שתף קטע נבחר

שגרירת שבדיה: הדיווח בעיתון - "מזעזע ומחריד"

בעקבות הדיווח בעיתון "אפטונבלדט", בו נטען כי חיילי צה"ל הרגו פלסטינים כדי לקצור את איבריהם ולסחור בהם, פרסמה שגרירת שבדיה בישראל הודעת גינוי חריפה

שגרירת שבדיה בישראל, אליזבת בורסיאין בוניאר, גינתה הבוקר (יום ד') בחריפות את הדיווח שהופיע בעיתון "אפטונבלדט", שבו נטען כי חיילי צה"ל הרגו פלסטינים כדי לקצור את איבריהם ולסחור בהם. לדבריה, שבדיה אינה יכולה אלא להרחיק עצמה מהפרסום באופן ברור.

 

"הדיווח בעיתון אפטונבלדט מזעזע ומחריד עבורנו השבדים, כפי שזה עבור האזרחים הישראלים. אנו שותפים לפליאה שהביעו נציגי הממשלה הישראלית, כלי התקשורת והציבור הישראלי. השגרירות אינה יכולה אלא להרחיק עצמה מהפרסום באופן ברור. כמו בישראל, בשבדיה קיים חופש עיתונות, אך חופש זה וחופש הביטוי נושאים עמם גם אחריות. האחריות מונחת על כתפיהם של העורכים הראשיים של העיתונים", נכתב בהודעה שפרסמה בוניאר.

 

הדיווח בעיתון השבדי - עליו חתום הכתב דניאל בוסטרום - עורר סערה בישראל זמן קצר לאחר פרסומו. הדיווח נפתח בסיפורו של לוי יצחק רוזנבאום מברוקלין, שהיה מעורב לאחרונה בפרשיות הסחר באיברים שהסעירה את ארה"ב וישראל. בעיתון נטען כי קיים חשד בקרב פלסטינים, שצעירים שנעצרו נאלצו לוותר על איבריהם בטרם "הוצאו להורג" כמו בסין ופקיסטן. חשד שכזה, נכתב, עשוי להוביל לחקירה מצד בית הדין הבינלאומי בחשד לפשעי מלחמה מצד ישראל.

 

בהמשך נכתב כי כמחצית מהכליות שמושתלות בישראל מאז תחילת העשור נרכשות באופן בלתי חוקי בטורקיה, מזרח אירופה ואמריקה הלטינית, וכי רשויות הבריאות בישראל הכירו בכך אך לא עשו כלום כדי לעצור זאת.

 עוד נכתב כי פלסטינים צעירים נעלמו מכפריהם באמצע הלילה ונקברו באישון ליל, אחרי שנותחו. הכתב סיפר כי עבד בגדה המערבית על ספר, כששמע מאנשי או"ם על ההתפתחות הזאת. לדבריו, אותם אנשים שיצרו עמו קשר חשדו שמתבצעת גניבת איברים, אך לא יכלו לפעול.

 

בעקבות הדיווח שוחח הבוקר המשנה למנכ"ל משרד החוץ, רפי ברק, עם השגרירה השבדית בוניאר. במשרד החוץ הביעו שביעות רצון מהפעולה הזריזה של שגרירות שבדיה, "שמוכיחה שיש לנו ידידים נאמנים בשבדיה ושבסופו של דבר הצדק וההיגיון יגברו על השנאה והדעות הקדומות. הכתבה האיומה הייתה אמנם חריגה בנבזותה, אך נוף התקשורת בשבדיה רצוף בהשמצות, עיוותים מכוונים והצגה מפלצתית של ישראל - עניין שגבר מאוד בעקבות מבצע עופרת יצוקה", מסר דובר המשרד יוסי לוי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוניאר. האחריות על העורכים
מומלצים