שתף קטע נבחר

מחדל: מסע קניות על חשבון אישיות בכירה בצה"ל

פרשה חמורה בצמרת צה"ל: לאחר פניית ynet התיר בית הדין הצבאי לפרסם כי חייל שחשוד במכירת כלי נשק לערבי, השיג את פרטי כרטיס האשראי של אישיות בכירה בצבא - והעביר אותם לקונה. לפי החשד, מלבד M-16 ואקדח שהשיג, ערך הערבי מסע קניות בסך 2,000 שקלים על חשבון הקצין הבכיר - שלא ידע דבר

פרצת אבטחה חמורה בלשכתו של בכיר בצבא: ל-ynet נודע כי חקירת פרשת גניבת כלי נשק מבסיס במרכז הארץ, הובילה באקראי לחשיפת שימוש שנעשה בכרטיס האשראי האישי של אישיות בכירה בצה"ל. על פי החשד, לפחות חייל אחד וכמה גורמים חיצוניים ביצעו מספר עסקות באמצעות הכרטיס, בהיקף של כמה אלפי שקלים. פרטי הפרשה הותרו לפרסום הערב (יום ה') בתום דיון בבית הדין הצבאי ביפו. ynet פנה לבית הדין בבקשה לצמצם את צו איסור הפרסום.

 

הפרשה המרכזית בגינה נפתחה חקירה משותפת של משטרת ישראל ומצ"ח עסקה בהיעלמות שני רובי M-16 ואקדח מבסיס צה"ל. לפני כמה ימים נעצרו מספר חשודים, בהם חייל המשרת בבסיס בתפקיד מנהלתי זוטר ואחיו הקטין. בנוסף, נעצר תושב יישוב ערבי באזור השרון. על פי החשד, החייל והאח מעורבים בהיעלמות כלי הנשק ומכירתם לערבי תמורת כ-18 אלף שקל.


החייל החשוד בדרך לבית המשפט. שני M-16 ואקדח (צילום: דודו אזולאי) 

 

עם העברתו של החייל למצ"ח, נדהמו החוקרים לגלות כי בידיו פרטים חסויים על כרטיס האשראי של הקצין הבכיר, באופן בו הוא יכול לעשות בהם שימוש לצורך עסקות. הודעה על העניין הועברה במהירות לאישיות הבכירה ובמקביל נעשתה בדיקה, שחשפה כי אכן נעשו באמצעות הכרטיס כמה עסקות בשבועות האחרונים, בהיקף של 2,000 שקל לפחות.

 

על הפרשה הוטל צו איסור פרסום גורף, שצומצם רק היום, לאחר ש-ynet פנה לבית הדין הצבאי ביפו באמצעות עורכי הדין תמיר גליק ורינת מודיאני ממשרד ליבליך-מוזר, וביקש לפרסם פרטים נוספים, בהם זהות הקצין. הפרקליטים טענו כי בהתאם להלכות בית המשפט העליון, רק במקרים חריגים יוטל צו איסור פרסום גורף. השופטת סא"ל מאיה הלר, נענתה חלקית לבקשה, אולם הותירה מספר פרטים בחקירה תחת צו איסור פרסום - בהם זהות האישיות הבכירה.

 

הקצין הבכיר לא ידע על הרכישות

חקירת המשטרה החלה באמצע חודש יולי, כאשר חייל במחנה מטכ"ל בקריה הותקף ונשקו מסוג M-16 נגנב. השוטרים איתרו בזירת האירוע שרשרת עם ראשי תיבות שנפלה מהחשוד, שהסגירה את זהותו, ומחקירה משותפת עם מצ"ח - בה נבדקו שמותיהם של כל החיילים עם ראשי תיבות זהות - הוא אותר לאחר מספר ימים. בהמשך חקירתו הודה החייל כי בנוסף לאירוע זה גנב שני כלי נשק נוספים, אקדח ורובה, ומכר אותם לערבים ישראלים תמורת כסף. שלושה נעצרו לחקירה. באחד מכלי הנשק נעשה שימוש בחתונה.

 

במסגרת החקירה נבדק האם חיילים נוספים נחשפו לפרטי כרטיס האשראי של הקצין הבכיר. בנוסף, נבדק אם הערבי שרכש את כלי הנשק, קיבל את הפרטים הללו וערך בעצמו מסע קניות על חשבון הקצין, שלא ידע כלל על הרכישות, ועודכן בעקבות הממצאים שעלו מחקירת מצ"ח. נציגת הפרקליטות בתיק היא סא"ל שרון זגגי-פנחס.

 

החייל החשוד במעשים מיוצג על-ידי עו"ד עידן פסח. הוא הודה בחקירתו כי מסר את כלי הנשק לערבי, אך ציין כי לא עשה זאת מרצונו, אלא בעקבות לחץ ואיומים שהופנו כלפיו. הוא הכחיש כי עשה שימוש אישי בכרטיס האשראי של האישיות הבכירה. מעצרו הוארך בשישה ימים נוספים, ובמקביל הוגש כתב אישום נגד אחיו בבית המשפט המחוזי בתל אביב. שני הרובים אותרו והוחזרו לצה"ל, בעוד האקדח שנגנב ממקום רגיש - טרם אותר.

 

על אף שחלק מפרטי הפרשה אסורים לפרסום, מהפרשה עולים סימני שאלה כבדים על אודות הקלות שבה הצליח החייל להגיע למידע אישי השייך לאישיות הבכירה, בעיקר על רקע העובדה כי היה בקשר עם גורמים חיצוניים פליליים. גורמים צבאיים אמרו כי החקירה נמצאת בעיצומה ובסיומה יוחלט באילו סעיפים יואשם החייל.

 

עו"ד פסח מסר בתגובה כי "איני יכול להתייחס לפרשה בהרחבה בגלל שחלק מפרטים תחת צו איסור פרסום. מה שניתן לומר כעת, זה שהחייל נסחט על-ידי גורמים חיצוניים ונאלץ לכאורה לבצע מעשים שונים. יתר הדברים יתבררו בעתיד".

 

בהכנת הידיעה השתתף אבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החייל מובא להארכת מעצר, היום
צילום: דודו אזולאי
צילום: דודו אזולאי
עו"ד פסח. "החייל נסחט"
צילום: דודו אזולאי
מומלצים