראות מצליחנים מלבדכם, חרדים, ספרדים, מרוקאים, לא משנה מה מלהיט לכם את האגו. קשה לכם עם זה", נטען במאמר שהתפרסם הבוקר (יום ה') בשער "יום ליום", העיתון המזוהה עם ש"ס.

 

בעולם החרדי תוהים: כיצד קרה שהשר לשעבר אברהם הירשזון, אשר הורשע בגניבת מיליונים, מקבל עונש הכבד רק במקצת מעמיתו החרדי, שעוונותיו פחותים לטענתם?

 אם תשאלו כמה מראשי הציבור וקובעי דעת הקהל, מדובר בהמשך האפליה העדתית, שהתחילה בעידן אריה דרעי.

 

במאמר חריף במיוחד תקף הרב משה שפיר את מערכות המשפט והתקשורת בישראל, בטענה שהן פועלות על בסיס עדתי. "ההשוואה בין משפטו של הירשזון שנטל מכספי הפרות הקדושות לח"כ הש"סי המועיל שרק טעה בנהלים הדרקוניים שנותרו מימי המנדט, אינה מצביעה על שפיות רבה בבית המשפט הישראלי", כותב שפיר, שעורך את מוסף 'עונג שבת' של העיתון.

 

"הירשזון הוצג בתקשורת כמסכן כרוני ואילו באותה שעה בדיוק ועל הרבה הרבה פחות, הרב בניזרי כשודד אלים... תודו: אתם לא מסוגלים לראות מצליחנים מלבדכם... קשה לכם עם זה", הוא קובע. 

 

"אוהבים אותנו קטנים ולא מזיקים"

בשיחה עם ynet, הסביר הבכיר בתקשורת החרדית את הלך הרוח בציבור שלו. "התחושה בלב הציבור, היא שהבן אדם כמעט לא שגה בכלום, וגם אם היה פה איזשהו שוחד - זה כספים שהלכו למטרות ציבוריות".


בניזרי, אתמול בבית המשפט העליון. "הוא דגדג למישהו" (צילום: גיל יוחנן)

 

כשהוא מתעקש להשוות בין מקרה בניזרי לפרשת הירשזון, שפיר גם מתבלבל בעובדות ומאשים את שר האוצר לשעבר בעבירות שכלל לא נחשד לגביהן: "השואה היא הדבר הכי מקודש מאז ומתמיד. מישהו נוגע בקופה הזו ומקבל חמש שנים, באותו יום? יש פה צדק או מידתיות? יש פה איזשהו שיבוש", קובל שפיר.  

 

לדבריו, כאשר הציבור מסתכל על מקרים דומים בעבר, האפליה העדתית בולטת. "אני חושב ששקוף מה שהיה כאן. אולמרט עדיין מסתובב חופשי, עזר ויצמן גם באו לקראתו, ומה קורה עם בניזרי? ארבע שנים לאדם עם שמונה ילדים? כפי הנראה הוא דגדג למישהו, הפריע למישהו, דיבר יותר מדי. כמו שעשו לדרעי עשו לבניזרי. אוהבים אותנו קטנים ומועילים ולא מזיקים, רק בתוך חיות מחמד", מסביר שפיר את הלך הרוחות בציבור.

 

"אנחנו עוד בגלות"

ושפיר אינו היחיד. הרב משה מאיה, ח"כ לשעבר מטעם ש"ס וחבר במועצת חכמי התורה, שולף גם הוא את השד.

"העם שלנו היה בגלות 2000 שנה, התרגלנו להיות בגלות. עם ישראל בגלות מורידים את הראש - אנחנו גם מורידים את הראש בינתיים בשקט", אמר מאיה ל-ynet.

 

הוא תקף את החלטת השופטים נגד בניזרי: "בית המשפט מקבל עדות של עד אחד, שלפי דין תורה זה שמקבל עדות של עד אחד נקרא שהוא מקבל לשון הרע.

 אנחנו חיים גם כן בתוך גלות, גלות בתוך היהודים של בתי משפט קטנים, שלא פועלים על פי דין תורה אלא על פי חוקי הבריטים והעותומאנים".

 

לדבריו, כשהיה חבר כנסת קשר יחסי חברות עם אנשי מרצ. "שולמית אלוני הסתדרה איתי מצויין. היינו יושבים במזנון, מדברים, משוחחים. יום אחד אני שואל אותם: 'תראו, פה אנחנו מדברים, אבל אתם פוחדים מחרדים פחד מוות, כי אנחנו הולכים ומתרבים, ושלא תהפכו לנו את המדינה למשטרת חולי'. זה דבר שהם פוחדים ממנו. אז כשאריה (דרעי) מצליח, אז מה עושים לו? ואם ראו שאריה הלך, החליטו לעשות את אותו הדבר לבניזרי", טוען חבר מועצת חכמי התורה מאיה.

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניזרי. "התבססו רק על עד אחד"
צילום: גיל יוחנן
דרעי. "כמו שעשו לו"
צילום: עטא עוויסאת
הירשזון. "יש פה מידתיות?"
צילום: ירון ברנר
מומלצים