שתף קטע נבחר

מיאנמר לבאן: לא תיפגש עם מנהיגת האופוזיציה

מנהיג החונטה הצבאית השולטת במיאנמר סירב להיענות לבקשתו של מזכ"ל האו"ם להיפגש עם אונג סן סו צ'י, המואשמת בהפרת תנאי מעצר הבית שלה. באן אמר כי האיץ בגנרל תן שווה לקדם את הדמוקרטיה ולשחרר אסירים פוליטיים

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון אמר בצהריים (יום ו') כי מנהיג החונטה הצבאית השולטת במיאנמר דחה את בקשתו לפגוש את מנהיגת האופוזיציה הכלואה, אונג סן סו צ'י. באן, שנועד עם הגנרל תן שווה במשך שעתיים, אמר כי הוא עדיין מקווה שיוכל להיפגש עם עם סו צ'י לפני שיעזוב את המדינה מחר.

 

"אמרתי לו שאני רוצה לפגוש אותה, אבל הוא אמר לי שהיא עומדת למשפט. אמרתי לו שזו ההצעה שלי ושזה חשוב - אני מחכה לתשובה", סיפר באן במסיבת עיתונאים בינגון. מזכ"ל האו"ם קרא לשווה "להאיץ את תהליך הדמוקרטיזציה" וחזר בפניו על קריאתו לשחרר כ-2,100 אסירים פוליטיים לקראת הבחירות ב-2010. לדבריו, שווה הבטיח לו שהבחירות יתנהלו באופן הוגן, חופשי ושקוף.

 

אם באן אכן יזכה להיפגש עם סו צ'י, הוא יהיה מזכ"ל האו"ם הראשון לעשות זאת מאז שנת 1989, אז

נעצרה לראשונה זוכת פרס נובל לשלום. סו צ'י הייתה נתונה למעצרים ומעצרי בית במשך קרוב ל-14 שנים מתוך עשרים השנים האחרונות.

 

לפני כחודשיים הואשמה סו צ'י בהפרת תנאי מעצר הבית שלה, לאחר שאמריקני הגיע במפתיע לביתה ושהה בו במשך יומיים. היא כפרה באשמה. אם תורשע, בית המשפט יוכל לגזור עליה עד חמש שנות מאסר.

 

האישומים נגד סו צ'י עוררו זעם בקרב מנהיגים בעולם וארגוני זכויות אדם, שטענו כי הממשלה במיאנמר משתמשת בתקרית על מנת להשאיר את מנהיגת האופוזיציה מאחורי הסורגים עד לבחירות. הבחירות במיאנמר אמורות להיות חלק מ"מפת הדרכים לדמוקרטיה" של החונטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחכה לתשובה. באן
צילום: AFP
צילום: איי פי
תזכה לפגישה? סו צ'י
צילום: איי פי
מומלצים