שתף קטע נבחר

מסתמן: מות טופז לא ישפיע על הנאשמים האחרים

עדותו של הבדרן שהתאבד לא תוכל לשמש עוד כראיה נגד הנאשמים בתיווך ובביצוע התקיפות שהזמין. עם זאת, במערכת אכיפת החוק משוכנעים שנגד כולם יש עדיין ראיות מספיקות. עדות טופז היתה ראיה מרכזית נגד אופיר סספורטס, והאישום נגדו עשוי להשתנות

כיצד תשפיע התאבדותו של דודו טופז על משפטם של יתר הנאשמים בפרשה? תלוי את מי שואלים. הבוקר (יום ו') ב-10:30 יובא "הראשון בבידור" למנוחת עולמים בבית העלמין ירקון בפתח תקווה, ועמו תרד לקבר גם עדותו - שלא תוכל עוד לשמש ראיה קבילה בבית המשפט. בפרקליטות סבורים שהדבר לא ישפיע משמעותית על התיקים נגד רוב הנאשמים בפרשה - מלבד אולי נאשם אחד, אופיר סספורטס, שעדותו של טופז היא הראיה המרכזית נגדו. פרקליטי הנאשמים האחרים דווקא סבורים שמצב העניינים השתנה מהותית, ויש התולים כעת תקוות בהשגת הסדרי טיעון.

 

 

אתמול, בשעה 7:10 בבוקר מצאו סוהרים את טופז תלוי במקלחת של תאו, בבית המעצר ניצן ברמלה. צוותי מד"א קבעו את מותו. הפרשה הועברה לחקירת המשטרה, המעריכה כי אין חשד לפלילים בהתנהלות הסוהרים. ממצאי החקירה יועברו ביום ראשון בבוקר לידי השופט החוקר, חגי טרסי, בבית משפט השלום ברמלה.  

 

בפרקליטות מביטים כעת קדימה. "מותו של טופז לא צפוי להשפיע באופן ניכר על הנאשמים האחרים", קובע בפסקנות גורם בכיר במערכת אכיפת החוק המעורב בהגשת כתב האישום, בשיחה עם ynet. התובעת העיקרית בתיק, עו"ד ענת בן-זאב, שוהה בימים אלה בחו"ל. לדברי גורם נוסף המעורה בפרשה, עם שובה לישראל, צפויה בן-זאב לעבור על התיקים ולהחליט, בשיתוף עם פרקליטים אחרים, אם לשנות או למחוק את כתבי האישום או סעיפים מכתבי האישום נגד המעורבים בפרשה.

 

אותו גורם העריך שברוב כתבי האישום לא ישתנה דבר, משום שיש ראיות חזקות מלבד עדותו של טופז. הבדרן שהתאבד מופיע כעד תביעה מרכזי רק נגד מעורב אחד - אופיר סספורטס, החשוד שתיווך בין טופז לתוקפיו של אבי ניר, וגם שמכר לטופז סמים.

 

פרקליטו של סספורטס, עו"ד בני נהרי, אמר ל-ynet: "אין ספק שלגבי האישום באספקת סמים לטופז, מותו ישפיע על התיק. אמנם מרשי הודה בחלק קטן, אך העדות המרכזית נגדו היא של טופז. גם לגבי היכרותו של טופז עם התוקפים, נסיבות התקיפה, תהיה השפעה. טופז הוא עד מרכזי, ולכן מותו מהווה שיקול מרכזי. לא יפתיע אותי אם הפרקליטות תשנה את כתב האישום, ואני חושב שלגבי מרשי יש סיכוי סביר שישנו אותו".

 

ביום ראשון הקרוב אמור להתקיים בבית המשפט העליון דיון בערעורו של סספורטס על המשך מעצרו. פרקליטיו, בני וקרן נהרי, מתכוונים לטעון כי טופז היה עד תביעה מרכזי, ולכן יש לשחרר את מרשם לחלופת מעצר.

 

"מותו של טופז יכול להשפיע לטוב ולרע"

לעומת זאת, מי שמותו של טופז לא אמור להשפיע על מצבו הוא דניאל זנקו, החשוד בתיווך בשתי התקיפות האחרות - של שירה מרגלית ושל בועז בן-ציון. למעשה, זנקו נעצר עוד לפני טופז, והוא היה זה שהפליל את הבדרן בהזמנת התקיפות.

 

ובכל זאת, פרקליטו של זנקו, עו"ד אורי אביב, סבור כי "ברור שיש כמה דברים שהשתנו". בשיחה עם ynet טען אביב כי "זנקו אמנם הודה בחלק מהדברים, אולם טרם קראנו את כל חומר הראיות בתיק. צריך לבדוק מה כל נאשם אמר בפרשה בחקירתו במשטרה. מבחינה משפטית, מותו של טופז יכול להשפיע גם לטוב וגם לרע".

