שתף קטע נבחר

נדחה ערעור האברך שהרג את בנו; ירצה שש שנים

ישראל ולס הורשע כי כשהיה בן 19 טילטל למוות את בנו בן השלושה חודשים, משום שבכיו הפריע לו. גזר דינו נקבע במחוזי, וכעת דחה העליון את ערעורו. גיסו: בית משפט לעולם לא יזכה חרדי - חבל להשקיע בעו"ד

בעוד פרשת "האם המרעיבה" מסתבכת, פרשה דומה שהסעירה את הציבור החרדי בירושלים מגיעה לסיומה הסופי בהחלט: בית המשפט העליון דחה הבוקר (יום ג') את ערעורו של ישראל ולס, האברך שהורשע בהריגת בנו התינוק, והחליט ברוב דעות להשאיר את עונשו - שש שנות מאסר - על כנו. השופט חנן מלצר, בדעט מיעוט, סבר שיש להפחית שנה מעונשו - אולם דעתו לא התקבלה.

 

ולס, כיום בן 22, הורשע בהריגה לפני מעט יותר משנה, לאחר שטילטל למוות את בנו בן השלושה חודשים באפריל 2006, כשהיה בן 19. השופטים ציינו כי העבירות שבהן הורשע הן "מהחמורות בספר החוקים". לפי כתב האישום שבו הורשע, ולס התעלל באופן שיטתי, שסבל ממום מולד בשרירי הצוואר: סטר לו, נשך אותו, צבט אותו בפניו ובצוואר, ולבסוף טילטל אותו למוות משום שכעס על בכיו. בגזירת דינו הדגיש בית המשפט המחוזי בירושלים כי ולס מעולם לא הביע צער על מות בנו או חרטה על המעשה שעשה.

 

למרות זאת, נגזרו עליו שש שנות מאסר בלבד, משום שבית המשפט ביקש להתחשב בכך ש"מדובר באדם צעיר בראשית דרכו שחי במסגרת מגוננת ולא התנסה באחריות או בחובה למטלות אחרות, לבד מלימוד תורה. הוא לא ביקש לקפד את חיי בנו ולא רצה במותו. הוא פעל מתוך פזיזות וקלות דעת".

 

"בית המשפט מצווה להגיב ביד קשה"

בית המשפט העליון השאיר היום על כנו בדעת רוב של השופטים אדמונד לוי ואשר גרוניס את עונשו של ולס. בפסק הדין קובע השופט לוי כי ולס הוא אדם צעיר שחי עד לא מזמן בסביבה מגוננת ונראה כי טרם הפנים את חובותיו כאב. "אולם מנגד ניצב עניינו של תינוק חסר ישע שאך זה בא לעולם וכבר נאלץ להיפרד ממנו בייסורים כתוצאה מהתנהגות אלימה וחסרת רחמים של אביו מולידו. על כך היה מצווה בית המשפט להגיב ביד קשה ולא רק במטרה לגמול לולס על מעשיו, אלא בעיקר כדי להרתיע את הרבים".

 

 השופט חנן מלצר סבר כי יש להפחית שנה בעונשו של ולס, משום שניהול ההליך הפלילי בשלב החקירה נפגם בכך בליקוי של שלילת זכות ההיוועצות שלו עם עו"ד, וכן לדבריו אף היה כרוך בפגיעה בכבודו כאדם דתי. לכן, לדברי מלצר, היה ראוי להפחית שנה משש שנות המאסר.

  

בסיום הדיון אמר פרקליטו של ולס, עו"ד מיקי חובה, המייצגו יחד עם עו"ד אביגדור פלדמן. "אנו סבורים שולס לא התכוון ולא היה אדיש להרג בנו, ולכן היה ראוי להמיר את ההרשעה לגרימת מוות ברשלנות. אנו נלמד את פסק הדין ונבחן האם ראוי להגיש בקשה לדיון חוזר".

 

גיסו של ולס, צבי איזנשטיין אמר בסוף הדיון ל-ynet: "אין מה להשקיע בעו"ד פרטי כאשר הפסיקה ידועה מראש. טרם קרה שזיכו אדם חרדי בבית המשפט. שוב הוכח שלשופטים אין את האומץ לשנות את פסק הדין והם מעדיפים לזרום עם המערכת. שוב הוכח שחבל על ההשקעה.

אני מציע לאדם חרדי שייקח ייצוג של הסנגוריה הציבורית. אני אישית בדעה שאין היום את השופט האמיץ בארץ שישנה את הדברים. לא בטוח שהשופטים חשבו את מה שכתבו. יש תחושה קשה בציבור החרדי שמערכת המשפט נתקעה והציבור החרדי צריך לעשות חשבון נפש נוקב לראות האם שווה להשקיע במערכת המשפט".

 

מעצרו של ולס והרשעתו גרמו בשעתם למהומות קשות במגזר החרדי בירושלים. בכמה הזדמנויות חסמו מפגינים חרדים כבישים והציתו עגלות אשפה בטענה כי נעשה לו עוול. במהלך שלב הטיעונים לעונש, הופיע בפני בית המשפט ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) שהתמודד לאחרונה לראשות העיר. פרוש סיפר כי ולס הוא "בחור טוב, שקט וממושמע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ולס בבית המשפט (ארכיון)
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
המהומות בעקבות המעצר ב-2006
צילום: גיל יוחנן
מומלצים