שתף קטע נבחר

הסנאט הכריע: ייפסק הייצור של מטוסי ה-F-22

בעקבות המשבר הכלכלי ביקשו הנשיא אובמה ושר ההגנה גייטס להפסיק את ייצור המטוס, שעלותו כ-350 מיליון דולר. בין המתנגדים לביטול: הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין

מטוס הקרב העתידי של צבא ארצות-הברית - הסוף: הסנאט האמריקני הצביע הערב (יום ג') לעצור את המשך ייצורו של מטוס הקרב העתידי F-22. בכך אושרה תוכניתו של הנשיא ברק אובמה לחסוך בייצור המטוס היקר, ולהסתפק במטוס התקיפה F-35, שיהווה את חוד החנית של החילות האמריקנים.

 

ייצור ה-F-22 החל לפני פחות מארבע שנים. עד כה יוצרו 187 מטוסים, פחות ממחצית כמות המטוסים שחיל האוויר האמריקני ביקש. במסגרת ההחלטה של הסנאט אושרה בניית שבעה מטוסים נוספים בלבד.

 

בעקבות המשבר הכלכלי החמור והצורך לממן את המלחמות בעיראק ובאפגניסטן ואת המלחמה המתמשכת בטרור, ביקש הנשיא אובמה משר ההגנה רוברט גייטס לאתר תוכניות צבאיות שבהן ניתן לחסוך בצורה משמעותית בתקציב ההגנה. הבכירים הגיעו למסקנה שאין צורך במטוסים נוספים מסוג זה להגנת ארה"ב, בעידן של מלחמות אזוריות.

 

מטוס ה-F-22, שעלות ייצורו הוא 350 מיליון דולר, הפך להיות ליקר מדי אפילו לארה"ב. הנשיא ניהל מאבק פוליטי עיקש להעברת ההחלטה, בניגוד לפעולותיהם של סנאטורים משתי המפלגות, המייצגים מדינות שבהן מיוצר המטוס. הם חששו שעצירת הפרויקט תפגע בפרנסתם של אלפי תושבים. פרויקט ה-F-22 מעסיק עובדים ביותר מ-40 מדינות בארצות הברית.

 

בסופו של דבר אישר הסנאט ברוב של 58 תומכים נגד 40 מתנגדים את הפסקת הייצור. בין המתנגדים היה ג'ון מקיין, הסנאטור הרפובליקני שהתמודד מול אובמה על הנשיאות, שהיה בעברו טייס קרב בחיל הים האמריקני, ומטוסו הופל בווייטנאם. מקיין אמר ש"אסור להמשיך בעסקים כרגיל ולממן תוכניות לייצור מערכות נשק שאין בהן צורך".

 

זהו ניצחון לשר ההגנה גייטס, שהפסקת יצור ה-F-22 היתה אבן היסוד של מדיניותו לעצב מחדש את סדרי העדיפות של הפנטגון. בעיניו זהו מטוס נפלא - אבל אין בו צורך. עצירת התוכנית תחסוך לפנטגון 65 מיליארד דולר.

 

בעבר הביעה ישראל התעניינות ברכישת המטוס. בישראל יחסו למטוס זה תכונות של "שובר שיוויון", בשל יכולותיו המתקדמות - והמאמץ בנושא צפוי להימשך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס F-22. 187 כבר יוצרו
צילום: רויטרס
מומלצים