שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הכיר ברשת אישה מפרו - והיא נעצרה כשהגיעה
  לוצ'יאנו הישראלי ואנג'ליקה הפרואנית הכירו לפני שנה וחצי בפייסבוק והיו בקשר רציף. בסוף השבוע, כשבאה לארץ, רשויות ההגירה מנעו ממנה להיכנס כי "באה רק עם 50 דולר ועזבה את העבודה". אחרי תלאות רבות, כמה שעות לפני הגירוש, נמצאה שופטת שמנעה זאת בצו

  האם המדינה מיהרה להפעיל את ידה הקשה - במקום את שיקול הדעת? לוצ'יאנו לודוויג, בן 27 מתל-אביב, הכיר לפני כשנה וחצי את אנג'ליקה ואסקס קובאס, בת 28 מפרו, דרך הפייסבוק. הקשר התהדק - והם סיכמו שהיא תבוא לבקר אותו בארץ. הוא חסך וקנה לה כרטיס טיסה, ושלשום (יום ו') הגיע היום הגדול. אבל במקום להתרגש וליפול לזרועותיו - חיכו לה בנתב"ג שוטרים, תחקור קצר - ותא מעצר. משרד הפנים מסרב להכניסה לישראל, ולוצ'יאנו מצא את עצמו נאבק בסוף השבוע בביורוקרטיה חסרת לב.

   

  "דיברתי איתה בטלפון, היא במצב נפשי קשה - לא שותה ולא אוכלת", הוא סיפר ל-ynet על חברתו הכלואה במתקן המעצר של משרד הפנים בנתב"ג. "היא אמרה שלא מכניסים אותה כי אמרתי שאני לא מכיר אותה, אבל זה לא נכון - דיברו איתי ממשרד הפנים ואמרתי שהיא באה לישון אצלי".

   

  לודוויג סיפר שנאלץ לערב עורך דין אחרי שאנשי רשות ההגירה סירבו להקשיב לו. "אמרו לי שבכל מקרה היא מגורשת, ומחר (היום, שבת) בערב היא עולה על הטיסה הראשונה בחזרה לסאו פאולו, משם היא באה בטיסת אל על".

   

  עורך הדין עופר אקשטיין ממשרד עו"ד לורה-מקסיק, סיפר שאנשי משרד הפנים לא התירו לו לפגוש את אנג'ליקה, שלא מבינה מה רוצים ממנה ובוכה במעצר. "מונעים זכות בסיסית. כל מה שאמרו לי זה 'יש חשש להשתקעות', ושאפשר לשחרר אותה רק בצו של שופט. הצענו שיחתום על ערבות, שהוא אחראי לה, אבל לא הסכימו לכלום".

   

  המרדף אחרי השופט התורן

  המרדף אחר שופט תורן החל עוד אתמול בלילה, אך לא זכה לתשובה מהמזכירות. "רק בבוקר, דרך אנשי האבטחה, הצלחתי להבין מי השופט התורן - והוא בכלל דתי מבני ברק", סיפר אקשטיין, לפני שיצא אליו להגיש את העתירה המנהלית. בבית לא היה מענה, ושכנים אמרו לו שהשופט נסע מביתו לפני שבת. אבל הזמן דחק, בעוד הגירוש האפשרי של החברה הפרואנית מרחף מעל כולם.

   

  במזכירות בתי המשפט איתרו שופטת אחרת, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, אסתר קובו. לוצ'יאנו הגיש את העתירה, בצירוף תמונות ששלחה לו אנג'ליקה ו-300 עמודים של השיחות שערכו ביניהם בחודשים האחרונים.

   

  השופטת קובו חתמה לבסוף על צו זמני האוסר את גירוש האורחת עד לקיום דיון דחוף בעתירה. לוצ'יאנו נשם לרווחה, אבל חברתו תבלה כנראה לפחות עוד לילה אחד במעצר.

   

  במשרד הפנים אישרו את דבר מעצרה של ואסקס קובאס. דוברת המשרד,

  סבין חדד, מסרה בתגובה: "התגלו סתירות בין הפרטים שהיא מסרה לבין מה שנאמר על-ידו. הם בכלל לא מכירים פנים מול פנים, היא הגיעה עם 50 דולר בלבד, הכרטיס שלה לשלושה חודשים והיא סיפרה שעזבה את מקום העבודה שלה בפרו.

   

  "יחד עם כל הנסיבות, עלה החשש שהיא באה להשתקע בארץ, ולכן סורבה כניסתה. צריך להבין שיש מעט מאוד מקרים של סירוב כניסה, ואנחנו בוחנים כל מקרה לגופו. אדם שרוצה להביא בצורה הזו אורחת לארץ צריך להסביר על כך מראש ובאופן מסודר, וזה לא מה שהיה במקרה הזה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לוצ'יאנו לודוויג. סבך ביורוקרטי
  אנג'ליקה ואסקס. עדיין במעצר
  מומלצים