שתף קטע נבחר

סנאטורים: לחקור אם צ'ייני הפר את החוק

אחרי ש"ניו יורק טיימס" דיווח כי סגן הנשיא לשעבר צ'ייני הורה לסוכנות הביון המרכזית שלא להעביר לקונגרס מידע על תוכנית סודית במשך שמונה, דורשים סנאטורים לפתוח בחקירה כדי לברר את אמיתות הדיווח. "סגן הנשיא אינו מעל לחוק", אמרה יו"ר ועדת המודיעין בסנאט. ייתכן שמדובר בתוכנית לביצוע התנקשויות בחו"ל

הסערה על התנהלותה השנויה במחלוקת של סוכנות הביון המרכזית (CIA) מול הקונגרס האמריקני מסרבת לדעוך. היום (א') קראו סנאטורים דמוקרטים, בהם גם יו"ר ועדת המודיעין בסנאט, דיאן פיינסטיין, לחקור כדי לגלות האם יש אמת בדיווח לפיו סגן הנשיא דיק צ'ייני ובכירים נוספים בממשלו של בוש הורו לסוכנות הביון להסתיר מהקונגרס את קיומם של נהלים מיוחדים למאבק בטרור.

 

אמש דיווח העיתון "ניו יורק טיימס" כי סגן הנשיא לשעבר צ'ייני הורה ל-CIA שלא להעביר לקונגרס האמריקני מידע הנוגע לתוכנית מסווגת למלחמה בטרור של ארה"ב במשך שמונה שנים תמימות. ראש סוכנות הביון לאון פאנטה גילה את הדבר מעובד בדרג נמוך יותר בארגון. על פי הדיווח פאנטה הורה על ביטול התוכנית, שפרטיה נותרו חסויים ב-23 ביוני, כאשר נודע לו על קיומה. יום לאחר מכן, חשף את המידע בפני בתדרוך פנימי שערך לוועדות המודיעין של בית הנבחרים והסנאט.

 

פיינסטיין אישרה כי פאנטה עדכן את הקונגרס בפרשה. הקונגרס "היה צריך לדעת על התוכנית הסודית", טענה הסנאטורית בראיון לתוכנית "פוקס ניוז סנדיי", והבהירה כי סגן הנשיא אינו מעל לחוק. "זו בעיה חמורה, כי החוק מאוד ברור. ואני מבינה שאמריקה היתה בהלם בגלל מתקפת הטרור של 11 בספטמבר, אבל לדעתי, אם פועלים מחוץ לחוק, הדבר מחליש את הטיעון", אמרה.

 

גם הסנאטור דיק דרבין, דמוקרטי ממדינת אילינוי המכהן כסגן מנהיג הרוב בסנאט, אמר בראיון לתוכנית הבוקר של רשת ABC "השבוע", כי הסתרת תוכנית שכזו - אם אכן היתה - היא מנוגדת לחוק. גם סנאטור דמוקרטי נוסף, פטריק ליהיי, דרש לדעת אם הדיווח נכון. "בלתי אפשרי להסתפק בדברים האלה. זה או נכון או לא נכון, ואני רוצה לדעת. אף אחד במדינה הזאת אינו מעל לחוק", אמר בראיון לרשת CBS.

  

הדיווח ב"ניו יורק טיימס" הסתמך על שני מקורות שדיברו בעילום שם. "מאחר שהתוכנית הזאת מעולם לא הפכה למבצעית לחלוטין, והבכירים לא תודרכו כפי שסבר פאנטה שיש לתדרכם, החלטתו לבטלה לא היתה קשה וגם לא שנויה במחלוקת", אמר אחד מהם. גורם בוושינגטון רמז לעיתון אחר, "וושינגטון טיימס", כי התוכנית עסקה בהתנקשויות מחוץ למדינה - אך לא מסר פרטים נוספים.

 

ההאשמות על קיומה של התוכנית התעוררו בתקופה שבה מחוקקים ממפלגתו הדמוקרטית של הנשיא ברק אובמה שרויים במחלוקת עם עמיתיהם הרפובליקנים סביב השאלה האם ה-CIA

עדכן את הקונגרס בצורה ניאותה ומקיפה על התוכניות הרגישות.

 

מקרב כל הבכירים בממשלו של הנשיא הקודם ג'ורג' בוש, נחשב צ'ייני לתומך הנלהב ביותר בשיטות החקירה מעוררות המחלוקת של חשודי טרור, ובעיקר בהדמיית טביעה של נחקרים. יושבת ראש בית הנבחרים, ננסי פלוסי, האשימה בחודש מאי את סוכנות הביון בהסתרת מידע מהקונגרס מאז שנת 2002 על חקירת חשודים בהדמיית טביעה.


פורסם לראשונה 12/07/2009 18:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צ'ייני. מנוגד לחוק?
צילום: AFP
פאנטה. גילה ועדכן
צילום: רויטרס
מומלצים