שתף קטע נבחר

ירושלים: עשרות אלפי חרדים הפגינו למען השבת

תחת הכותרת "זכור את יום השבת לקודשו", קיימו חרדים מכל החוגים והזרמים תפילה המונית ברחוב בר-אילן למען השבת. זאת, על-רקע ההחלטה לפתוח את חניון קרתא. המפגינים ניסו לתקוף עיתונאים שסיקרו את האירוע אך המשטרה הרחיקה אותם

כ-30 אלף חרדים מכל החוגים והזרמים התגודדו הערב (יום ו') ברחוב בר-אילן בירושלים וקיימו תפילה המונית למען השבת. זאת, על-רקע ההחלטה לפתוח מחר את חניון קרתא סמוך לעיר העתיקה במקום חניון ספרא. במקביל, התאספו כ-150 חרדים סמוך לחניון קרתא והתפללו בשקט במקום.

 

מרבית המפגינים נאספו בין צומת אוהלי יוסף וצומת אבינדב - מרחק של כ-100 מטרים - וצעקו "שאבעס". בסמוך להם הוצב השלט: "זכור את יום השבת לקודשו". בשלב מסוים החלו מפגינים להתקדם בריצה לעבר צלמי הטלוויזיה והעיתונאים תוך שהם קוראים "המחלל מות יומת". העיתונאים נסו על נפשם, בעוד ההמון הזועם יורק לעברם ודופק על דלתות רכביהם. כוחות יס"מ הרחיקו את המפגינים מהמקום.

 

החרדים מחו על מה שהם מכנים "המלחמה שהכריז ראש העיר ירושלים על שבת קודש". ההפגנה התקיימה בדיוק במקום בו אירעו לפני כעשור המהומות לסגירת רחוב בר-אילן - מאבק שהסתיים כשידם של החרדים על העליונה.

 

המשטרה נערכה בכוחות מתוגברים במוקדי החיכוך בירושלים עקב החשש שהעצרת תתלקח ותהפוך להפגנה אלימה. "ההערכה היא שלא יהיו הפרות סדר אלימות, אך עם זאת, אנו נערכים לאפשרות כזו. כל עוד המחאה תהיה בצורה לגיטימית ומסודרת - נאפשר לקיימה, אך ברגע שהפרות הסדר יהפכו לאלימות - נגלה אפס סובלנות", אמרו במשטרה לפני תחילת האירוע.


ההפגנה ברחוב בר-אילן, הערב (צילום: גיל יוחנן) 

 

בשכונות החרדיות נתלו פשקעווילים הקוראים לציבור להגיע בהמוניו לרחוב בר-אילן. "לנוכח המזימה השפלה של אנשי סדום לטמא את עיר הקודש, נתכנס לעצרת תפילה וזעקה ברוב עם", נכתב במודעות. לכל הרחוב פוזרו מאות מנשרים המפנים אצבע מאשימה לחסידי גור, אשר תמכו בראש העיר ברקת במערכת הבחירות. על המנשרים מופיע תמליל שיחת טלפון בין חסיד גור אחד לאחר, ובה נאמר: "אם תרצה, אתה יכול לבחור לברקת גם כן". בנוסף, חולקו מנשרים המגנים את חבר מועצת עיריית ירושלים, שלמה רוזנשטיין (יהדות התורה), אשר תיווך בין העירייה לנציגי החרדים באשר לפתיחת החניון.

 

שלוימי, צעיר חרדי, סיפר ל-ynet: "אם היה ראש עיר חרדי, אורי לופוליאנסקי או מאיר פרוש, זה לא היה קורה".

 לדברי שלוימי, הוא הגיע להפגנה במיוחד משכונת בית וגן. "זה לקח קרוב לשעה הליכה, אבל זה חשוב", הוא הבהיר.

 

אברך חרדי אחר, מאיר, אמר ל-ynet כי להערכתו ההפגנה לא תתלקח, אך ציין כי הצלמים שנמצאים במקום מעוררים פרובוקציות ועליהם להיזהר.

 "הרבה זמן לא היתה לנו (החרדים) הפגנה ולא נתנו לנו להתפרק. אם יהיה פה צלם שיצלם אותנו - אנשים לא יחשבו פעמיים".

 

התפילה נערכה על-ידי העדה החרדית והוועדה למען קדושת השבת וזכתה לגיבוי שבעל-פה מצד מנהיג הציבור החרדי-ספרדי, הרב עובדיה יוסף, ומנהיג הציבור הליטאי, הרב שלום אלישיב. מחר צפויים חרדים להפגין סמוך לחניונים ספרא וקרתא ומולם תיערך הפגנת נגד של חילונים. המשטרה אישרה את בואם של אלף איש להתכנסות במקום.


פורסם לראשונה 26/06/2009 19:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסתערו לעבר עיתונאים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים