שתף קטע נבחר

גורם בכיר לארה"ב: נמשיך לבנות במזרח ירושלים

בכירים במחלקת המדינה זימנו את שגריר ישראל בוושינגטון ודרשו ממנו להפסיק את ההכנות לבנייה בשכונת שייח ג'ראח במזרח העיר. לדברי הגורם המדיני, "זו קרקע פרטית. עד כה לא הייתה כל ביקורת על ישראל בוושינגטון בגין בנייה בירושלים"

מחלוקת חדשה מול ארצות הברית: גורם מדיני בכיר הבהיר הבוקר (יום א') כי "ישראל בנתה בירושלים ותמשיך לבנות בירושלים". בסוף השבוע זומן שגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, לפגישה במחלקת המדינה האמריקנית - שם הובהר לו כי ממשל אובמה דורש להפסיק מיד את ההכנות לבניית יחידות דיור במתחם מלון, בשכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים.

 

השטח המדובר הוא מתחם מלון "שפארד" בבעלות איש העסקים ארווין מוסקוביץ', יהודי המתגורר בפלורידה. השטח נרכש על-ידו ב-1985 ושימש כמפקדה של משמר הגבול.

 בפאתי השכונה נמצאים גם המטה הארצי של המשטרה ומשרדי הבינוי והשיכון, הרווחה והמשרד לביטחון פנים.

 

השגריר אורן זומן לפגישה בעקבות חששם של האמריקנים כי הבנייה בשכונה הערבית תשנה את אופי האזור מבחינה דמוגרפית. בכך נענו הבכירים האמריקנים לפנייה של הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), שדרש את התערבות הממשל. בפגישתו, אמר השגריר אורן כי מדובר בבנייה פרטית שאושרה על ידי עיריית ירושלים.


מוקד המחלוקת: מתחם מלון שפארד (צילום: עטא עוויסאת)

 

המלון המדובר נבנה על-ידי הירדנים ונקנה לפני 24 שנים על-ידי מוסקוביץ'. על הכוונה לבנות במתחם זה פורסם כבר לפני חודשים אחדים, אז קיבל היזם היתר לבניית יחידות דיור, אחרי הריסתו המתוכננת של המלון. המחלוקת העזה נובעת בין היתר מהעובדה שבמתחם התגורר בעבר המופתי של ירושלים, חאג' אמין אל-חוסייני, שהיה ידוע לשמצה בשל קשריו עם המשטר הנאצי במלחמת העולם השנייה.

 

הימים רגישים

לדברי הגורם המדיני הבכיר, "ישראל בונה בירושלים וגם בעתיד תבנה, המופקדים על כך הם גורמי האכיפה והתכנון הישראלים.

 מדובר בקרקע פרטית. עד כה לא היה כל עניין של ביקורת על ישראל בוושינגטון בגין בנייה בירושלים".

 

עם זאת, אמרו הבוקר גורמים מדיניים כי חבל להיקלע לתקרית שכזו מול האמריקנים בימים רגישים אלה.

לדברי הגורמים, "ראוי שכל המעורבים בדבר, לרבות עיריית ירושלים, יגלו איפוק כדי למצוא פיתרון מושכל שיהיה מקובל על הצדדים בכל סוגיית ההתנחלויות".


 

שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין, הגיב לדרישה האמריקנית האחרונה וכינה אותה "עליהום". לדבריו, העניין מוכיח "עד כמה מסוכן להיגרר לדיון על הקפאת ההתנחלויות. דיון זה יוביל אותנו לדרישה טוטאלית להקפיא את חיינו התקינים במדינת ישראל כולה".

 

חבר הכנסת אופיר אקוניס,יו"ר צוות התגובות של הליכוד, אמר כי "בציבור הישראלי יש קונצנזוס רחב סביב אחדותה של ירושלים כבירת ישראל הנצחית,

 כל מדינות העולם צריכות להבין שהנסיונות לפגוע בשלמותה של י-ם ובריבונותה של ישראל בה - יידחו על הסף".

 

במקביל, נדחה ברגע האחרון סבב הפגישות של השליח האמריקני המיוחד לאזור, ג'ורג' מיטשל. בירושלים טוענים כי הסיבות לעיכוב הביקור הן טכניות בעיקרן, אך יש מי שטוענים כי מדובר בניסיון למנוע עימות חזיתי נוסף בסוגיית ההתנחלויות. זאת הפעם השנייה שפגישה מתוכננת בין מיטשל לראש הממשלה, בנימין נתניהו, נדחית לאחר ביטול הפגישה בפריז בחודש שעבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטשל ונתניהו. עוד דחייה
צילום: עמוס בן גרשום
השגריר מייקל אורן. זימון מפתיע
צילום: AP
ארווין מוסקוביץ'. בעל הקרקע
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים