שתף קטע נבחר

הכנסת לוחצת להגביר את תחרות הבנקים והסלולר

חבר ועדת הכלכלה, ח"כ אמנון כהן, הגיש הצעת חוק פרטית שצפוייה להמריץ את הממשלה לקדם תיקון לחוק ההגבלים לשם הגברת התחרות. ההצעה תאפשר לרשות ההגבלים לפעול מבלי להסתבך בהליך המורכב והממושך שבחוק הקיים

לחץ בכנסת על רשות ההגבלים העסקיים לזרז את יוזמתה לתיקון חוק ההגבלים לשם הגברת התחרות בשוק הבנקאי והסלולרי. זאת, כאחד הלקחים של פרשת עמלות הבנקים והקנס של כ-300 מיליון שקל שהוטל עליהם. לפני כשנה הפיצה הרשות טיוטה לתיקון החוק בין משרדי הממשלה וגופים ציבוריים, אבל הדיונים על נוסחו הסופי טרם הסתיימו.

 

בסוף השבוע שעבר הגיש לכנסת חבר ועדת הכלכלה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), הצעת חוק פרטית דומה, שאמורה להיכנס למסלול החקיקה בקצב מהיר יותר. זהו מהלך פרלמנטרי מקובל שעל פי הניסיון ממריץ בדרך כלל את הממשלה לקצר את הליכי הגשת החוק שלה לכנסת , כדי שלא תאבד את השפעתה על החוק.

 

התיקון המוצע נועד למנוע אפילו מראית עין של תיאום מחירים בענפים שבהם שולט קומץ של חברות דוגמת הבנקים וחברות הסלולר. התיקון מאפשר לרשות ההגבלים להתערב ולמנוע מקרים שבהם התגלו לכאורה סימנים של תיאום מחירים. זאת מבלי להסתבך בהליך המורכב והממושך שבחוק הקיים, הכרוך בהוכחה המשפטית של "הסדר כובל" בין העסקים השולטים בענף.

 

תיקון שהחל לפני 4 שנים

את תיקון החוק יזם הממונה על ההגבלים הקודם, עו"ד דרור שטרום, לפני כ-4 שנים, כשהיה בעיצומה של חקירת הבנקים בעניין העמלות. ועדת הכלכלה גם היא עסקה בעת ההיא בנושא. שטרום ביקש להעביר בכנסת את תיקון החוק בהליך מהיר מהקצב הצפוי להצעת חוק ממשלתית, כהצעה פרטית של חבר כנסת, שתקבל את תמיכת הממשלה.

 

שטרום חיבר את הצעת החוק והיא הוגשה לכנסת ה-16 באמצעות ח"כ אמנון כהן שהיה אז יו"ר ועדת הכלכלה. כהן העביר את החוק בדיון מוקדם ובקריאה ראשונה. השלמת החקיקה נמנעה בגלל הקדמת הבחירות לכנסת הקודמת. ההרכב החדש של ועדת הכלכלה לאחר הבחירות סירב לקדם את החוק שהציע "טיפול שורש" בסוגיות כמו עמלות הבנקים, גם אחרי כשלון הרפורמה של בנק ישראל שגרמה להתייקרות העמלות הבסיסיות.

 

בנושא טיפלה במקביל גם ועדה ציבורית בראשות הפרופ' זוהר גושן, היום יו"ר רשות ניירות ערך. הממונה החדשה על ההגבלים, רונית קן, החליטה להמתין למסקנות הוועדה ובינתיים השלימה את החקירה שבה החל שטרום, בהטלת הקנס הגדול של כ-300 מיליון שקל על הבנקים (הם כבר ערערו על פסיקתה). על תיקון החוק החליטה קן בעקבות ההמלצות של ועדת גושן.

 

הקצב היה איטי - וכהן פעל

אבל הקצב השגרתי האיטי של גיבוש הצעת חוק ממשלתית תקע את יוזמת קן. לאחר הענשת הבנקים, ונוכח הסחבת שפקדה את יוזמת קן, החליט ח"כ כהן להחזיר לשולחן הכנסת את הצעת החוק הפרטית שלו. קיומו של החוק הפרטי מאפשר לכנסת להשלים את החקיקה בנושא גם אם הממשלה תחליט למשוך את החוק שלה לאחר שיגיע לכנסת.

 

אומר כהן, "הצעת החוק היא התרופה הראויה נגד תופעת השוק שאיננו פתוח לתחרות חופשית, המאפשרת בפועל לשחקן אחד להכתיב את קצב עליית המחירים. הוא קובע מחיר חדש לשירותיו ושכניו המעטים ממהרים להתיישר על פיו. באווירה זו נוצרת בשוק הרלבנטי נורמה של מחירים לא-תחרותיים, גם כשלא מתקיימים בין השחקנים התנאים של הסדר כובל בניגוד לחוק".

 

כהן מקווה שרשות ההגבלים תזרז את הגשת החוק שלה לכנסת ובינתיים לא תכשיל את המהלך שלו מטעמי יוקרה, אלא תעדיף את טובת העניין.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון נוריאל
ח"כ אמנון כהן מתמרץ את הממשלה
צילום: אלון נוריאל
מומלצים