שתף קטע נבחר

הולנד: ארגון ערבי שב ופרסם איור הלועג לשואה

הליגה הערבית-אירופית זועמת על ההחלטה שלא להעמיד לדין את המחוקק ההולנדי חירט וילדרס, שפירסם את הקריקטורות של הנביא מוחמד בסרטו נגד האיסלאם. הארגון טוען גם למוסר כפול ביחס המשפטי לו הוא זוכה לעומת וילדרס

הליגה הערבית-אירופית בהולנד פירסמה השבוע מחדש קריקטורה הלועגת לשואה - שלוש שנים לאחר הסרתה מאתר האינטרנט שלה. הארגון החליט להשיב את הקריקטורות כמחאה על ההחלטה שלא להעמיד לדין את המחוקק חירט וילדרס, יוצר הסרט האנטי-איסלאמי "פיתנה", שכלל בין היתר את איורי הנביא מוחמד.

 

לצפייה בקריקטורה שפורסמו בהולנד - לחצו כאן

 

לדברי הארגון, האיור הלועג לשואה הוסר מהרשת כבר לפני שלוש שנים, ולמרות זאת לא ביטלה הפרקליטות ההולנדית את כוונתה להגיש כתב אישום בנושא. הארגון סבור שהרשויות בהולנד נוהגות ב"מוסר כפול" כיוון שנגד וילדרס לא הוגש כל אישום על קריקטורות מוחמד.

 

הרשויות בהולנד הודיעו כי יעמידו לדין את הארגון, אלמלא יסיר מהרשת את האיור "המכפישים יהודים מאחר שהם מרמזים כאילו היהודים עצמם המציאו את רעיון השואה". באיור נראה צמד יהודים "מחפש קורבנות" באושוויץ.

 

במקביל, הודיעו הרשויות כי אין בכוונתן להגיש כתב אישום נגד מנהיג הימין הקיצוני, חירט וילדס, ונגד תוכנית הטלוויזיה "נובה", שפרסמו קריקטורות של הנביא המוסלמי מוחמד. בהודעת הפרקליטות נכתב כי האיורים לועגים לנביא המוסלמי בכלליות - ולא לאוכלוסיית המוסלמים - ועל כן אין בכך משום מעשה פלילי. "הקריקטורות אינן פוגעות בשמם של המוסלמים או מעודדות הסתה", נכתב.

 

"הסרת האיורים לא תסייע לתחושת העוול"  

במחאה על היחס הסובלני שקיבל וילדרס, החליטה הליגה הערבית-אירופית בהולנד לפרסם מחדש את האיור השנוי במחלוקת. הארגון טוען כי הרשויות נוהגות כלפי המוסלמים במשוא פנים. "אנו סבורים

 שאין להעמיד לדין מפרסמי קריקטורות מכל סוג. הסרת האיור מהאתר לא תסייע לתחושת העוול שחשים חברי הקהילה הערבית בהולנד", אמרו בארגון.

 

סוגיית איורי מוחמד שנויה במחלוקת באירופה מאז עורר המאייר הדני קורט וסטרגארד סערה בדנמרק וברחבי העולם ב-2006, כשפרסם איור של נביא האיסלאם חובש פצצה כטורבאן. שנתיים לאחר מכן שבה הקריקטורה המפורסמת לכותרות בהולנד, לאחר שהופיעה פעמיים בסרטו של וילרדס על הקוראן. המחוקק ההולנדי נאלץ לבסוף להסיר את הקטעים מהסרט, בעקבות תלונות של איגוד העיתונאים הדני, שטען כי מדובר בהפרה של זכויות יוצרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וילדרס. לא יועמד לדין
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים