שתף קטע נבחר

הפגנה בבית שמש: "חרדים? לא בבית ספרנו"

הורים לתלמידים בביה"ס "שפות ותרבויות" זועמים על ההחלטה לפתוח במוסד ארבע כיתות חרדיות. העירייה: המגזר החרדי במצוקה וסובל מתנאים לא אנושיים

שנת הלימודים בפתח, והמאבק על צביון החינוך בישראל עובר לרחוב: כ-100 תושבי בית שמש הפגינו היום (א') בצהריים מול בניין העירייה במחאה על כוונת ראש העיר לפתוח ארבע כיתות לחרדים בלבד בבית הספר "שפות ותרבויות". המפגינים, רובם הורים לתלמידים בבית הספר, קראו לראש העיר משה אבוטבול להתפטר מתפקידו ונשאו שלטים שעליהם נכתב "פה זה לא בני ברק" ו"בית שמש לא עיר חרדית".

 

טליה אביאן, תושבת העיר, סיפרה ל-ynet כי לפני כשבועיים וחצי הודיע ראש העיר למנהלת בית הספר כי בכוונתו להקים מחיצה במוסד ולהכניס ארבע כיתות לימוד חרדיות למתחם החילוני. לדבריה, "ראש העיר התעלם מההורים וממנהלת בית הספר במפגיע ורק אחרי לחץ רב נפגש איתה ועם ההורים ואמר להם שאם יחליטו לא לקבל את הכיתות, לשבות או להפגין, הוא ידאג באופן מיידי לקצץ את תקציב ההסעות של בית הספר. במקביל הוא הודיע להם שזו תהיה שנתו האחרונה של בית הספר".


"ראש העיר מנסה לערבב מין בשאינו מינו". ההפגנה (צילום: דודי ועקנין)

 

אביאן מחתה על דברים שאמר ראש העיר בראיון לאתר אינטרנט חרדי, אשר לפיהם מדובר בבית ספר כושל שממוקם בלב שכונת חרדית. "שתי אמירות אלה שקריות בעליל", היא טוענת, "שכונת רמת בית השמש א' אינה חרדית, היא מאוכלסת בציבור חילוני ודתי לאומי. כמו כן, בשנה שעברה היה בית הספר במקום הראשון במבחני המיצ"ב. יש פה כוונה לכבוש את בית שמש ולהפוך אותה לעיר החרדית מספר 1 בארץ. הוא מנסה בכוח הזרוע לערבב מין בשאינו מינו".

 

"תראו מה קורה בירושלים" 

טטיאנה אילוז רשמה את בנה שעולה לכתה א' לבית הספר, ולפני שבועיים קיבלה הודעה על הקמת המחיצה ופתיחת הכיתות החרדיות: "עם כל החששות של ילד שעולה לכיתה א' עכשיו מודיעים לי שהוא ילמד בסמוך לכיתות עם תלמידים מחסידות גור? אנחנו דורשים פיתרון ארוך טווח. בית הספר לא צריך להיסגר ואני רוצה שהבן שלי יסיים שם בכיתה ו'".

 

"אלו שתי אוכלוסיות שלא מסתדרות. תראו מה קורה בירושלים, זו יכולה להיות מלחמת אחים", מזכירה אילוז את הפגנות החרדים בבירה. "רק לפני כמה ימים נשים שלא היו לבושות מספיק חטפו מכות בעיר. אני לא רוצה שילד בן שש יתמודד עם דברים כאלה. ומה זה מחיצה? זה מזכיר לי דברים אפלים".

 

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה כי רוב מבנה בית הספר, שנועד להכיל כ-480 ילדים, אינו מנוצל ובפועל לומדים בו כ-180 תלמידים בלבד. "בנוסף, ישנה מגמת ירידה ברישום לבית הספר, ומשרד החינוך דורש מעיריית בית שמש לאחד בתי ספר חילוניים בעיר הסובלים מרמת תפוסה נמוכה. 75% מהתלמידים בבית הספר לתרבויות ושפות אינם תושבי השכונה אשר הינה בעלת צביון חרדי-דתי, ומגיעים מבית שמש הוותיקה בהסעות אשר ממומנות על-ידי העירייה".

 

עוד ציינו בעירייה, כי מתוך 30 אלף תלמידים שלומדים במוסדות החינוך בעיר, 20 אלף הם חרדים.

"המגזר החרדי סובל ממחסור חמור של כ-250 כיתות, אשר שוכנות היום בקרוואנים או בדירות מגורים שכורות, בתנאים בלתי הגיוניים, אנושיים, ובטיחותיים בעליל".

 

לגבי הטענות שהועלו נגד ראש העיר נמסר כי "ראש העיר משה אבוטבול אינו נוהג לאיים ותמיד נוקט בדרכי נועם, כך גם במקרה הנוכחי. ראש העיר נוהג לפנים משורת הדין ואינו מעביר את בית הספר שפות ותרבויות לאיזור המגורים של התלמידים, אלא בסך הכל מאכלס חלק מהכיתות הריקות בילדי השכונה. לגבי עתיד בית הספר בשנים הבאות, אין ספק כי עמדתו של משרד החינוך הדורש לאחד בתי ספר ממלכתיים בעיר, עומדת לנגד עיני העירייה, וייתכן כי בית הספר המדובר יאוחד עם בית ספר אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
"בית שמש לא עיר חרדית"
צילום: דודי ועקנין
"ראש העיר התעלם מההורים במפגיע"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים