שתף קטע נבחר

הדרוזים מחריפים את המחאה: "די למריחות"

ראשי הרשויות זכו להבטחות מראש הממשלה, המתינו לתזוזה - ולא נענו. היום שבו להפגין בצפון: "השטח בוער"

לדרוזים ולצ'רקסים נמאס מ"המריחות" של ראש הממשלה, כלשונם - ולכן, בתום שבוע שבו המתינו לתשובות, חזרו היום (ג') למחאה. בצהריים הפגינו בכמה צמתים בצפון, הבעירו צמיגים וגרמו לעומסי תנועה בצומת כפר יסיף וצומת כברי. המפגינים נושאים שלטים: "ממשלת ישראל, אל תפקירי את יישובי הדרוזים והצ'רקסים".

 

לדברי יו"ר פורום הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות, סאלח פארס, "כל יום נחריף את צעדינו עד שנשיג שוויון מלא, המריחות שמרחו אותנו 60 שנה לא יחזרו".

 

בשבוע שעבר הובילו ראשי הרשויות הפגנה סוערת מול משרד ראש הממשלה בירושלים, וזכו לפגישה עם בנימין נתניהו. ממנו הם שמעו מלים טובות על "מאבק צודק", וגם הבטחות. ההפגנה פוזרה, אך ברשויות קצבו שבוע לקבלת תשובות ברורות - ראשית לגבי תשלום מיידי של שכר לעובדי הרשויות, ובשלב השני על תוכנית ארוכת טווח שתתן מענה למצוקות ביישובים.


הפגנה בצומת כברי. "אל תפקירו את הדרוזים" (צילום: עידו בקר)

 

פארס החל לגשש האם שוקדים על התוכנית. "התקשרתי ביום חמישי וביקשתי לדבר עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי, אך נמסר לי שהוא איננו. ביום ראשון חיפשתי אותו שוב. הוא חזר אליי רק בשעת הלילה המאוחרות ושוב ניסה למרוח אותנו", טען.

 

יו"ר פורום הרשויות שמע מגבאי שמשרד הפנים יושב באופן פרטני עם כל מועצה ומועצה, תשובה שלא מצאה חן בעיניו. "סוכם שהפתרון יהיה דרך משרד האוצר. אי אפשר להמשיך ולמרוח אותנו יותר במשיכות חבל ומשיכות באף. הפעם אנחנו רוצים פתרון אמיתי למצוקות", אמר פארס.

 

בערב התכנסה ישיבת חירום בבית ג'אן, ושם הוחלט על החרפת צעדי המחאה. ההפגנות הגדולות היום נערכות בשני צמתים מרכזיים - כברי וכפר יסיף שעל כביש 70.

 הפגנות קטנות יותר בהשתתפות מפגינים בודדים מתקיימות בצמתים ירכא, בית ג'אן, פקיעין, ינוך, גו'ליס, אבו סנאן ומראר.

 

משטרת התנועה ומשטרת מרחב הגליל התפרסו עם כוחות גדולים והכווינו את התנועה לדרכים חלופיות. זמן קצר לאחר שנחסמו הצמתים הגדולים הצליחו השוטרים להשיב את המפגינים אל המדרכות, אך עומדי תנועה נמשכו.

 

פארס מצדו אומר שיבוא היום לירושלים כדי לגייס לובי שיוביל לפתרון הבעיה: "אנסה להיפגש עם חברי כנסת ושרים ואומר להם שהשטח בוער, שלא יגידו מחר בבוקר שאני לא הזהרתי אותם".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בליווי משרדנו גיבש משרד הפנים טיפול נקודתי ברשויות הדרוזיות. משרד הפנים נמצא במגעים מול הרשויות ומול משרד האוצר על מנת להביא לאישורם של פתרונות אלו. הסוגיה מצויה כרגע על שולחנו של שר האוצר שדן בה היום".

 

בהכנת הידיעה השתתף חגי עינב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה היום
צילום: עידו בקר
הפגישה עם נתניהו, בשבוע שעבר
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
ההפגנה הסוערת בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים