שתף קטע נבחר

2 יישובים בכרמל בלי מים: "אי אפשר לחיות ככה"

באחד הימים החמים בשנה, ניתקה מקורות את אספקת המים לדליית אל-כרמל ועוספיא, בגלל חוב של מיליונים. המועצה מפנה אצבע מאשימה למשרד הפנים, והתושבים רותחים, תרתי משמע: "זה לא ייתכן - מחכים שתינוק יתייבש וימות?"

ביום שבו הרשויות הדרוזיות מחריפות את מחאתן  ושבות להפגין נגד האפליה התקציבית נגדן, סופגות שתיים מהן מכה נוספת: חברת מקורות ניתקה הבוקר (יום ד'), דווקא באחד הימים החמים בשנה, את זרם המים לשני יישובים דרוזיים בכרמל - דליית אל-כרמל ועוספיא - בגלל חוב של מיליוני שקלים לחברה. "זה לא קל להסתדר ככה, בלי מים, בחום הזה", אמר בצהריים ל-ynet כמאל עדואן, תושב דליית אל-כרמל. "יש בודדים שיש להם מאגרי מים או בארות ליד הבית, והאחרים פשוט נאלצים לקנות בקבוקי מים מינרליים כדי שיהיה מה לשתות".

  

מכת חום ארצית - סיקור נרחב ב-ynet:

 

סאמח כיוף, תושב עוספיא, הוא אב לשישה, בהם שלישיית ילדים בני שלוש. "בבוקר קמנו וגילינו שאין מים בברזים", הוא מספר. "איך מתקלחים, איך מתגלחים, איך הולכים לשירותים - שלא לדבר על שתייה סתם?

פשוט אי אפשר לחיות ככה. אני הייתי חייב ללכת לעבודה, אבל אשתי לקחה את הילדים ונסעה להוריה, שאצלם יש מאגר של מי גשמים".

 

"התחושה מאוד קשה", הוא מוסיף. "אני אזרח שומר חוק, משלם ארנונה ומים כמו שעון, ולא ייתכן שינתקו לי ככה. מים זה לא כמו שירותים אחרים. אפשר לחיות בלי חשמל, אבל בלי מים זה בלתי אפשרי. מה מחכים פה, שאיזה תינוק יתייבש וימות?"

 

עדואן, חבר מועצת העיר לשעבר, אומר כי את האחריות למצב הכלכלי הקשה, שבגינו לא מעבירה הרשות כספים למקורות, יש להחיל על משרד הפנים: "במשך חמש שנים הרשות המקומית תיפקדה תחת פיקוח של חשב מלווה. בכל אותה עת, במקום שהמצב יילך וישתפר - אנחנו הולכים ושוקעים. כיצד זה ייתכן?".

 

"רודפים סביב הזנב של עצמנו"

מלבד ניתוק המים ליישובי הדרוזים בכרמל, התקבלו היום התראות על צמצום אספקה בקרוב גם בחורפיש ובית ג'אן שבגליל העליון. ראש מועצת חורפיש, סאלח פארס, העומד בראש ועד ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות, קיבל את ההודעה באוהל המאבק של ראשי הרשויות בירושלים. ראשי הרשויות דורשים את החזרת מענקי האיזון לרשויות, וצמצום חובותיהם המגיעים לכ-370 מיליון שקל.

 

"ההודעה על הכוונה לנתק את המים ממחישה את הבעייתיות של המצב הכלכלי ברשויות. אנחנו עושים הסדרים עם מקורות לפריסת התשלומים, אבל גם בזה אנחנו לא עומדים. אנחנו מרגישים שאנחנו רודפים סביב הזנב של עצמנו. ראש הממשלה הבטיח לסייע, אבל בינתיים דבר לא נעשה".

 

"אנחנו נמשיך להפגין ולמחות", אומר . אחרי שהיום הפגינו במספר צמתים, מחר מתכננים ברשויות הדרוזיות מסע מחאה של כלי רכב ודגלים שחורים בכל רחבי הצפון.

 

מקורות: מצטערים, שהתושבים יבואו בטענות לרשות

מחברת מקורות נמסר בתגובה כי עיר הכרמל (הרשות המקומית שאיחדה את דליית אל כרמל ועוספיא, ופורקה לפני כחצי שנה - א.ר) חתמה על הסכם פריסה של 18 חודשים לחובות העבר, בסך כ-2 מיליון שקל. הסכם זה קיבל תוקף של פסק דין של בית המשפט המחוזי בחיפה, אולם לדברי מקורות - לא כובד.

 

"מועד תשלום חשבון המים בגין הצריכה בחודש מאי, על סך למעלה ממיליון שקלים,

היה ב-19 ביוני", אומרים במקורות. "משלא עמדה בהתחייבות שנתנה לבית המשפט, קיבלה הרשות התראה שאם לא תשלם את החשבון עד סוף חודש יוני, 'מקורות' תאלץ לצמצם את אספקת המים ב-1 ביולי".

 

עוד נמסר מהחברה, כי צמצום אספקת המים נעשה רק במקרים קיצוניים, ולאחר התראות חוזרות ונשנות. "מקורות מצטערת על הסבל הנגרם לתושבים שומרי חוק, אך טוב שאלה יבואו בטענות אל הרשות המקומית הגובה מהתושבים כסף עבור המים אך לא מעבירה אותו ל'מקורות'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דליית אל-כרמל (ארכיון)
צילום: אלעד גרשגורן
פארס. "דבר לא נעשה"
מומלצים