שתף קטע נבחר

מי מאיים על מורידי הסרטים בישראל?

גולשים שניסו להוריד סרטים מהרשת קיבלו אזהרה המתריאה אותם שההורדה אינה חוקית, ושפרטיהם נאספו וישמשו נגדם בעתיד. תעשיית הקולנוע לא לוקחת אחריות על האיום

"הורדת סרט פיראטית מהווה עבירה פלילית וגם אזרחית. פרטיך שמורים וישמשו לנקיטת הליכים כנגדך". בהודעה זו, בעברית, נתקלו גולשים רבים שניסו להוריד בימים האחרונים את הסרט "אקסיות לכל הרוחות", שמוקרן בבתי הקולנוע בארץ בימים אלה.

 

הגולשים שניסו להוריד את הסרט השלם כולל כתוביות לעברית קיבלו קדימון (טריילר) בן כשתי דקות בלבד, שבסופו הוצגה הודעת האזהרה.


השקופית המאיימת (צילום מסך)

 

"הורדתי את הסרט והיה רשום שהפרטים שלי רשומים..." כתבה גולשת בשם דנה באתר שסיפק קישור להורדת הקובץ, "האם יש מצב כזה? אני מפחדת". גולש אחר מיהר להגיב ולכתוב לה ש"לפי מספר ה-IP שלך אפשר לדעת כתובת, פרטים אישיים, הכל! כולל מספר בית ובעל המנוי... אני חושב שזה רק להפחדה".

 

האם נאספים פרטי הגולשים המורידים?

ברחבי העולם, גופים המחזיקים בזכויות יוצרים מלקטים מדי פעם פרטים של גולשים המשתפים קבצים המפירים את הזכויות. התאחדות תעשיית התקליטים של אמריקה (RIAA) שלחה עשרות אלפי מכתבי התראה כאלה, ואף יצאה לקרב משפטי נגד ג'אמי תומאס, גולשת שסרבה להתפשר, ובסופו של דבר הואשמה בשיתוף קבצים והוטל עליה קנס של כשני

מליון דולרים (בימים אלה מגישה תומאס ערעור).

 

עם זאת, יש לציין כי בארץ לא ידוע על איסוף בפועל של פרטי הגולשים המורידים, ותעשיית המוזיקה והסרטים ערכה עד עתה מאבקים עם מנהלי אתרים שסיפקו את הקבצים עצמם (או קישור אליהם), ולא עם הגולשים המורידים.

 

גם אם תעשיית הקולנוע בישראל אכן אוספת פרטים מזהים של גולשים, יש לציין כי זהו לא מדד לזיהוי מיידי של המוריד. הפרט שניתן להשיג הוא כתובת IP, שהיא הכתובת הייחודית הניתנת לכל משתמש בחיבור לאינטרנט, וכדי להצליח לשייך את כתובת ה-IP לגולש ספציפי יש לפנות לספקיות האינטרנט, שבדרך כלל מסרבות למסור פרטים אישיים ללא צו בית משפט.

 

מי מאיים על הגולשים?

בשיחות שערכנו עם מספר גורמים בתחום הקולנוע, אף גוף רשמי לא לוקח אחריות על הכתובית המאיימת, אך כל הגורמים מכירים את הסיפור.

 

האגודה להגנת יצירות סינמטוגרפיות (אלי"ס), שבעבר תבעה בעלי אתרים המפירים זכויות יוצרים, הפנתה אותנו להתאחדות הקולנוע, משם נמסר: "אנחנו מכירים העניין, אך לא יכולים לאשר או להכחיש שאנחנו עומדים מאחוריי זה".

 

"אנחנו חושבים שכל הזמן מנסים לעשות דברים כאלה (איסוף פרטים של גולשים מפירי זכויות, א.ר), אנחנו חושבים שהתאחדות ענף הקולנוע ואלי"ס הם שני גופים שמטרתם להגן על זכויותיהם של בעלי זכויות היוצרים של הסרטים, ושאנחנו צריכים לעשות כל דבר שהוא בגדר החוקי כדי לנסות להרתיע", נמסר.

 

גם מפיצת הסרט "אקסיות לכל הרוחות" לא יודעת מי עומד מאחוריי כתובית האזהרה: "שמעתי על מישהו שהוריד סרט אחר, רובוטריקים, וקיבל את זה... אני לא יודעת מי זה. יכול להיות שזו ההתאחדות, אני לא יודעת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיראט, אוהב סרטים?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים