שתף קטע נבחר

הגנים בירושלים ננעלו, ההורים כועסים: "חוצפה"

ב-1 בספטמבר לא היו שביתות גדולות, אבל כבר ביום השני הבלאגן חגג. הסייעות שובתות עם עובדי העירייה, והסתדרות המורים הורתה לגננות לא לקבל ילדים לגן בלי סייעת. "נטיל מטבע - שהילד יבוא לעבודה או שנישאר בבית", אמרו הורים

כבר בבוקר השני לשנת הלימודים החדשה , לאלפי הורים בירושלים אין פתרון לילדים - והבלבול חוגג: הסתדרות המורים הורתה אמש (יום ג') לגננות בבירה שלא לקבל ילדים לגן בהיעדר סייעות, שלא מגיעות לעבודה בשל שביתת עובדי עיריית ירושלים.

 

ועד עובדי העירייה הכריז שלשום על השביתה, במחאה על העסקת עובדים באמצעות חברות קבלן, ללא תנאים סוציאליים מספקים. הסייעות בגנים הן עובדות עירייה, וגם אתמול לא עבדו - אך בחלק מהגנים הן הוחלפו על-ידי הורים.

 

על בסיס ההסכמים עם משרד החינוך, בהסתדרות המורים - הגוף שבו מאוגדות הגננות - החליטו להנחות אותן להגיע לגן כרגיל, אך לא להכניס אליו את הילדים אם אין סייעת, אפילו במקרה שהוסכם על פתרון אלטרנטיבי בסיוע הורים.

 

"עכשיו הילד עצוב" 

בעירייה אמרו בבוקר שגם אם יש הורה במקום סייעת, הגן ייפתח. "זה פעם ראשונה שההתסדרות נוקטת בצעד שכזה, ובגלל זה יש עכשיו בלבול, כי הם החליטו על זה ברגע האחרון", אמרו בעירייה, והמליצו לכל הורה להתקשר לגננת ולברר האם הגן פתוח או לא. אבל זה לא ממש קרה.


"ילדים קטנים צריכים להרגיש את הבעיות של המדינה" (צילום: גיל יוחנן)

 

"זה באמת לא כל כך נעים לראות גן סגור", אמר ל-ynet זיו גלזר, אב לילד בגן בשכונת רחביה, "לא הודיעו לנו ועכשיו הילד עצוב. עכשיו נצטרך להטיל מטבע ולהחליט אם הוא יבוא איתנו לעבודה או שאנחנו נישאר בבית". לדבריו, "זאת הרגשה מרגיזה. בכלל, כל ההסדר הזה שבסוף אוגוסט כל הנטל הכלכלי פוגע בהורים, בכלכלה ובמשק, עושים את זה בכוונה וחבל. ועכשיו סוף סוף ספטמבר אז צריך למצוא פיתרונות אחרים לילד".

 

רקפת תמיר גם כן נאלצה לסוב על עקבותיה עם הרגשה קשה: "זו תחילת שנה, וזו חוצפה רצינית. הילדים עוד לא מכירים את הגננת וגם ככה זה לא קל רגשית, זה מאוד מצער, אני לא יודעת איך להסביר זאת לבתי. חבל שילדים כל כך קטנים צריכים להרגיש את הבעיות שיש לנו במדינה".

 

"זה משבית לנו את כל החיים" 

גם יעל קופמן נאלצה למצוא פיתרון חלופי לילדיה: "מתברר שיש שביתה של כל הסייעות ולצערנו אנחנו לא יכולים לפתוח את הגן כמו שעשינו אמש באמצעות ההורים, כי הסתדרות המורים לא מסכימה. זה מבאס ומצער שבנוסף לחודשיים של החופש עכשיו ניאלץ לקחת את הילדים לעבודה. זה לא בסדר. אני מקווה שלניר ברקת יהיה מספיק שכל לשבת ולגמור עם זה היום כי דבר שכזה לא מקובל עלינו כבר בימים הראשונים. פעם זאת שביתת מורים, פעם סייעות, פעם אחרים. די, רוצים שגרה".  

 

אביגיל, הורה לילד בן 5 בגן חובה בשכונת רחביה, אמורה הייתה לשמש היום על תקן סייעת. "התבקשנו אתמול בבוקר להכין רשימת הורים שיחליפו את הסייעת, אבל בערב כבר התחלנו להבין שהסתדרות המורים אמרה שגם הפתרון הזה יביא להשבתה", היא אמרה ל-ynet.

 

"התקשרתי למוקד של עיריית ירושלים. אמרו לי - בואי לגן ותראי, אנחנו לא יודעים. כך שאין לי ברירה, זה מאוד מתסכל ומבלבל. אנחנו בתחילת השנה ויש לנו עוד ילדים. העיתוי הזה של השביתה משבית לנו את כל החיים, זה פשוט ברדק", הוסיפה אביגיל.

 

באשר לבתי הספר, מזכ"ל הסתדרות המורים הודיע ליו"ר סניף ירושלים שבשלב זה יש להמשיך לקיים הלימודים - בתנאי שיוצב מאבטח בכניסה לכל בית ספר ויתקיימו תנאי היגיינה נאותים לשמירת בריאות התלמידים והמורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבוקר בגן הריק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים