שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רמאללה: קבלת פנים חמה ל"יורש של אבו מאזן"
  בכיר פתח אבו מאהר רניים הגיע לרמאללה אחרי 40 שנות גלות לקראת ועידת התנועה, הניח פרחים על קבר ערפאת, והבטיח: "הניצחון קרב". בינתיים מאיים אבו מאזן לעצור אנשי חמאס אם הארגון לא יאפשר לאנשיו לצאת מעזה

  עשרות בכירים ברשות הפלסטינית ובפתח, בראשם נשיא הרשות אבו מאזן, קיבלו אחר הצהריים (יום ד') במוקטעה ברמאללה את פניו של בכיר התנועה אבו מאהר רניים, ששב מגלות בת 40 שנה. אבו מאהר נחשב בעיני רבים בדור הוותיק של פתח כמועמד לרשת את אבו מאזן, לפחות בראשות התנועה, אף שהוא אינו צעיר וגילו נושק ל-70.

   

  רניים היה אחראי על דסק הארגון בפתח, והגיע לרשות כדי להשתתף בוועידת התנועה שאמורה להתקיים ב-4 באוגוסט בבית לחם. בקבלת הפנים שנערכה לו לקחו חלק מלבד אבו מאזן גם ראשי מחוזות התנועה ובכירים נוספים ברשות, בהם ראש הממשלה סלאם פיאד.

   


  אבו מאזן ואבו רניים מניחים זר על קברו של ערפאת (צילום: AFP)

   

  הנשיא הפלסטיני אמר כי שובו של רניים לקראת הוועידה הוא "ציון דרך נוסף במאבקם של הפלסטינים לשחרור ולחידוש פניה של תנועת הפתח". רניים אמר מצדו כי "הפלסטינים יגשימו בסופו של דבר את חלומותיהם. דרכנו תהיה קשה, אך בסופו של דבר הניצחון קרב". הוא הניח זר פרחים על קברו של נשיא הרשות המנוח, יאסר ערפאת, במתחם לשכת הנשיאות.

   

  ישראל תאפשר לבכירי פתח בסוריה לבוא לוועידה

  בינתיים ממשיכה הוועידה השישית של פתח להוות מוקד מחלוקת נוסף בין התנועה לבין חמאס, שמוסיף לאיים כי לא יאפשר לצירי פתח ברצועה לצאת מתחומיה כדי להשתתף באירוע בבית לחם. בצהריים נפוצו בכלי התקשורת הפלסטיניים דיווחים, לפיהם ממשלת הארגון ברצועה הסכימה לאפשר לצירי פתח לצאת לכינוס, אך דוברי חמאס מיהרו להכחיש את הידיעות. בכיר חמאס, ד"ר סמי אבו-זוהרי, אף הודה כי כל קלפי המיקוח ואמצעי הלחץ כשרים כדי להביא לשחרור מאות פעילי חמאס הכלואים בגדה.

   

  מנגד איים היום אבו מאזן כי אם חמאס לא יאפשר לאנשי תנועתו לצאת מעזה לבית לחם לקראת הוועידה, יעצור פעילים נוספים של הארגון בגדה. את האיום השמיע אבו מאזן אחרי שבימים האחרונים הרשות דווקא שחררה כמה פעילי חמאס מבתי הכלא כמחווה של רצון טוב. בחמאס לא התרשמו מהמהלך, וציינו כי אלה שוחררו לאחר שזכו בערעור בבית המשפט העליון נגד המשך מעצרם.

   

  בתוך כך אמרו גורמים מדיניים בירושלים כי ישראל לא תמנע מבכירי פתח בלבנון וסוריה להגיע לוועידת התנועה. "מדיניות ישראל היא לא להגביל את תנועת הצירים המגיעים לוועידה", אמרו. עם זאת, טרם התקבלה החלטה בנוגע לבכירי הפתח ברצועת עזה.

   

   

  בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן. "ציון דרך בחידוש התנועה"
  צילום: AFP
  צילום: איי אף פי
  אבו זוהרי. מאיים לפגוע בוועידה
  צילום: איי אף פי
  מומלצים