שתף קטע נבחר

טלפון חכם, שיחה טיפשה

עם כל המהומה סביב הצלחת הטלפון הסלולרי, השירות הבסיסי שלו, שיחות קוליות, כמעט לא זכה לשידרוג במשך השנים. איך זה קרה ולמה זה עומד להשתנות

הטלפונים הסלולריים צברו כוח רב עם השנים. מעבר לכך שכמעט כל אדם בועלם המערבי מחזיק כיום טלפון משלו, יצרניות המכשירים משלבות בהם טכנולוגיות ויישומים שהופכים  אביזרים, שבעבר התלוו לאנשים בחיי היום-יום - למיותרים.

 

ישנה גם הירידה בשימוש בנגני המוזיקה הניידים ובמצלמות הדיגיטליות. עד כדי כך, שאנשים מעדיפים כיום לאבד את הארנק האישי שלהם ובלבד שלא את הסלולרי.

 

ועם כל זה, המרכיב הבסיסי ביותר בסלולרי - הדיבור, שיחת הטלפון השגרתית ודרך הקבלה והניהול שלה - כמעט ולא עבר שינוי לאורך העשור האחרון. כמה פיתוחים חדשים צפויים להציג בקרוב שיפור משמעותי בתחום.

 

הטלפון יבחר בשירות הזול לשיחה

לפני שנתיים רכשה גוגל את ‭,GrandCentral‬ חברה שפיתחה שירות המאפשר לשלב את מספר הטלפון ואת תיבת הדואר האלקטרוני לתוך חשבון אחד המנוהל על גבי האינטרנט. גוגל השיקה את השירות הקולי החדש של (שזמין כרגע רק בארה"ב‭.(‬ הוא מספק מספר אחד להעברת שיחה בין התקנים שונים, לפי שם המתקשר והשעה.

 

לדוגמה: שיחות שיגיעו לעסק לאחר שעות העבודה יופנו אוטומטית למספר הנייד או הביתי. מדובר במעין שירות "עקוב אחריי" מתקדם, שמופעל אוטומטית אחרי הגדרה ראשונית קצרה. שירות נוסף שהוטמע בישראל לפני מספר חודשים הוא שירות "הקפצת השיחה" שהשיקה אורנג‭.'‬ השירות מאפשר להעביר שיחות בין הקו הביתי של החברה לבין המכשיר הסלולרי (ולהיפך‭,(‬ בטרם נענתה השיחה. אין ספק שהשלב הבא יאפשר "הקפצת שיחה" כזו גם לאחר שנענתה. טכנולוגיה כזו הוצגה בעבר ברשתות ‭.Wimax‬

 

שירות הצ'אט הקולי ‭Google Call‬ מבוסס על תשתית האינטרנט. אבל בפטנט שהוגש על-ידי החברה בשנה שעברה ניכר פוטנציאל של מהפך: לפי הפטנט הזה, טלפון נייד יוכל "לבחור" בעזרתו, באופן אוטומטי, הוצאת שיחה דרך הספק הזול ביותר בכל פעם, במקום להיות קשור עם רשת אחת בלבד.

 

מחשב שלם בכיס

זאת ועוד: לפי כשבועיים שיחררה ארה"ב את תדרי הטלוויזיה האנאלוגית שלה. הנדל"ן האלחוטי הפנוי הזה עשוי להוות בעתיד הקרוב תשתית לרשתות‭,Super WiFi ‬ המשדרות מעל גובה האטמוספרה ובפועל מגדילות משמעותית את טווח השידור האלחוטי.

 

על מנת להשתמש בטכנולוגיה, כמובן, צריך רישיון, ובארה"ב התאגדו כ‭8-‬ חברות שכבר קיבלו אישור להשתמש בתדרים אלו. עדיין מוקדם לנבא בדיוק מה החברות צפויות להציע על גבי הרשת החדשה, אך ברור שאם יעבירו שיחות בפס אינטרנט רחב בלי להזדקק לתשתיות כבלים כלשהן, הן יכולות לגרום כאבי-ראש משמעותיים לחברות התקשורת המסורתיות, ובראשן לרשתות הטלקום.

 

אפשרויות חדשות אלה יוצאות לאור בהדרגה לעתים כקריאת תיגר על חברות הטלפוניה המסורתיות ולעתים כניסיון שלהן להשאיר את עצמן על המפה, רלוונטיות לשוק החדש. אנחנו נעים לעבר עולם שבו לכל אדם יש מחשב שלם בכיס, והוא מסוגל לתקשר במגוון דרכים. שליטה טובה ביכולות ההתקשרות במכשיר תהפוך את חשבונות הסלולר שלנו לזולים משמעותית ותאפשר מעבר חלק וזול בין רשתות.

 

שיחות בחבילות במקום בדקות

הדבר עשוי לשנות בצורה קיצונית את השיטה המסורתית שבה מחייבות כיום ספקיות הטלפוניה את לקוחותיהן. קחו לדוגמה את ה‭:SMS-‬ בעלות משלוח של הודעת SMS אחת ניתן כיום לשלוח מספר לא מבוטל של הודעות דואר אלקטרוני, שהתשלום עליהן נכלל כבר ב"חבילת הגלישה" הבסיסית שרוב המשתמשים מחוייבים לה. מצד שני, הטלפון הסלולרי עצמו לא "דאג" מעולם להציע לנו לנווט את ההודעות למסלול הזה. הוא פועל כגולם טכני, מה שניתן לשינוי בקלות יחסית.

 

את המלחמה בין המודרניזציה לבין המסורתיות מגלמת חברת ‭,Skype‬ אחת מספקיות השיחות הבינלאומיות הגדולה בעולם. מספר לא מבוטל של רשתות בעולם (גם חלק ממפעילות הסלולר בישראל) אסרו על מנוייהן להשתמש ביישום ואף חסמו את הערוצים שבהם משתמשת התוכנה. הפחד הגדול של המפעילות הוא יכולתם של המשתמשים לדבר ביניהם בחינם בעזרתה, והאפשרות לקנות "בנק" של שיחות ללא הגבלה בתעריף קבוע, שברוב המקרים הוא זול מתעריפי החברות.

 

האם בסופו של יום אנחנו צפויים לראות תמחור של שיחות על-פי צריכת הנתונים בדומה לתימחור שירותי המידע כיום? אולי לא בקרוב, אבל העתיד מצביע על כך בבירור - הדבר מתבקש אם אנחנו רוצים לפתח את תרבות הצריכה ולהציע שירותים חדשים ומעניינים, שישדרגו את השימוש בסלולרי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיחות זולות יותר?
צילום: index open
מומלצים