שתף קטע נבחר

שר החינוך: "ההורים לא ינהלו את בתי הספר"

לא בטוח שהורי התלמידים יאהבו את האמירה העקרונית של גדעון סער, בהתייחסו להשבתת בית ספר בנהריה, במטרה להחליף את המנהלת. "ההורים מנהלים את החינוך בבית. בבתי הספר יש מנהלים שיקבלו החלטות מקצועיות", הבהיר. על החששות ממנו במגזר הערבי אמר: "לא רוצה לייהד אף אחד"

עד כמה צריכה מערכת החינוך לעודד הורים להתערב בבתי הספר? לפי שר החינוך, גדעון סער, "אנחנו מאוד רוצים מעורבות הורים, אבל לא התערבות". סער התייחס להחלטת הורים ל-100 תלמידי בית הספר טרומפלדור בנהריה להשבית את פתיחת שנת הלימודים, כדי ללחוץ להחזיר מנהל שהוחלף. "ההורים מנהלים את החינוך בבית. בבית הספר יש מנהלים שינהלו את החינוך ויקבלו החלטות מקצועיות ופדגוגיות", הוסיף שר החינוך שדיבר בתיכון "מקיף א'" בשפרעם, שבו התארח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

 

מנהל בית הספר בנהריה, יורם כהן, מילא במשך שנתיים את מקומה של המנהלת הקודמת, רותי בן-שושן. השנה - הוחזר לתפקידו כמורה למדעים, ורותי בן-שושן חזרה לתפקידה הקודם, לאחר שנת שבתון ושנה בבית ספר אחר - על אפם ועל חמתם של ההורים.  

 

אחר הצהריים יצא לא אחר משר החינוך להגנת מנהלת המחוז ומנהלת בית הספר. "אני נותן גיבוי מלא למנהלת המחוז בהחלטותיה", הבהיר השר גדעון סער, "ההחלטה לא תשונה, לא בלחץ ההורים ולא בלחץ כל גורם אחר. מדובר במנהלת מצויינת". סער הוסיף כי בכנסי מנהלים שערך לאחרונה, הבהיר כי המדיניות שלו היא שאת בתי הספר ינהלו המנהלים ולא ההורים.

 

לדבריו, גם מאבק תקשורתי לא ישנה את ההחלטה: "גם אם יהיו אינספור כתבות בנושא, ההחלטה לא תשתנה וגם לחצים פוליטיים - ואני אומר פה כבר עכשיו, עליי או על כל גורם אחר - לא יועילו, היום זה קורה בנהריה, מחר זה יקרה בכל מקום אחר בארץ. החלטות מקצועיות הן החלטות שצריכות לקבל את הגיבוי וכך גם במקרה זה".

 

סער: אפס סובלנות לאלימות

לדברי מנהלת מחוז הצפון במשרד החינוך, ד"ר אורנה שמחון, ההחלטה להחזיר את בן-שושן לתפקיד נובעת מהיותה "מנהלת טובה וקבועה שנבחרה במכרז". ההורים, שטוענים כי המנהל הנוכחי שינה את פניו של בית הספר, הודיעו כי ימשיכו במאבק.

 

"בית הספר היה הרוס לגמרי ויורם פשוט החזיר את החיוך לילדים שלנו", סיפר מאיר, אב של אחד התלמידים. "הוא פיתח תוכניות שקידמו את שמו של בית הספר כבית ספר המסוגל לתת עתיד טוב לילדינו. אני לא מבין מדוע אם משהו מצליח, צריך להרוס אותו".

 

מנהלת המחוז קראה להורים לשלוח את ילדיהם לבית הספר וציינה כי בימים הקרובים ימשיכו המורים והמנהלת להגיע למקום כרגיל. לדבריה, "במידה וההורים יחליטו להשאיר את ילדיהם ברחוב ולא לשלוח אותם לבית הספר, אנחנו נממש החלטה שהתקבלה לפני שנתיים ונגנזה בעקבות בקשת ההורים והיא לסגור את בית הספר לאלתר ולפזר את התלמידים בבתי ספר סמוכים בעיר, וזאת על מנת שימשיכו לקבל מסגרת חינוכית ראויה ולא ייפגעו".

 

סער התייחס היום גם לחששות שעלו במגזר הערבי בעקבות התוכנית לחיזוק הערכים הציוניים שהוא מתכוון להוביל בבתי הספר. "אין לי שום כוונה 'לייהד' אף אחד ואף אחד לא שמע אותי אומר שאני רוצה לכפות את ההמנון על בתי הספר הערביים", הבהיר סער, "בכוונתי לפתוח מקצוע חדש בכתות ד'-ט' בשם מורשת ותרבות ישראל, במסגרתו יחלו התלמידים משנת הלימודים הבאה ללמוד על לוח השנה העברי, על הדגל ועל ההמנון".

 

הוא התייחס גם לתופעת האלימות בבתי ספר והדגיש כי מדיניותיו היא לנקוט באפס סובלנות לכל מקרה של אלימות כלפי מנהלים ומורים בשטח בית הספר. לדבריו, כל התנהגות כזו תגרור איתה התערבות של המשטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סער. "לחצים פוליטיים לא יעזרו"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים