שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקרב על המדובבים: בקשה לדיון חוזר בזיכוי אלזם
  יוני אלזם, שהורעל למוות בכלא וזוכה מרצח, עדיין לא יכול לנוח בשקט על משכבו. הפרקליטות דורשת לקיים דיון נוסף בעליון ומזהירה: לזיכוי השלכות קשות לגבי שימוש הכרחי במדובבים

  יוני אלזם, בכל זאת תיק פתוח? פרקליטות המדינה הגישה היום (ד') לבית המשפט העליון בקשה לדיון חוזר בזיכויו של אלזם מאשמת רצח. אלזם עצמו נרצח בתאו בכלא בגיל 22, לפני שאמור היה להעיד נגד עבריין אחר. הנימוק העיקרי קשור לשימוש במדובבים משטרתיים.

   

  במרס 2005 הורשע אלזם במעורבות ברצח העבריין חנינה אוחנה, כחלק ממאבקי כוחות בעולם התחתון, ובנובמבר באותה שנה נידון למאסר עולם. במהלך מאסרו נחשב לאסיר טעון הגנה בהפרדה ארצית, מכיוון שנשקפה סכנה ממשית לחייו.

   

  ב-13 בדצמבר 2005, שעות ספורות לפני שאמור היה להעיד במשפטו של זריהן, שותפו לרצח לכאורה, הוא נמצא מת בתאו בכלא אשמורת. חוות דעת רפואית קבעה כי מת מהרעלה חריפה של ציאניד. לפי אחד החשדות, העבריין יעקב אברג'יל הכריח את אלזם לשתות רעל.

   

  בהכרעת הערעור לעליון על הרשעתו של אלזם קבעו לפני כחודש וחצי השופטים - ברוב של שניים מול אחד - ש"זכותו של אלזם נרמסה ברגל גסה. המדובבים - לא זו בלבד שהניאו את אלזם מלהיוועץ בעורך-דינו, אלא שהם גם הטעו אותו בנוגע למצבו המשפטי".

   

  כעת מבקשת הפרקליטות לפתוח את התיק מחדש - בנימוק ששופטי העליון קבעו למעשה הלכה משפטית חדשה, "הלכת אלזם", שאינה מתיישבת עם הלכות קודמות. 

   

  "ההלכה העולה מפסק הדין קשה ומוטעית, ויש לה השלכות נרחבות וקשות על כללי הגשת ראיות במשפט הפלילי בכלל, ובענייננו, אף מעבר לכך - על היכולת לנקוט באורח מעשי בפעולות החקירה החיוניות של הפעלת מדובבים, פעולה מקובלת ונחוצה", נטען בבקשת הפרקליטות, עליה חתום פרקליט המדינה, משה לדור. עוד מוסר שם כי יש לדון מחדש בנושא כי "פסק הדין (בדעת הרוב) לא נתן משקל כלשהו למהותה של העבירה שבה הורשע אלזם ולחומרתה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים