שתף קטע נבחר

שליט העיד באו"ם: שחרור בני יביא להסרת הסגר

אביו של החייל החטוף העיד בוועדת החקירה בז'נבה ופנה לתושבי עזה: "רבים מכם מבינים שמנהיגיכם ביצעו פשע בבני, הם מחזיקים אותו כקלף מיקוח". ד"ר מירלה סידרר, שנפגעה מרקטה, פרצה בבכי: "מה היה הפשע שלי? שאני יהודייה שחיה באשקלון?". שליח "ידיעות אחרונות" לשווייץ מדווח

"אתם יודעים ששחרור בני הוא מפתח לקידום השלום והסרת הסגר. מחווה קטנה תוכל להקל על חייהם של רבים". כך אמר בצהריים (יום ב') נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד שליט, במהלך עדותו בוועדת האו"ם החוקרת את ארועי "עופרת יצוקה". הוא פנה לתושבי עזה, כדי שיפעילו לחץ על מנהיגיהם להביא לשחרור בנו. מאלה המחזיקים בבן ביקש לבצע מחווה שתאפשר להם להשיג את הכבוד שהם רוצים לקבל מהקהילה הבינלאומית.

   

ישראל הרשמית אמנם לא משתפת פעולה עם חקירת האו"ם, אותה היא מגדירה "חד צדדית", אבל יש מי שמשמיע את הקול הישראלי. "אל תעשו זאת למען רווח כלשהו, אלא בגלל שזה הדבר הנכון והצודק. עשו זאת למען שלומו ורווחתו של עמכם", אמר שליט.


הריסות הקניון. "למדתי רפואה לעזור לאנשים בכל העולם" (צילום: אמיר כהן)

 

בפנייתו לאנשי עזה אמר: "אל תתעלמו מנסיבות השירות הצבאי של בני. הוא לא תקף את אדמתכם, הוא לא היה כלל על אדמתכם, אלא בשטח הריבוני של ישראל והגן על מה שאמור היה להיות גבול של שלום אחרי הנסיגה הישראלית מעזה. מנהיגיכם אומרים שהוא שבוי מלחמה. אני אומר שהוא בן ערובה. אם הוא שבוי, למה הוא לא מקבל את התנאים המובטחים על ידי אמנת ז'נבה לשבויים?"

 

"מונעים ממנו גישה לצלב האדום, שמבקר אסירים פלסטינים ומוחה על פגיעה בזכויותיהם בפני מדינת ישראל. רבים מכם מבינים שמנהיגיכם ביצעו פשע כלפי בני, הם מחזיקים אותו בתור קלף מיקוח ולא מגלים כל נכונות לפשרה. אין סיכוי שדרישותיהם ייענו. בני הוא הקלף שעימו מנהיגיכם מסיטים את תשומת הלב שלכם מההרס שהם הביאו עליכם", אמר שליט.

 

חוקרת פקיסטנית בצוות: אהדה מוחלטת לכאבך

בסיום דבריו של שליט פצתה בפעם הראשונה את פיה חברה פקיסטנית בצוות החקירה, הינה ג'ילאני, והודתה על הדברים: "אני מדברת בשם כולנו כשאני מביעה אהדה מוחלטת לכאבך ולזמנים הקשים העוברים עליך ועל משפחתך. כל מי שמשתמש בסבל אנושי כמכשיר לקידום אג'נדה כלשהי עושה דבר לא נכון. אני מאוד מתרשמת מהעדות המהוגנת והמכובדת שלך".

  

ראש צוות הבדיקה, התובע גולדסטון, הביע תקווה שגלעד שליט יחזור מוקדם ככל שניתן לביתו. קודם לשליט העידה ד"ר מירלה סידרר, שנפצעה מרקטה שפגעה במרפאה שלה בקניון באשקלון. "הרגשתי שמסובבים לי כדור אש בפנים, כל השיניים שלי עפו. עד היום יש לי רסיס של 4 ס"מ בצד שמאל של הגב קרוב לעמוד השדרה, אי אפשר להוציאו. כל החיים השקטים שהיו לי השתנו בשנייה אחת, כשללא התרעה מוקדמת נחת טיל במרפאה שלי", סיפרה.

 

"תוך שבריר שנייה המקום נהרס לגמרי, מצאתי את עצמי מתחת להריסות פצועה קשה. המשכתי בכל זאת לדבר עם פציינטית שבה טיפלתי, שנפצעה גם היא קשה. הבטן שלה הייתה פתוחה, המעיים בחוץ".


ועדת גולדסטון בז'נבה, היום  (צילום: AFP)

 

בסיום עדותה היא פרצה בבכי והפנתה שאלה נוקבת לצוות החקירה: "מה היה הפשע שלי? שאני יהודייה שחיה באשקלון? למדתי רפואה כדי לעזור לאנשים בכל העולם, עזרתי לנשים בעזה. אני אזרחית פשוטה שמעולם לא לקחה חלק באקט מלחמתי כלשהו. יש לי גם צער על הנפגעים והקורבנות החפים מפשע בצד השני. מספיק עם הדם והסבל, זה חייב להיפסק".

 

ראש צוות החקירה ריצ'רד גולדסטון הגיב על פנייתה המרגשת של הרופאה: "אל תתנצלי לפנינו על הכאב שלך, אנחנו שותפים לו. חשוב שהסיפור שלך יהיה ידוע לכל הצדדים". חברי הוועדה נמנעו מלהציג לה שאלות.

 

ראש העיר סיפר על טיפולי הטראומה

ראש העיר אשקלון, בני וקנין, פרס בפני חברי הוועדה תמונה מפורטת ביותר של הפגיעה המכוונת של רקטות הקסאם והגראד במרכזים ואתרים ציבוריים בעיר, והציג תמונות. הוא סיפר על 3,200 תושבים שעברו טיפולים נגד חרדות וטראומה, ועל בריחת המשקיעים מהפחד.

 

וקנין פירט יוזמות לפרויקטים משותפים שניסה לקדם עם ראש עיריית עזה, אך אלו נפסקו בגלל עליית חמאס לשלטון.

גולדסטון שאל האם הסגר שישראל הטילה על הרצועה השפיע על הפסקת שיתוף הפעולה, ויועצו של ראש העיר, אלון מרכוס השיב: "קשה לפתוח את הגבולות להעביר לעזה צינורות ובטון בידיעה שאלו עלולים להפוך לקסאמים".

 

ועדת החקירה, שבראשה עומד התובע הבינלאומי היהודי גולדסטון, אמורה להגיש דו"ח בחודש הבא. חברי הוועדה שהו עד לאחרונה ברצועת עזה וגבו שם עדויות. שר הביטחון, אהוד ברק, הסביר לאחרונה את ההחלטה שלא לשתף עמם פעולה ואמר: "אנחנו רואים בחומרה את ההגדרה של המנדט שקיבלה ועדה זו לעסוק בפשעי מלחמה. הם לא יבדקו את הצד השני, לא יחקרו את סדרת אירועי הטרור לאורך שנים".


פורסם לראשונה 06/07/2009 13:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שליט בז'נבה, היום
צילום: AFP
גולדסטון. אל תתנצלי
צילום: AFP
מומלצים