 

עוד טוען עו"ד אביב כי "מבחינה ציבורית, יכולה להשפיע לרעה האלימות הגואה במדינה והעניין של ההד הציבורי בכל הפרשה הזאת. אני לא יודע במה טופז הודה ובמה לא, ובמה שאר הנאשמים בפרשה הודו. הכל תלוי בראיות של ההודעות וחקירותיהם במשטרה. יכול להיות שגם העובדה שהשופטים יראו את טופז במהלך המשפט בקלטות חקירה ובמהלך עימותים עם נאשמים אחרים תשפיע על השופטים".  

 

מותו של טופז עוד פחות רלוונטי לגבי הנאשמים בביצוע התקיפות עצמן, שלא היו בקשר ישיר עם טופז, אלא עם המתווכים. עו"ד משה מרוז, המייצג שניים מהנאשמים - עזאם איברהים ואיימן זבידאת - מודה כי מבחינה משפטית, העדויות נגד מרשיו לא נבנו על טופז, ויש מספיק ראיות בתיק גם בלעדיו. בכל זאת, הוא אינו אומר נואש: "ייתכן שמותו הטרגי של טופז יחליש את עוצמת התיק. ברור לכולם שטופז היה הדמות העיקרית בפרשה, הנאשמים האחרים הם לוויינים שלו. אחרי שנטל את נפשו בכפו, לפרקליטות ולפרקליטי הנאשמים יהיה אינטרס לגמור את התיק בהסדרי טיעון. העוקץ העיקרי ניטל, ואני מניח שלכל הצדדים יהיה אינטרס לסיים את התיק בצורה מהירה".

 

עוד מוסיף עו"ד מרוז, כי "יכול להיות שגם מבחינת הקורבנות יהיה פחות חשוב עכשיו למצות את הדין עם הנאשמים, מכיוון שהנאשם העיקרי בתיק קיבל עונש טרגי". מאידך, גם הוא מזכיר כי "אי אפשר לשכוח את ההד הציבורי, שנועד להרתיע אנשים מפני מעשים אלו".  

 

עו"ד צחי רז, המייצג את הנאשם סולימאן חיאדרה, הוסיף: "אנו מקווים שתהיה לכך השפעה על המשפט. הפרקליטות תבחן אחרת את הראיות בתיק לאחר שהמנוח איננו חלק מהמשפט, ובתקווה שתגיע למסקנות אחרות - וכך אולי ייחסכו ישיבות של הוכחות והעדה של עדים רבים נוספים".

 

"חשיבה נוספת" בתביעה האזרחית?

נגד טופז עדיין עומדת תביעה אזרחית מצד אבי ניר ושידורי קשת בסך חמישה מיליון שקל, המתבררת בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. גם גורלו של תיק זה אינו ברור כעת. בקשת סירבו להתייחס אמש לתביעה האזרחית. אבי ניר נמצא בחו"ל ואת תגובתו לא ניתן היה להשיג.

 

"מבחינה חוקית, הם רשאים לפנות לבית המשפט לתיקון כתב התביעה ולהחליף את שם הנתבע לשם עזבון המנוח וליורשיו", אומרת ל-ynet עו"ד ברוריה לקנר, פרקליטתו של טופז בהליך האזרחי.

"הרשות היא בידם וכן שיקול הדעת בידם. לא מן הנמנע שהם יפעילו חשיבה נוספת ויחליטו שהם לא ממשיכים בהליכים ואף מושכים את התביעה".

 

"מעבר לקושי המוסרי שלעניות דעתי יעמוד בפניהם כנגד יורשיו של טופז", היא מוסיפה, "יעמדו בפניהם מחסומים ראייתיים קשים ביותר. ההליך הפלילי נגדו הופסק עם מותו, ולכן לא יהיו בידיהם ראיות קבילות - ואני בספק אם יהיה בידם לנהל את המשפט כפי שציפו ותכננו. אנו נמתין ונראה כיצד הם ינהגו ונגיב בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טופז. העדות תרד עמו לקבר
צילום: דודו אזולאי
סספורטס. טופז היה עד מרכזי
צילום: עופר עמרם
עו"ד בני נהרי
צילום: עופר עמרם
זנקו. "דברי השתנו?
צילום: ירון ברנר
עו"ד אורי אביב
צילום: עופר עמרם
צילום: מיכאל קרמר
עו"ד משה מרוז
צילום: מיכאל קרמר
עו"ד ברוריה לקנר
צילום: ירון ברנר
מומלצים