שתף קטע נבחר

קרב השבת: 23 חרדים נעצרו, שוטרים נפצעו

ירושלים שוב בוערת. המשטרה נכנסה לשכונת מאה שערים, לאחר שמאות חרדים יידו בקבוקים, קופסאות שימורים ופירות, והיא עצרה 23 מפגינים. ארבעה שוטרים נפצעו באורח קל. במקביל, הפגינו כאלף חילונים בכיכר ספרא

מלחמת השבת בירושלים התחדשה במלוא עוצמתה: המשטרה עצרה הערב (שבת) 23 מפגינים חרדים ברחבי ירושלים. ילד בן שש נפצע קל בראשו לאחר שנפגע מחפץ שהושלך בהפגנה במאה שערים ונער נפגע קל כשנפל מגדר. ארבעה שוטרים נפצעו באורח קל, אחד נפגע קל בעינו מ"גולה" שיידו לעברו ושניים מאבנים. העימותים במאה שערים נמשכו כל הערב, והמשטרה הכניסה לפעולה משאית להתזת מים.

 

רוב המתפרעים נעצרו בכניסה לשכונת מאה שערים. מאות התגודדו ויידו אבנים, קופסאות שימורים, פירות ובקבוקים, תוך שהם קוראים "שאבעס". אחר כך שרפו פחי אשפה. ארבעה נוספים נעצרו כשהפגינו בכניסה לחניון קרתא, שנפתח בשבת הזו. מוקדם יותר נעצרו ארבעה חרדים שהתנכלו לנהגים ברחוב בר-אילן בירושלים והפריעו לתנועה.

 

המשטרה הציבה כוחות גדולים בפינת הרחובות הנביאים ושבטי ישראל ומנעה מחרדים להתקדם לעבר המפגינים החילונים. פרשים ומכונה להתזת מים נערכו במקום מבעוד מועד.

 

מפקד משטרת מרחב ציון, תת-ניצב ברונו שטיין, סיכם את הערב הסוער: "אנחנו בסוף שבוע של שורה של הפגנות ומחאות מצד העדה החרדית. הערב, ידענו על כוונות להפגין מול חניון קרתא. לא איפשרנו זאת. נמנענו כל הזמן להיכנס לעימות. המפגינים ניצלו זאת ויידו מכל הבא ליד - אבנים, ירקות ובקבוקים. נכנסנו וביצענו מעצרים". הוא מספר כי המפגינים עקרו שער של בית ופצעו שוטרים, ילד ומספר נערות מחפצים שיידו. ומה צפוי בשבת הבאה: "אני מקווה שלא נצטרך להיות פה בשבוע הבא".

 

במקביל, הפגינו כאלף חילונים בכיכר ספרא במתחם עיריית ירושלים בעד החלטת העירייה לפתוח חניון בשבת ונגד מה שכינו "הבריונות החרדית". הם הניפו שלטים "להציל את הבית", "ירושלים חופשית" ונשאו דגלי ישראל.   


אחד המפגינים מובל למעצר (צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ אילן גילאון (מרצ) הגיע להפגנת החילונים: "הגעתי מאשדוד, שהיא השלישית בארץ במספר החרדים והראשונה בכמות חנויות החזיר - ובכל זאת מדובר בעיר חופשית עם יחס שווה בין אדם לאדם. אנשים חיים אחד עם השני ללא בלגן, פשוט מדהים". לדבריו להפגנות החרדים יש מטרה אחת: "זה הכל פוליטיקה, זה ניסיון להמאיס חיים של אנשים ולגרום להגירה שלילית של חילונים. בגלל זה באנו מכל הארץ על מנת לגבות. הרי זו עיר הבירה שלי", אמר ל-ynet.

 

לגבי התנהלותו של ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, אמר גילאון: "הוא די מזגזג ופה אסור למצמץ. יש שעות שאני בעדו ויש שעות שאני נגדו. חשוב שיזכור שבירושלים יש מקום לכולם: חילונים, חרדים, הומואים, ערבים, כולם".   


הפגנה בכיכר ספרא בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

מירב כהן, מתנועת "התעוררות" וחברה ב"פורום הארגונים למען ירושלים חופשית": "מחמם את הלב לראות בירושלים חילונים שמגיעים לכיכר ספרא ומביעים אהבה והזדהות. היום אנחנו רוצים לשדר מסר כי ירושלים היא מקום פלורליסטי ויש בה מקום לכל אדם באשר הוא. היום זו הוכחה לכך שבריונות וכוחניות הן לא הדרך להגיע להישגים בירושלים. יש לנו עירייה שרואה את טובת הכלל בעיר לא נכנעת ללחצים".   

  

אמש הפגינו כ-30 אלף חרדים ברחוב בר-אילן בירושלים וקיימו תפילה המונית למען השבת, על-רקע ההחלטה לפתוח את חניון קרתא סמוך לעיר העתיקה במקום חניון ספרא. המפגינים צעקו "שאבעס" והחלו לרוץ לעבר העיתונאים תוך שהם קוראים "המחלל מות יומת". העיתונאים נסו על נפשם, בעוד ההמון הזועם יורק לעברם ודופק על דלתות רכביהם. כוחות יס"מ הרחיקו את המפגינים מהמקום. 


הגיעו מצוידים בשלטים (צילום: גיל יוחנן)

 

ביום חמישי אישר בית המשפט המחוזי בירושלים לפתוח את חניון קרתא - שהוצע כחלופה לפתיחת חניון ספרא. חניון קרתא, הממוקם למרגלות שער יפו בעיר העתיקה, מכיל כ-800 מקומות ואמור לפתור את מצוקת החנייה בסופי השבוע בבירה. בית המשפט קבע שפתרון זה "הוא לטובת כלל הציבור בירושלים ואמור לתת מענה לעמדות ציבורים שונים בעיר, ולהביא לרגיעה ביחסים שבין אותם ציבורים".

 

העימותים בבירה פרצו בתחילת החודש, כאשר העירייה החליטה לפתוח לראשונה את חניון ספרא גם בשבתות. היוזמה לפתוח את החניון עוררה הפגנות אלימות של אלפי חרדים בעיר, שבהן נפצעו שישה שוטרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההתפרעות בכניסה למאה שערים
צילום: גיל יוחנן
אבנים ומעצרים במאה שערים
צילום: גיל יוחנן
הירקות שהושלכו
צילום: רונן מדזיני
הפגנת החילונים. מאות הגיעו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים