שתף קטע נבחר

סער: כסף למורים תמורת גיוס תלמידים והצטיינות

שר החינוך הציג בוועדת החינוך את חזונו לשנת הלימודים הקרובה, שתיפתח בעוד פחות משבוע. הוא הצהיר כי בתי ספר שבהם שיעור המתגייסים גבוה, יקבלו תגמול כספי הן לבית הספר והן למורים באופן אישי. עוד הכריז כי משנת הלימודים הבאה יילמד בכיתות ד' עד ט' מקצוע חדש - "מורשת ותרבות ישראל"

שבוע פחות יום לפתיחת שנת הלימודים, התייצב הבוקר (יום ד') שר החינוך, גדעון סער, בוועדת החינוך של הכנסת והצהיר כי בתי ספר יתוגמלו כספית על הצטיינות, הן בלימודים והן בתחומים חברתיים כמו גיוס לצה"ל ומאבק באלכוהול. מוסדות שבהם שיעור המתגייסים לצה"ל ושירות לאומי גבוה, יזכו לתוספות תקציביות, גם לבית הספר עצמו וגם למורים.

 

"נפתח מודל שישווה בית ספר מול הישגיו בעבר, תוך התחשבות במדדים סוציו אקונומיים", אמר סער. "נבחן גם נושאים חברתיים כמו מניעת אלימות, סמים ואלכוהול ושיעור מתגייסים לצה"ל, שירות לאומי ושנת שירות. נפתח מודל של תגמול כספי לבתי הספר האלה, לשיפור תהליכי ההוראה והלמידה, וגם תגמול כספי אישי בין כלל חברי צוות בית הספר - מורים, מנהלים ומזכירות".


סער (משמאל) ויו"ר ועדת החינוך זבולון אורלב, הבוקר (צילום: דודי ועקנין) 

 

השר פרש את חזונו לשנת הלימודים הקרובה ולזו שאחריה. לדבריו, משרד החינוך בונה מקצוע חדש שנקרא "מורשת ותרבות ישראל", אשר יילמד בכיתות ד' עד ט' החל משנת הלימודים הבאה (2010). המקצוע ירכז את תחומי היהדות, ציונות, מולדת, סמלים ומנהיגים ציונים.

 

בהתייחס לשנת הלימודים הבאה עלינו לטובה אמר סער: "זו שנת לימודים שנפתחת עם בשורה - לא רק שהיא נפתחת במועד אלא עם שעות נוספות במערכת וזה לא דבר ברור מאליו. אם לכיתות ג' מתווספות שעות לימוד בנושא שפת אם, ובכיתה ז' במתמטיקה ובאנגלית - זה עשרות אלפי שעות. יתווספו שעות הדרכה, שעות פרטניות במסגרת אופק חדש - זו בשורה חשובה", הוסיף סער.

 

בין המטרות של המערכת לשנה הקרובה, ציין השר חינוך לערכים יהודיים, ציוניים ודמוקרטיים, מצויינות, צמצום פערים חברתיים ועידוד הגיוס לצה"ל. לדברי סער, משרד החינוך יאתר בתי ספר בהם אחוזי הגיוס והשירות הלאומי נמוכים ושם תיערך פעילות ממוקדת שתימדד לא רק לפי הישגים וציונים.

 

סער חזר על נתונים קשים לפיהם ההוצאה השנתית לתלמיד בישראל נמוכה ב-25% ביחס לממוצע של המדינות המפותחות (OECD).

 

יותר תנועות נוער - פחות אלימות

שר החינוך הוסיף כי בכוונתו לחזק את החינוך הממלכתי ואת החינוך הממלכתי-דתי, שנחלשו תחת שרי החינוך הקודמים לטובת החינוך הפרטי, "שלא נתעורר בעוד כמה שנים במציאות שבה המיעוט לומד בחינוך הממלכתי, וכל מי שיש לו אמצעים לומד מחוץ לו. אנחנו עלולים להבליט את הפערים החברתיים בישראל".  

 

"כשאנחנו מדברים על הישגים לא מספקים - יש האומרים שלא משנים הציונים - פה אנחנו עושים לעצמנו הנחה. ההישגים משקפים רמה. יש לנו את הילדים הטובים ביותר בעולם, אין סיבה שלא נגיע לרמה. אני מתכוון לבוא בתביעות נוספות למשרד האוצר. כולם יודעים שיש למערכת החינוך מצוקות נוראות, בהן דו"ח הפסיכולוגים. יש החלטות שמשמעותן התייעלות, הוכחנו שאנחנו יכולים ויודעים ללכת בכיוון של יותר יעילות", הוסיף סער.

 

בהתייחס לאלימות הגואה בקרב בני נוער, בעיקר במהלך חופשת הקיץ, אמר שר החינוך כי "אם יהיו יותר ילדים בתנועות נוער - תהיה פחות פשיעה ברחובות. נקודת המפתח היא שהחינוך הוא השקעה - לא הוצאה. בישיבה שהתקיימה על הפשיעה בישראל הסברתי שירידה אמיתית תהיה אם תהיה השקעה בחינוך. יש למנוע מילדים לגלוש למסלול חיים לא נורמטיבי. אם נשקיע יותר בחינוך נצטרך פחות להשקיע ברווחה בעתיד".

 

שיפור במבחנים הבינלאומיים

שר החינוך התייחס גם להידרדרותה של ישראל בתוצאות המבחנים הבינלאומיים ואמר כי משרדו יציב יעדים מדידים. "זה מסוכן לפוליטיקאי להציב יעדים מדידים, אבל אם לא נעשה זאת - המערכת לא תתקדם לבד. הצבנו מטרה של שיפור בחמש נקודות בכל מקצוע. בפירלס (אוריינות בקריאה) – ל-15 מ-20, בטימ"ס (מתמטיקה) – ל-19 מ-24, במדעים ל-20 מ-25. בפיז"ה - על פני רצף רב שנתי שיפור של 20 מקומות בכל המקצועות".

 

בהתייחס למאבק באלימות אמר שר החינוך כי יש לפעול בין היתר לתיקון חוק זכויות התלמיד. "יוטמעו ערכים של אפס סובלנות לאלימות, יש לחזק את הסדר והמשמעת ולגבות את המורים והמנהלים. אני רוצה גם לפנות להורים - אנחנו רגילים לבוא בטענות ולתת גיבוי לילדים שלנו, אבל זה לא יילך בלי מרכיב של סמכות. כל התיאוריות האולטרה ליברליות נזנחו כבר בכל העולם לפני 10 שנים כי הן הורסות את מערכת החינוך.

 

"המנהלים צריכים לנהל את בית הספר, לא ההורים. הם צריכים לנהל את הבית. אני מאוד בעד מעורבות הורים, אבל צריך למתוח קו בין מעורבות להתערבות. אני הולך ליישם את זה בלי שום חשש וביקורת. מחרתיים ייצא חוזר מנכ"ל חדש שעוסק בנושא הזה. הוא לא כולל רק נורמות וסנקציות, אלא גם נושאים של דיאלוג עם התלמידים".

 

שר החינוך הוסיף כי משרדו יפעיל גם תוכנית חדשה "מורי המורים", בה ילמדו מורים מצטיינים מורים חלשים יותר. הם יועסקו בחצי משרה וילמדו בכל הארץ. לדבריו, שעון נוכחות יוצב בכל בתי הספר היסודיים וחטיבות ביניים. זאת, כחלק מהמאמץ למנוע היעדרויות מורים. "20% מימי הלימוד אינם מתקיימים. צריך לפעול לצמצמם, ולמקסם את ניצול המשאב בפועל ללימודים", אמר סער.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סער. מורשת ותרבות ישראל
צילום: דודי ועקנין
מומלצים