שתף קטע נבחר

מנהל יחידת עוז: "עשו שימוש בוטה בילדים"

ציקי סלע טוען בשיחה עם ynet כי הארגונים החברתיים עושים "שימוש בוטה" בילדי העובדים הזרים המועמדים לגירוש. "יש להם מדינה שתקלוט אותם"

הלחץ הציבורי הוביל את ראש הממשלה לבטל את גירוש הילדים. מנהל יחידת "עוז" במנהל האוכלוסין וההגירה, ציקי סלע, הסביר מוקדם יותר בשיחה עם ynet: "לא אמרתי שאני מרחיק ילדים. מדובר בפרשנויות ציניות של אנשים שלא איכפת להם מהמדינה. הם עושים שימוש בוטה בילדים".

 

לדבריו, "אין לנו שום משימה שנקראת ילדים - אנחנו לא מחפשים ילדים והם לא יהיו נושא מרכזי בעשייה שלנו".

 

להערכת היחידה, מצויים כיום בישראל כ-300 אלף שוהים בלתי חוקיים, מתוכם כ-150 אלף תיירים שאשרת התייר שלהם פגה, כ-120 אלף עובדים זרים שאשרת העבודה שלהם פגה וכ-20 אלף מסתננים.

 

סלע אומר כי כ-900 משפחות הגישו בקשה להכרה במעמד ארעי שלהן. 600 מתוכן קיבלו אישור ומעמדן הוכר ו-300 נוספות עדיין שוהות בארץ באופן לא חוקי. עיריית תל-אביב דיווחה בתחומה על 900 קטינים נוספים שמעמדם לא חוקי לפי רישומי מוסדות החינוך.

 

"אם לנשיא יש אמירה, היא תיכלל בשיקולים" 

סלע סירב להתייחס להחלטת שר הפנים אלי ישי לבטל את נוהל גדרה-חדרה האוסר על פליטים ומבקשי מקלט לשהות במרכז הארץ: "אבצע אחד לאחד כל מה שהדרג המדיני יחליט".

 

מנהל היחידה קיווה, כי ציבור השוהים הזרים יבין שישראל מעודדת אותם לצאת את הארץ מרצון. "יותר מ-500 אנשים יצאו מאז חודש יולי מרצון לאור עידוד היחידה שלנו. מי שלא יצא מרצון, כמובן יורחק, אבל הדגש הוא על עזיבה מרצון".

 

רופאי האיגוד לרפואת ילדים התגייסו אף הם למאבק במדיניות של משרד הפנים. לדברי יו"ר האיגוד, פרופ' מתי ברקוביץ', גירוש מעין זה יהיה "סיכון חמור לבריאותם". סלע דוחה את הביקורת, שנוגעת גם לכך שילדי הזרים לא מכירים מציאות אחרת פרט להוויה הישראלית

 ולמעשה יישלחו למדינה זרה עם גירושם.

 

"בואו לא נתבלבל - אני שולח אותם למולדת שלהם, יש להם מדינה שתקלוט אותם", הוא אומר, "תמיד-תמיד אנחנו מוודאים שיש למשפחות לאן לחזור. שהם חוזרים למדינה לגיטימית, שהיא ריבונית ושאין בה סכנות. אני לא צריך לוודא שיש משפחה שתקלוט אותם. בשבילי ממשלה היא כמו משפחה".

 

טענה נוספת נגד מדיניות משרד הפנים היא תופעת "הדלת המסתובבת" - בעוד עובדים זרים מגורשים, נכנסים תחתיהם עובדים חדשים. אולם, סלע טוען כי "היום נכנסים עובדים חדשים אך ורק בתחום הסיעוד בגלל הבעייתיות שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדי עובדים זרים. "יש להם מדינה שתקלוט אותם"
צילום: פלומבה
הפגנה נגד הגירוש
צילום: עופר עמרם
הנשיא פרס. התערב לטובת ילדי הפליטים
צילום: יוסף אבי יאיר אנגל
מומלצים