שתף קטע נבחר

בנייה טרם הקפאה: ישראבלוף או החלטה אמיצה?

בליכוד מרוצים מהכוונה לאשר מאות יחידות דיור ביהודה ושומרון - למרות הלחץ האמריקני. "רה"מ קיבל החלטה אמיצה לאחר מערכת לחצים להקפאה מוחלטת", אמר ח"כ אקוניס. ח"כ אורון: "מדובר בנסיון פתטי ועצוב לרבע את המעגל". ח"כ טיבי: "מדובר ב'ישראבלוף' טיפוסי"

חברי האגף הימני בליכוד, שכבר החלו במאבק מבית נגד הלחץ האמריקני להקפאת ההתנחלויות, קיבלו היום (יום ו') בברכה את ההודעה על כוונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאשר מאות יחידות דיור חדשות ביהודה טרם הקפאת הבנייה. בשמאל יש מי שהאשים כי מדובר ב"ישראבלוף" מצד נתניהו.

 

"נתניהו מוכיח שניתן לשים קץ ל'מתן ומתן', וישראל לא תתכחש לריבוי הטבעי בגדה המערבית ותמשיך לבנות שם", אמר שר ההסברה

והתפוצות, יולי אדלשטיין, שהביע תמיכה בנתניהו, וב"עמדתו האיתנה" נגד הדרישה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות. 

 

גם השר מיכאל איתן הביע תמיכה בדרכו של ראש הממשלה, אולם הזהיר כי פילוג בתוך הליכוד בנושא עשוי לפגוע ביציבות הממשלה. "פילוגים ומרידות במפלגה יפגעו בהתיישבות. נסיון העבר מוכיח כי כל פילוג, מרידה או פרישה הובילו לנפילת ממשלות המחנה הלאומי התומכות בהתיישבות, והביאו לעליית ממשלות הרוצות במחיקתה", טען.

 

חברו לשולחן הממשלה, השר יוסי פלד שטען השבוע כי אין כוונה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות או בירושלים, הבהיר אף הוא כי ייתכנו חילוקי דעות בתוך הליכוד בנושא, אולם ההחלטה הסופית תתקבל באופן דמוקרטי. פלד הוסיף כי הוא בטוח שראש הממשלה "יידע לשמור על האינטרסים הקיומיים והבטחוניים של מדינת ישראל".

 

חברי הכנסת הביעו אף הם שביעות רצון מההחלטה. "לאחר מערכת הלחצים שהופעלה על ישראל להקפאה מוחלטת של הבניה, קיבל ראש הממשלה החלטה אמיצה שמוכיחה שוב כי הליכוד לא מפקיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון", אמר ח"כ אופיר אקוניס.

 

לדבריו, "הבנייה ביהודה ושומרון תמשך גם אם יחודש המשא ומתן המדיני. סיעת הליכוד כולה צריכה לעמוד מאחורי ראש הממשלה ולחזק אותו במאבק הקשה שמתנהל בזירה הבינלאומית". מוקדם יותר פורסם כי נתניהו החליט לאשר בניית מאות יחידות דיור בהתנחלויות - בטרם תחילת הקפאת הבנייה באזור. 

  

"ישראבלוף של נתניהו"

בצדה השני של המפה הפוליטית, כמו גם אצל הפלסטינים, לא מרוצים מההכרזה: יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, טענה כי מדיניותה הנוכחית של הממשלה אינה מקדמת את ישראל כלל. "לצערי אנחנו נמצאים היום בצד בו הנהגתה של מדינת ישראל, ממשלתה הנבחרת, עוד לא החליטה בין שתי השקפות העולם השונות זו מזו", אמרה לבני.

 

"היום זה הגיע לשיא שבונים ומקפיאים, נבנה עכשיו נקפיא אחר כך, או כל מיני טקסטים מוזרים מהסוג הזה שנובעים מכך שבעצם הממשלה הזאת לא יודעת לאיפה היא רוצה להגיע ולכן מנסה להסתדר עם כולם", הוסיפה.

 

ח"כ אחמד טיבי, סגן יו"ר הכנסת ויו"ר סיעת רעם-תעל, אמר: "החלטת נתניהו לבנות מאות יחידות דיור לפני הקפאה שמה את בקשת ההקפאה של הממשל האמריקני ללעג ולקלס. למעשה, מדובר ב'ישראבלוף' טיפוסי מבית המדרש של נתניהו. ללכת עם ולהרגיש בלי".

 

חבר הכנסת חיים אורון (מרצ), הזהיר כי מדובר בהחלטה הפוגעת באינטרסים של ישראל. "הקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות

היא אינטרס ישראלי מובהק גם אלמלא היתה זו עמדת הממשל בוושינגטון. לפיכך עמדת ראש הממשלה אינה אלא נסיון פתטי ועצוב לרבע את המעגל, גם בנייה וגם הקפאה הינה החלטה שאולי מסייעת להשיג שקט בין הקנאים בתוך מפלגת השלטון, אולם היא מרחיקה אופקים מדיניים ומעמיקה את הקרע עם האמריקנים", אמר.

 

"הצעת נתניהו משמעותה הקפאה וירטואלית של הבנייה בהתנחלויות", טען מזכ"ל תנועת שלום עכשיו, יריב אופניהיימר. "על פי הפשרה, הבנייה לא תופסק ולו ליום אחד, אפילו להפך. בשטח תימשך תנופת בנייה על בסיס המאחזים החדשים שיפורסמו על ידי הממשלה", אמר.

 

מנגד, אמרו במועצת יש"ע: "נתניהו התחייב לבוחר הישראלי להחזיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון למסלול התפתחות. כמה מאות יחידות דיור - גם אם יאושרו - לא משנות כהוא זה את העובדה שההקפאה היא נזק התיישבותי ומדיני מרחיק לכת למדינת ישראל".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, אטילה שומפלבי אפרת וייס ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדלשטיין. די למתן ומתן
צילום: חיים צח
צילום: ערן יופי כהן
"ישמור על האינטרסים של ישראל". פלד
צילום: ערן יופי כהן
ניסיון עצוב ופתטי. אורון
צילום: ירון ברנר
טיבי. ללכת עם - להרגיש בלי
צילום: דודי ועקנין
מומלצים