שתף קטע נבחר

"בישראל ידעו על רשת הסחר באיברים"

פרופסורית אמריקנית העוקבת אחר פרשת השחיתות שנחשפה בניו ג'רזי סיפרה ל-ynet על דרכי הפעולה של הרב לוי יצחק רוזנבאום, החשוד שסחר באיברים ושלשל לכיסו סכומי עתק

"זה לא היה מעולם סוד בישראל. המעורבים בנושא דיברו איתי. הם מנחמים את מצפונם שמדובר בהצלת חיים, לא במכירת נשק. אבל בפועל זו רשת בינלאומית, מאפיה של חלקי אדם והרשת הישראלית מאורגנת הכי טוב". פרופסור ננסי שפר-יוז מאוניברסיטת ברקלי, המתחקה אחר סחר באיברי אדם, עוקבת אחר פרשת השחיתות והסחר באיברים שנחשפה בשבוע שעבר בניו ג'רזי ובברוקלין, ובה מעורבים על-פי החשד גם חמישה רבנים. בראיון ל-ynet חשפה טפח נוסף בפרשה הסבוכה.

 

פרופ' שפר-יוז סיפרה כי ביקרה בישראל חמש פעמים בשמונה השנים האחרונות , וכבר ב-2001 שמעה את שמו של הרב לוי יצחק רוזנבאום, שנעצר כחשוד בפרשה לאחר שהציע למכור כליה לסוכן של הבולשת הפדראלית (FBI). "בשנת 2002 ניסיתי להיפגש אתו, אבל הוא התחמק מפגישה", סיפרה. "טלפנתי לשותף שלו בפילדלפיה. אני יודעת על השתלת כליות בבית החולים הר סיני בניו-יורק ואלברט איינשטיין בפילדלפיה. שמעתי על השתלה אחת בסקרמנטו ושתיים בלוס אנג'לס".

 

פרופ' שפר-יוז עוקבת בעשור האחרון אחר שוק האיברים. בביקוריה בישראל נפגשה עם רופאים מנתחים וכן עם לפחות עשרה אנשים שמכרו כליות. לדבריה, היא מכירה גם את ראשי הרשת וראיינה אנשים נוספים בטורקיה, מולדבה, דרום אפריקה וברזיל, אליהן הגיעה במרדף לחשיפת הסחר באיברי בני אדם. היא סיפרה עוד, כי אנשי הקשר שלה בישראל כינו אותו "הבכיר" בארה"ב.

 

השלטונות האמריקניים לא פרסמו עד כה שמות של בתי חולים שבהם התבצעו השתלות שבהן תיווכו הנוכלים, ובתי החולים במדינה טוענים בדרך כלל כי מקבלי הכליות מוזהרים כי החוק אוסר עליהם לתת מתנות וכסף תמורת כליה, אך אין להם מערך לאתר מעשי נוכלות. על-פי החשד, רוזנבאום הצליח להונות את המוסדות ולשכנע אותם שמדובר בתרומה לידי קרוב או אהוב.

 

רוזנבאום, מכנה את עצמו "השדכן", אבל בברוקלין שבה חי החרדי בן ה-58, לא ידעו שהוא משדך בין חולים בארה"ב הזקוקים להשתלת כליה לבין ישראלים עניים שהיו מוכנים לוותר על כליה תמורת עשרת אלפים דולר. על כל כליה הרוויח רוזנבאום על פי החשד 150 אלף דולר. אבל בשיחה לפני כשבועיים עם האיש שהפליל אותו, הוא סיפר שהיה צריך להוציא ממון רב כדי לשחד אנשים רבים בישראל, ובהם גם רופאים.

 

"עד עכשיו לא נכשלתי אף פעם"

למעשה, הוא הפעיל במשך עשר שנים מערך משומן של מסייעים באיתור מועמדים למכירת כליות, בשעה שבארה"ב מתים מדי שנה אלפי אנשים הממתינים לכליה. בשנה שעברה בלבד מתו בארה"ב 4,540 איש בעודם ממתינים.

 

העסקה האחרונה נעשתה על פי עדותו של רוזנבאום לפני כחודש. הוא הפליל עצמו בשיחה שהתקיימה לפני כמה שבועות במרתף ביתו עם מודיע של ה-FBI. האיש התחזה למי שמחפש כליה עבור דודו המצפה להשתלה בפילדלפיה. "אני מה שקוראים שדכן", אמר רוזנבאום למודיע על פי תמליל השיחה, שחלקים ממנו פורסמו בסוף השבוע. "אני אביא לך בחור שמתאים לדוד שלך".

 

בשיחה המפלילה הוא סיפר כי הוא חייב "לפזר כסף לרופאים בישראל", למכיני ויזות ולאלה העובדים מטעמו מול קוני הכליות בארה"ב.

"זה כל כך יקר כי אתה צריך לשלם לאחרים כל הזמן", הסביר. עם זאת, הוא דאג להבהיר לבן שיחו: "אני עושה את זה כבר הרבה זמן, ועד עכשיו לא נכשלתי אף פעם".

 

בפגישה קודמת עם סוכן סמוי בשנה שעברה, סיפר רוזנבאום שיש לו ידיד שעובד עבור חברת ביטוח בברוקלין, שיכול לקחת דגימת דם של הנזקק לכליה ולשלוח אותה לישראל, שם נערכת בדיקת התאמה בין התורם העתידי לחולה. במקרה של הסוכן הסמוי, הוא העביר ארבעה צ'קים בסכום כולל של כעשרת אלפים שקלים, כמקדמה לעסקה עתידית כביכול. הכסף הוכנס לחשבון בנק של קרן צדקה בברוקלין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעצר הרבנים החשודים בשחיתות
צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג
מומלצים