שתף קטע נבחר

לוח וגיר: א.ב יהושע ויעל אבקסיס מתנדבים

שר החינוך יזם את פרויקט "חוזרים לבית הספר", כ-100 אנשי רוח, צבא, בידור וספורט התנדבו, ובקרוב יעברו תלמידי ישראל שיעורים אצל המוצלחים שבאנשינו. אחרי הכל, מי יבריז לאריק זאבי, ומי יפריע לאלוף קפלינסקי? התשובות בספטמבר

א.ב יהושע, מאיר שלו, יעל אבקסיס, זוכה פרס נובל פרופ' ישראל אומן, והאלופים במיל' משה קפלינסקי, דורון אלמוג ואליעזר שקדי - הם רק חלק מכ-100 מתנדבים שעומדים להשתתף בפרויקט "חוזרים לבית הספר", שיזם שר החינוך, גדעון סער. אמנים, אנשי אקדמיה ורוח, אנשי עסקים, סופרים, מנהלי בתי חולים, אנשי תקשורת, אנשי צבא, ספורטאים ומדענים יעבירו שיעור עם פתיחת שנת הלימודים - בין 2 ל-10 בספטמבר.

 

במערכת החינוך פועלים זה שנים מתנדבים רבים. אחד המוכרים הוא שר החינוך לשעבר, יוסי שריד, שהתנדב לשמש כמורה במשך שנה שלמה בשדרות. המתנדבים לוקחים חלק כמורים וגננות בבתי הספר ובגני הילדים. כעת ירכזו את כולם, כחלק מפרויקט רחב היקף. במסגרת המפגש יספרו מעט על עצמם, מדוע בחרו בתחום עיסוקם, וילמדו את התלמידים.

 

המתנדבים יופנו בעיקר ליישובי פריפריה כדי לחזק ערכים, כגון: השקעת מאמץ, התמדה, הצלחה, אחריות ותרומה לחברה. בין הבדרנים, האמנים ואנשי הרוח שיירתמו לפרויקט גם דב נבון, נאוה סמל, נירה רבינוביץ', סמדר שיר, יהודית רותם, הפרופסור צבי אבני מהאקדמיה למוסיקה, שמואל הספרי וגל אוחובסקי.

 

את תחום הרפואה ייצגו בין השאר הפרופסורים יצחק אפלויג, נשיא הטכניון בחיפה, ושלמה מור-יוסף, מנהל בית החולים הדסה; שיעור או שניים על עסקים יוכלו תלמידי ישראל ללמוד למשל מאיתן ורטהיימר, שרגא ברוש ועופרה שטראוס; מעולם התקשורת יגיעו אושיות עיתונות כגון יאיר לפיד, רזי ברקאי, אילנה דיין ועמנואל הלפרין; וגם המדליסטים האולימפיים אריק זאבי ויעל ארד יתרמו מנסיונם.

 

הסופר מאיר שלו מספר כי נושא ההוראה אינו חדש לו. בזמן מלחמת לבנון השנייה וגם בתקופת נפילת הקאסמים בדרום הארץ, עבר במקלטים והעביר שיעורים מול תלמידים, "שני הוריי ז"ל היו מורים. הסיטואציה לא זרה, אך מעולם זה לא היה המקצוע שלי. אני לא הופך למורה מן המניין. ביקשתי מאוד ללמד מתמטיקה, אבל נדחיתי כהרף עין, אז מניח שפנו אלי ללמד ספרות או תנ"ך. ביקשו שאספר כמה מילים על עצמי ואספר על תחום שקשור אלי. לא מדובר בפרויקט שיעלה ציוני בגרות בשנה הבאה. זה פרויקט ערכי. כולם אומרים שנושא החינוך חשוב, אבל צריך מדי פעם מעשה. להראות עד כמה הנושא יקר ללבנו".

 

על ההוראה עצמה יש לשלו עמדה מוצקה: "אני לא חושב שמורה צריך לזרום עם התלמידים שלו, צריך להיות ידידותי ומשתף פעולה ולא לכפות את עצמו. אני מקווה שאעביר שיעור מהנה שיגרום להם לרצות לשבת בכיתה".

 

במסגרת הפרויקט, יעבירו עורכי דין מובילים שיעורים על יסודות המשפט בבתי ספר על-יסודיים בדגש על הפריפריה. יו"ר לשכת עורכי הדין, יורי גיא-רון, מספר שאביו היה מפקח משרד החינוך, מנהל בית ספר ומורה בגימנסיה הרצליה. גם אחותו ואחיו היו מורים. "אדבר עם תלמידים על עולם המשפט ועריכת דין ישראל ועל התפקיד החברתי והציבורי של עו"ד. המצב כרגע בשוק עריכת הדין לא טוב, אבל חשוב מאוד שאנשים בעלי יכולת, ערך ורמה גבוהה יעסקו במקצוע".

 

פרויקטים נוספים יבוצעו בהשתתפות התאחדות הסטודנטים הארצית, אנשי אקדמיה, חברות מהסקטור הפרטי, גמלאי משרד החינוך - מורים ומנהלים - ובוגרי תנועות הנוער. חלק מהמתנדבים יעברו הכשרה מקוצרת בהתאם לאופי הפרויקט שבו ישתתפו.

  

שר החינוך, גדעון סער, אמר: "יש היום שעת רצון בחברה הישראלית שנובעת מההכרה בדבר חשיבות החינוך לעתיד האישי והלאומי ובצורך להירתם להצלחת מערכת החינוך. אני משוכנע כי יצירת מעגלי התנדבות אזרחיים סביב מערכת החינוך והרחבתם יחזקו את המערכת, יעשירו אותה ויחנכו להתנדבות ונתינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החינוך שייך לכולנו. מאיר שלו
צילום: איי אף פי
בקרוב בבית הספר. יעל אבקסיס
צילום: קרן נתנזון
מהמסך הקטן לכיתה הקטנה. גל אוחובסקי
צילום: ענת מוסברג
מומלצים