שתף קטע נבחר

הסנאט בארה"ב: הדמוקרטים השיגו רוב מוחץ

הבדרן אל פרנקן זכה בבחירות לסנאט נגד יריבו ומאז ניטש בין השניים מאבק משפטי. בית המשפט העליון של מינוסטה הכריע כי פרנקן ניצח, ויריבו מיהר להכיר בהפסדו. הניצחון מעניק לדמוקרטים רוב חוסם של 60 סנאטורים

שמונה חודשים אחרי הבחירות ואחרי שהמפלגה הרפובליקנית השקיעה מיליון דולר בניסיון לסכל את המהלך - מדינת מיניסוטה תשלח סנאטור נוסף לוושינגטון. בית המשפט העליון של מינסוטה קבע הערב (יום ג') כי אל פרנקן ניצח בבחירות בנובמבר. יריבו נורם קולמן הכריז כי לא יערער על ההחלטה ובירך את פרנקן על ניצחונו.

 

המועמד הדמוקרטי, הבדרן לשעבר פרנקן, גבר על יריבו הרפובליקני, הסנאטור המכהן קולמן, בפער זעום של מאות קולות מתוך 2.9 מיליון המצביעים בבחירות בנובמבר. אולם קולמן סירב להכיר בהפסדו וערער על התוצאות. הרפובליקנים השקיעו כסף ומאמצים רבים בניסיון לקדם את ההליכים המשפטיים.

 

חמשת שופטי בית המשפט העליון של מינסוטה קבעו פה-אחד כי מושל המדינה צריך לאשר את תוצאות הבחירות ולאפשר לפרנקן לצאת לגבעת הקפיטול.

"אל פרנקן קיבל את מספר הקולות הרב יותר ובאופן חוקי. לכן, הוא זכאי לקבל אישור של תוצאות הבחירות ולכהן כסנאטור מטעם מדינת מינסוטה", נכתב בפסיקה.

 

כעת עבר הכדור לידי המושל הרפובליקני, טים פולנטי, שהתבקש לחתום על תוצאות הבחירות. לקולמן נותרה אמנם עוד אפשרות אחת - לערער לבית המשפט העליון בוושינגטון - אך הוא הודיע כי הוא מכיר בהפסד. קולמן אף בירך את פרנקן על ניצחונו.

 

השבעתו של פרנקן לסנאט מעניק לדמוקרטים את הרוב המוחלט של 60 מתוך 100 הסנאטורים. לפי השיטה האמריקנית, רוב של 60 סנאטורים מאפשר למפלגה המובילה "לשבור" את הפיליבסטר - זכותו של חברי המיעוט לנאום

ללא הגבלה כדי למנוע הצבעה במליאה, וכך לחייב את הרוב לקבל החלטה בתיאום עם הצד השני. תהיה זו מכה אנושה לרפובליקנים שיאבדו את עמדת הכוח האחרונה שלהם בסנאט.

 

כתוצאה מכך, יהנו הדמוקרטים משליטה מוחלטת בוושינגטון - הבית הלבן ושני בתי הקונגרס. על הפרק עומדים שורה של נושאים שעתידים לעלות בקונגרס: שורת הצבעות חשובות בענייני כלכלה, ביטוח בריאות לאומי, הטיפול בשינויי האקלים ומינוי השופטת סוניה סוטומאיור לבית המשפט העליון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך לסנאט. פרנקן
צילום: AFP
לא יערער. קולמן
צילום: AP
ניצחון נוסף. אובמה
צילום: AP
מומלצים