שתף קטע נבחר

רק בגלל שאני פרענק

את ההשפלה של מי שלא הורשה להיכנס למועדון רק בשל מוצאו, קשה לתאר. הגיע הזמן לפקח על הגזענות

כמו כולם, גם אני שמעתי לפני כמה שבועות שהזמר קובי פרץ לא עבר סלקציה במועדון "קלרה" בתל אביב, עקב מוצאו הספרדי. לשמחתי, עד לשבוע זה התמזל מזלי לא ליפול קורבן לחוויה הנוראית הזאת. אבל מתברר שלמרות גוון עורי הבהיר יחסית, גם אני לא חסין ממעשה גזענות כה ברוטאלי ומכוער.

  

בניגוד לבעלי ה"קלרה", שטענו שפרץ מחפש "פרסום חינם" ולכן הפיץ את דבר המקרה, אני יכול לומר בביטחון שהסיבה היחידה שבגללה הוא יצא נגדם בצורה כל כך נחרצת, היא אך ורק בגלל תחושת ההשפלה שחש. אני יודע, כי אני וחבר נוסף שהיה איתי, הרגשנו אותו דבר כשלא הכניסו אותנו לשני מקומות בהרצליה פיתוח: "האליזבת" ו"סנטרל פארק". בדיעבד התברר שהם כנראה שייכים לאותם בעלים. 

 

אדם שלא עמד בסיטואציה כזאת, לא יודע מהי גזענות בישראל 2009. אתה יוצא לפאב, אחרי שבוע מתיש ואינטנסיבי, ורוצה בסך הכל לשתות משהו, לשבת על סיגריה, להעביר שעתיים נעימות ואז ללכת הביתה, לישון. שום דבר מעבר לזה. במקום זה, אתה נאלץ לקבל יחס של עבריין שרק בא לחפש צרות, אלא בעיקר לעשות כאלה.

  

למי שלמזלו לא נתקל בסיטואציה הזאת, בה אוסרים עליך להיכנס למקום אך ורק בגלל המוצא שלך, אתאר זאת: אתה מגיע לכניסה בה ניצבים שלושה מאבטחים גברתנים ושני סלקטורים: בחורה בלונדינית לא טבעית וגבר גדול. אתה עומד מולם ומחכה להתייחסות, אבל במקום זאת אתה זוכה להתעלמות מוחלטת. בינתיים הם כמובן מכניסים אנשים אחרים, אחד אחרי השני, אפילו קבוצות של מבלים. דבר אחד הם בודקים: גיל בתעודת זהות. המשותף לכולם הוא המראה אשכנזי.

  

לאחר רבע שעה מתסכלת, אתה מבקש מאותם שופטי בית משפט עליון טיפת תשומת לב. אותו בחור גדל ממדים סופסוף טורח להסתכל עליך, ושואל: "מוזמנים"? אתה חושב לעצמך, מה הוא מבלבל את המוח? הוא הכניס ב-20 הדקות האחרונות עשרות מבלים שאף אחד מהם לא מוזמן. הוא גם לא וידא איתם שהם כאלה. אמרתי "לא", והוא שאל אם אני לבד. בתגובה הצבעתי על החבר שעמד מאחור. הוא הסתכל עליו, בחור תימני שחום עור שאפילו בא, רחמנא לצלן, לא מגולח, וישר פסק: "מצטער, הכניסה למוזמנים בלבד". אמרתי לו: "הכנסת עכשיו עשרות אנשים ולא בדקת שאף אחד מהם מוזמן". אבל הוא בחר, כנראה, לחשוב שזה שאני מרוקאי משמע שאני גם טיפש, וענה: "אני מכיר את כולם". הסלקציה אגב, לא תקפה אצל בנות מזרחיות. הן נכנסות ללא בעיה. כנראה שהיופי המזרחי הנשי מספיק טוב בשביל הסלקטורים וקהל המבלים במקום.

  

את אותה תחושת השפלה אף אחד לא יבין עד שלא יחווה על בשרו. לא אצדיק את עצמי ואמנה את כל הישגיי, זה לא רלוונטי. הסיטואציה המעליבה הזאת היא מנת חלקם של צעירים רבים בארץ, שהעוול היחידי בו הם "לוקים" הוא מראה מזרחי, מראה שכנראה נחשב אצל בעלי המועדונים ומרכזי הבילוי כמועד לפורענות.

  

התלבטתי אם בכלל לפרסם את המאמר, שכן הדבר האחרון שאני מעוניין בו הוא להיות מתוייג כ"מזרחי מסכן ודפוק", אבל אם האלטרנטיבה היא לקבל את רוע הגזרה ולא לעשות כלום, אז מצטער. זה חשוב מדי ובעיקר שכיח מכדי שנמשיך לעבור על כך לסדר היום.  

 

אז מה הפתרון? להחרים את אותם מקומות? אני לא מאמין שחרם ישנה את השיטה, מה עוד שהוא יחזיק בדיוק חמש דקות. לתבוע אותם? אז פעם אחת תפגע בהם בכיס, זה לא מה שיביא לשינוי המיוחל.

  

הפתרון היחידי הוא אכיפה של הגופים האחראים מטעם המדינה. צריך לקום חבר כנסת שלא רק יחשוב איך להכריח אותנו שלא לעשן במועדונים אלא גם איך להיכנס אליהם. אולי אפילו להרחיק לכת ולחוקק חוק שמועדון שלא מכניס מבלים ללא סיבה מוצדקת ומוכחת, ייסגר אוטומטית לשבוע ימים. אחרי הנזק הכספי שיספוג הבעלים כתוצאה מכך, הוא יחשוש מאוד אם לחזור על אותו עוול שנית.

  

בעוד משטרת ההגירה עוסקת בגירוש כל כך מכוער של פליטים וילדים קטנים, כדאי שקודם נבער את הגזענות והכיעור מאיתנו. שהמשטרות שנמצאות בכניסה לכל אזורי הבילוי לא יפקחו רק על הסדר, אלא יוודאו גם שאין סלקציה בכניסה למועדונים.

  

אבל בסופו של דבר, אם חברת כנסת מצטיינת כמו אורלי לוי נאלצת לשמוע בתוך בית המחוקקים עצמו, כינוי גנאי כמו "פרחה", מי אני שאתלונן?

 

אבי שושן הינו יועץ תקשורת ומבקר מוזיקה ב-ynet

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
האם יאכפו גם עבירות גזענות?
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: רון כהן
אבי שושן
צילום: רון כהן
מומלצים