שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  חתנה של 'אמא טליבאן': היא חולה ומתעלמים מזה

  פרקליטה של האשה שהורשעה בהתעללות בילדיה, וגם בני משפחתה, מוחים על קביעת בית המשפט כי היא כשירה נפשית. פרקליט הילדים: היינו צריכים להפגין לשחרורה כמו האם המרעיבה. התביעה: נתחשב בעמדת הילדים בטיעונים לעונש

  התעללות שיטתית ומודעת, או הפרעה נפשית בלתי נשלטת? בסביבתה של האשה המכונה "אמא טליבאן", שהורשעה מוקדם יותר בהתעללות בשישה מילדיה, משוכנעים כי לא היה מקום להעמידה כלל לדין עקב מצבה הנפשי. "היא אשה חולה, ומתעלמים מהדבר הזה", אמר היום (א') ל-ynet בעלה של אחת מבנותיה.

   

  "אנחנו יודעים שאבא ואמא השקיעו את כל ההון שלהם והבריאות שלהם ודאגו לבריאות הילדים והנכדים יותר מהאופן הרגיל", הוסיף הבעל. "לגבי הכרעת הדין והדברים שנאמרים על האם, כנראה עושים עליה עין רעה - היות והיא מתנהגת בהליכה של צניעות קיצונית ובגלל שהיא אשה חולה". 

   

  יש לציין כי אף שעניין מצבה הנפשי של האם היה הסוגייה המרכזית שנדונה במשפט, השתכנעה לבסוף השופטת, נאוה בן אור, כי מעשי האם לא נבעו ממצב פסיכוטי כפי שטענה ההגנה, אלא משילוב של אמונה דתית קיצונית, הפרעת אישיות קשה ומאפייני התנהגות כפייתיים - שאינם נחשבים למחלת נפש מבחינה משפטית, משום שאינם פוגמים ביכולתה להבחין בין טוב לרע. "הנאשמת הייתה ללא ספק מודעת לטיבם של מעשיה", כתבה בהכרעת הדין.

   

  "חברה ששופטת אנשים כאלו סופה שתפלוט אותם"

  פרקליטה של האם, עו"ד גיל דחוח, מחה גם הוא על הכרעת הדין. "צר לי מאוד שאשה חולה, שחריגה מאוד גם לתרבותה וחריגה באופן קיצוני לנוף אותו אנו מכירים, צריכה שידונו אותה כמו אדם בריא. צריך להתייחס אליה כאדם עם ליקוי, וחברה ששופטת אנשים כאלו סופה שתפלוט אותם".

   

  "צר לי שאנו נמדדים בכלים משפטיים ולא רואים את החריגות, החולי ואת כל השוני של האשה הזו", הוסיף עו"ד דחוח. "גם הפסיכיאטרים של המדינה אמרו שיש לה בעיה נפשית. צר לי שעל חוט השערה שופטים אדם שהוא לא בריא. זהו הלקוח הראשון בחיי שלא ראיתי את פניו ולא שמעתי את קולו, וככה החליטו לנהל פה משפט, כשהלקוח אינו יכול להתייעץ עם פרקליטו. זו אשה שנמצאת בתוך עלטה ולא יצאה מביתה עשר שנים, שעסוקה כל כולה בטקסים וממלמלת מילים. מקומה לא בשורה אחת עם נאשמים, אלא היא צריכה להיות מטופלת על ידי רופאים".


  שניים מילדיהם של בני הזוג, כיום בגירים, בבית המשפט (צילום: דודי ועקנין)

   

  גם פרקליטם של ששת הילדים, עו"ד זרי חזן, הביע צער על פסק הדין: "התחושה שלי ושל האם היא קשה, שלא נעשה כאן צדק. אנחנו במשך מספר חודשים מנסים לדבר לליבה של הפרקליטות שלא להרשיע את האם. לא כל דבר אפשר לכמת בראיות, יש זמנים שצריך לראות דברים בפן אחר. לא ייתכן שבית המשפט מקריא הכרעת דין נגד האם שכביכול ביצעה מעשים בילדיה, וכל מבוקשם של הילדים היא שלא תיאסר. יש לאמא בעיה וכל החיטוט בפצעים ובעבר מחמיר את הבעיות שלהם".

   

  "אנו מצפים שהעונש יהיה נכון ושיהיה עונש טיפולי", הוסיף עו"ד חזן. "הילדים רוצים כבר במשך תקופה ארוכה להביע את הזעם שלהם ואנו עוצרים זאת,

  במיוחד כאשר יש מקרה של 'אמא מרעיבה', הציבור החרדי מפגין ובעקבות זאת האמא משוחררת. אולי גם פה היה צריך לעשות זאת".

   

  התובע בתיק, עו"ד דן בהט מפרקליטות מחוז ירושלים, אמר בסוף הדיון: "בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות וקבע היום שהנאשמת ביצעה מעשי התעללות בילדיה במשך 25 שנה, מעשים שחורגים מעבר למה שמקובל בחברה. בית המשפט אף קבע שהאם כשירה לעמוד לדין ומבדילה בין טוב לרע. רוב הילדים חזרו במשפט על מה שהעידו במשטרה. נשקול עכשיו מחדש את כל הנושא לגבי הטיעונים לעונש, כולל העמדה שמציגים חלק מהילדים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האם היום בבית המשפט
  צילום: דודי ועקנין
  האב מגיע להכרעת השין
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים