שתף קטע נבחר

מדבדב לארה"ב: עכשיו הזמן לשלב כוחות

בסרטון וידיאו שהעלה הנשיא הרוסי לאתרו האישי, ימים ספורים לפני שייארח את מקבילו האמריקני לפגישת פסגה חשובה, הביע דמיטרי מדבדב תקווה שמערכת היחסים בין מוסקבה לוושינגטון תשתפר ותהפוך ל"יעילה יותר, מודרנית יותר ובטוחה יותר"

התבטאויות אופטימיות לקראת הפסגה: נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב הביע היום (ה') תקווה שפגישת הפסגה שצפויה בשבוע הבא בינו לבין נשיא ארצות הברית ברק אובמה תסייע למוסקבה ולוושינגטון למצוא דרכים חדשות לשתף פעולה יחד.

 

בסרטון וידיאו שהעלה מדבדב לאתרו האישי, אמר הנשיא הרוסי כי ממשלו של אובמה מנסה להפיג את ה"רוח הרעה" שהעיבה על יחסי רוסיה וארה"ב בשנים האחרונות. "הממשל האמריקני החדש, בראשות הנשיא אובמה, הביע את נכונותו לשנות את המצב, וליצור מערכת יחסים יעילה יותר, מודרנית יותר ובטוחה יותר", אמר מדבדב בסרטון הווידיאו שהעלה לאתרו. "אנחנו מוכנים למלא את חלקנו", הוסיף.

 

"עלינו להודות כי היחסים בין שתי המדינות אכן הידרדרו בשנים האחרונות. משברי אמון, אדישות וחוסר רצון לפעול - כל אלה איפיינו אותה", אמר הנשיא. "העובדה היא שלמרות הקשרים האישיים עם הנשיא הקודם ג'ורג' בוש, שלא היו גרועים, היחסים בין רוסיה לארה"ב נקלעו לשפל של המלחמה הקרה", טען.

 

מדבדב ציין כי לארה"ב ולרוסיה יש "אחריות מיוחדת" להיאבק בטרור הבינלאומי, בהברחות הסמים ובהפצת נשק גרעיני. "אנחנו מאוחדים בערכים של תרבויותינו, הערכים הרוחשים כבוד לחיי אדם, לזכויות אדם ולחירויות. עכשיו לא הזמן לגלות מי נמצא במקום יותר מורכב, או מי יותר קשוח. עכשיו הזמן לשלב כוחות. עלינו לשפר את יחסינו כדי שנוכל לפתור בעיות גלובליות מורכבות במאמצים משותפים", הוסיף.

 

אובמה יגיע למוסקבה ביום שני, לביקור בן יומיים. במוקד הפגישה בין שני הנשיאים צפויה לעמוד סוגיית צמצום ארסנל

הנשק הגרעיני שבו מחזיקות שתי המעצמות. בחודשים האחרונים קיימו משלחות של מתווכים משני הצדדים מגעים בנושא.

 

למרות הרצון הטוב שמפגינים שני הצדדים, פרשנים סבורים כי "אתחול" היחסים לא תהיה משימה פשוטה - לאור העובדה ששני הצדדים מחזיקים בסדרי עדיפויות שונים ובמטרות שונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמלא את חלקינו. מדבדב
צילום: AFP
אובמה ומדבדב בפגישתם באפריל
צילום: AP
מומלצים