שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בג"ץ: למה לא אוכפים את החוק נגד פלסטינים?
  במהלך דיון בעתירה של תנועת "רגבים" מדוע המדינה אינה אוכפת את החוק נגד בנייה בלתי חוקית של פלסטינים, תהתה השופטת עדנה ארבל איך קרה שרק שלושה צווי הריסה אושרו ל-50 מבנים בלתי חוקיים: "משנת 96' - 14 שנה? אני חושבת שלכל הדעות זה מוגזם". השופט מלצר אמר: אין הנחיות ברורות

  שופטי בית המשפט העליון תהו היום (ה') - בדיון שנערך לגבי בנייה בלתי חוקית בגדה - מדוע המדינה אינה אוכפת את החוק נגד בנייה בלתי חוקית של פלסטינים בגדה. השופטת עדנה ארבל אמרה שלכל הדעות זה מוגזם כאשר מתוך 50 מבנים בלתי חוקיים, אושרו רק שלושה צווי הריסה במשך 14 שנים.

   

  "משנת 96' - 14 שנה? אני חושבת שלכל הדעות זה מוגזם", אמרה השופטת. השופט חנן מלצר הוסיף: "הבעיה היא שאין לכם הנחיות ברורות ומוסדרות באילו מקרים עושים ובאילו מקרים לא עושים כדי להוכיח שאין

   הבחנה בין האוכלוסיות ואז נוצרת אצלם התחושה שפועלים רק נגד התושבים היהודים. אם זו בנייה בלתי חוקית, מה זה משנה? האם מערכת השיקולים עשויה להיות שונה, או שהיא שונה?"

   

  את העתירה הגישה תנועת "רגבים" לפני שלושה חודשים, ובה ביקשה העמותה מבית המשפט להורות לשר הביטחון, למפקד פיקוד מרכז לנמק מדוע הם אינם נוקטים בכל הפעולות הנדרשות לשם הוצאה ומימוש של צווי הריסה ביחס לכל המבנים הבלתי חוקיים בכפרים א-סאויה ויתמא, הסמוכים להתנחלות רחלים שבשומרון.  

   

  בתגובת המדינה נטען כי יש לדחות את העתירה, כיוון שרשויות האזור מנהלות פעילות כוללת ורחבה של אכיפה תכנונית במגזר הפלסטיני בהתאם לשיקול דעתם על פי סדרי העדיפויות המקובלים. עוד נאמר בתשובה כי מאז שנת 1996 נפתחו הליכי פיקוח ואכיפה ביחס ל-50 מבנים בכפר א-סאויה ומתוכם אושרו שלושה צווי הריסה.

   

  בדיון שנערך היום טען פרקליטם של עמותת רגבים, עו"ד עמיר פישר, כי יש תופעה חמורה של פלסטינים שבונים שלא כחוק ולא עושים נגדם כלום.

   

  במהלך הדיון שאל השופט חנן מלצר את נציגת המדינה, עו"ד הילה גורני, האם היחס לבנייה הבלתי חוקית של הפלסטינים זהה ליחס של הבנייה הבלתי חוקית של המתיישבים היהודים, והאם יש שוני בסדרי העדיפויות. עו"ד גורני ענתה על כך כי יש שוני במובן השיקולים וכי כיוון שבנייה ישראלית יכולה להיעשות על קרקע פרטית. מנגד, היא אמרה שהשיקול להרוס בתי פלסטינים שפלשו בגלל שיאן להם היתרי בנייה, הינו שיקול פחות רלוונטי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מאחז. דין אחד לכולם?
  צילום: שאול גולן
  השופטת ארבל. זה מוגזם
  צילום: סבסטיאן שיינר
  צילום: ירון ברנר
  השופט מלצר. אין הנחיות ברורות
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים