שתף קטע נבחר

דיווח פלסטיני: עסקת שליט - עד סוף החודש

על-פי דיווח בעיתון פלסטיני, עסקת שליט על סף סיכום, וצוות ישראלי נערך לצאת לאל-עריש לבדוק את החייל החטוף. העיתון מציין שבמסגרת ההסכם ישוחררו אסירים רבים שנשפטו לעונשי מאסר ממושכים, בהם ברגותי וסעדאת. מנגד, גורמים בחמאס ובוועדות ההתנגדות העממית מכחישים שיש התקדמות

האם עסקת שליט קרובה מתמיד? עיתון פלסטיני מדווח כי עסקת שליט עומדת להתבצע בסוף החודש הנוכחי בשלושה שלבים. העיתון ממזרח ירושלים דיווח אתמול (יום ד') מפי כמה מקורות כי צוות רפואי ישראלי מתכונן לצאת לעיר המצרית אל-עריש כדי לקבל את פניו של שליט ולבצע לו בדיקות רפואיות בטרם יועבר לקהיר - בהתאם להסדרי השלבים עליהם הוסכם.

 

משעל על העסקה: נתניהו מנסה להוריד את המחיר

 

המקורות מסרו לעיתון כי משלחת ביטחונית מצרית רמת דרג תגיע לישראל בלילה, בזמן ששני הצדדים, ישראל וחמאס, שוקלים בכובד ראש טיוטת הסכם של חילופי אסירים. עוד דיווח העיתון כי בבירה המצרית נמצאים כבר שני מנהיגים בכירים מטעם חמאס, שאחד מהם הגיע אליה מדמשק - כדי לחתום על ההסכם. במקביל, יעביר הבכיר הישראלי את ההסכם לישראל, שם יחל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדון עליו עם ראשי מנגנוני הביטחון ועם חברי הקבינט המצומצם ואחר-כך יציג בפני הממשלה כדי שזו תאשרו.

 

גורמים דיפלומטיים ערביים ואירופיים מסרו לעיתון בעניין זה, כי השלמת עסקת החילופים תצטרף לשורה של נושאים אחרים עליהם יוסכם ובהם פתיחת המעברים, הסרת המצור מעל רצועת עזה והמשך השקט לאורך גבולה של הרצועה עם ישראל. על-פי העיתון שני הצדדים, ישראל וחמאס, שמרו על התחייבותם לנהוג בחשאיות ולא להדליף לעיתונות מידע על ביצוע העסקה.

 

העיתון ציין עוד כי מבין אלה שצפויים להשתחרר יש מספר גדול של אסירים שנשפטו לעונשי מאסר ממושכים וכן בכירים ובהם: מזכ"ל הפתח בגדה לשעבר, מרואן ברגותי, מזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת, וכן כל האסירות הפלסטיניות המרצות את עונשן בבתי הכלא בישראל.

 

העיתון הפלסטיני העצמאי שמשרדיו שוכנים במזרח ירושלים  מדווח על תכונה רבה בישראל, בעזה ובקהיר בעקבות "התקדמות גדולה" שהושגה במצרים בשעות האחרונות במגעים בין חמאס למצרים. במנגנוני הביטחון בעזה נערכים - על-פי הדיווח - למימוש העסקה.

 

עוד מדווח העיתון כי נשמרים "קווים פתוחים" בין דמשק ועזה מצד אחד לבין קהיר מצד שני, שם נמצאים גם בכירים בטחוניים ישראליים כדי לגבש את ההסדרים הסופיים של העסקה שתבוצע בשלושה שלבים. במקביל החל ראש הממשלה נתניהו וראשי חמאס, כך על-פי הדיווח, לפעול בזירה הפנימית כדי להביא לאישור ההסכם.  


מימין: עוזר שר החוץ המצרי, מחמוד עבד אל-ג'וואד, הגיע אמש לנתב"ג בדרכו לפגישות ברשות הפלסטינית (צילום: דודו אזולאי)

   

"הכנות בבתי הכלא בישראל"

מקורות שהוגדרו כיודעי דבר מסרו לעיתון כי ישראל צפויה להשלים את ההסדרים הטכניים לשחרורם של מספר גדול של עצירים פלסטיניים. במסגרת זאת נרשמת "תכונה ערה" בבתי הכלא בישראל - שם כבר מקבצים את העצירים במקום אחד כהכנה לשחרורם.

 

לפי שעה אין אישור לדיווח זה מכל מקור אחר. גם בעזה נרשמת כוננות בקרב מנגנוני הביטחון של חמאס, ובמיוחד בקרב גדודי עז א-דין אל-קסאם כהכנה לביצוע חלקה של חמאס בעסקה. על-פי הדיווח, בקרב שני הצדדים ניכר רצון גדול להשלים את העסקה ובשעות האחרונות נרשמו מגעים אינטנסיביים בין ראשי חמאס בעזה ובחו"ל ו"פגישות רציניות" בין כמה מראשי חמאס לבין בכירים מצריים שממשיכים במגעים גם עם הבכירים הישראלים.  

 

גורם דיפלומטי ישראלי ציין בפני העיתון כי נתניהו יוכל להעביר את ההסכם בתוך ממשלתו משתי סיבות: האחת, תמיכת מנגנוני הביטחון בהסכם ובצורך להשיגו, והשנייה, העמדה העממית בישראל בעניין זה.

 

השר לענייני אסירים בממשלת חמאס, מוחמד פרג' אל-רול, אמר: "הכיבוש ייכנע בקרוב לתנאי הפלגים אשר מחזיקים בגלעד שליט". בשיחת טלפון שקיים עם אסיר משוחרר מטול-כרם, אליו התקשר כדי לברכו, אמר אל-רול: "הכיבוש ייכנע בקרוב לתנאי הפלגים אשר חטפו את שליט. הוא יענה בקרוב, ובאופן מושפל, לתנאים אשר הפלגים קבעו וישחרר את השמות הנכללים ברשימה ובהם אלה שנשפטו לתקופות מאסר ממושכות, נשים וקטינים. ללא זאת לא יהיה הסכם".


מחכים לגלעד. השר נאמן, נועם שליט והרב לאו בכותל (צילום: גיא אסיאג)

  

על-פי סוכנות הידיעות הפלסטינית מען, ביקש אל-רול להרגיע את האסירים

 ואמר כי שחרורם קרב וכי ממשלת חמאס והפלגים הפלסטיניים משקיעים מאמצים למען שחרורם מבתי הכלא בישראל.

  

מנגד, גורמים בחמאס ובוועדות ההתנגדות העממית הכחישו שיש התקדמות בסוגיית שליט. הגורמים מסרו כי אמנם מתנהלים מגעים, אך לפי שעה אין כל שינוי בעמדותיהם וכי ישראל חייבת לקבל את הרשימות המקוריות של חמאס, כדי שהעסקה תצא לפועל. יחד עם זאת, גורמים ברצועה ובמצרים מסרו ל-ynet כי אם יהיה שינוי רציני לקראת עסקה, חמאס יהיה מוכן לדון בשינוי חלק מן השמות הבעייתיים: "הבעיה שלפי שעה אין לנו את הרושם כי עסקת שליט נמצאת בראש סדר העדיפויות של ישראל".

 

בעבר היינו עדים, כמה פעמים, לדיווחים אופטימיים באמצעי תקשורת ערביים ופלסטיניים בנושא, וכמעט בכל המקרים התברר שמדובר בלוחמה פסיכולוגית, שנועדה למרוט את עצבי הציבור והממשלה בישראל. עם זאת, הפעם יש הצטברות גדולה מהרגיל במשך כמה ימים, של דיווחים מצד אמצעי תקשורת פלסטיניים וערביים שונים, שיש בה כדי להצביע על כך שמתנהל משא ומתן אינטנסיבי.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,145 ימים.

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמש, עצרת בכותל
צילום: גיא אסיאג
צילום: נועם רותם
גלעד שליט. 1,144 ימים בשבי
צילום: נועם רותם
מומלצים