שתף קטע נבחר

בשל המחאה: נדחתה ההחלטה על העיר החרדית

המועצה הארצית לתכנון ובנייה דחתה את ההכרעה, שהיתה צפויה להתקבל היום, בדבר גודל העיר החרדית שעתידה לקום ביישוב חריש שבוואדי ערה. הערכות: מנכ"ל משרד הפנים מנסה לגבש פשרה, שתהיה מוסכמת גם על תושבי הקיבוצים והכפרים

המועצה הארצית לתכנון ובנייה דחתה את ההכרעה, שהייתה צפויה להתקבל היום (ג'), בדבר גודלה של העיר החרדית שעתידה לקום ביישוב חריש שבוואדי ערה. זאת, על רקע לחץ ציבורי חריף נגד התוכנית מצד תושבי כפרים ערביים וקיבוצים, שייתכן שייאלצו לוותר על קרקעות לטובת העיר.

 

 

על פי ההערכות, הדחייה נובעת מניסיון של מנכל משרד הפנים ויו"ר המועצה הארצית לתכנון ובניה, גבריאל מימון, לגבש הסכמה בין כל הצדדים הנוגעים בדבר. ככל הנראה, מנסה מימון להשיג הרחבה משמעותית של שטח העיר - תוכנית הזוכה לתמיכת שר הפנים אלי ישי ושר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס מש"ס, לעומת ההרחבה המצומצמת עליה המליצה הוועדה המחוזית.

 

העיר חריש מונה כיום כ-1,200 תושבים בלבד, רובם לא דתיים. על פי החלטת הממשלה הקודמת, העיר תהפוך לעיר חרדית במטרה להחיותה, אולם המחלוקת שנותרה היא גודלה העתידי של העיר.

 

המועצה הארצית אמורה להכריע בין שלוש אפשרויות:

 

1. השארת התוכנית המקורית על כנה, לפיה העיר תוקם על שטח של 3,000 דונם

2. המלצת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה להרחיב את שטח העיר בכ-1,000 דונם נוספים, ל-4,000 דונם, בתוספת סיפוח עתידי של 800 דונם נוספים מאדמות קיבוץ מצר, בתנאי שיאוכלסו 30% מיחידות הדיור הקיימות

3. תוכנית משרד השיכון להרחיב את השטח ל-8,500 דונם, כולל סיפוח שטחים מיישובי הסביבה. 


כ-200 תושבים הפגינו בירושלים

 

ביישובים הסמוכים לעיר מביעים התנגדות עזה להרחבה, ומזהירים מהבערת האזור הרגיש, כמו גם מהפיכת אלפי דונמים של שטחים ירוקים לשטחי בינוי.

 

כ-200 מתושבי אזור ואדי ערה והמועצה האזורית מנשה הפגינו הבוקר מול משרד הפנים בירושלים, במחאה על הכוונה להקים עיר חרדית בחריש. שר הפנים, אלי ישי, התקבל בקריאות בוז ובשלטים עליהם נכתב: "חריש - ש"ס וחלילה".

 

בקרוב צפוי להיפגש השר ישי עם ראש המועצה האזורית אילן שדה כדי לבחון את הסוגייה. שדה אמר היום: "אני שבע רצון ומאמין שבסופו של תהליך יתקבלו ההחלטות הנכונות".

 

בהכנת הכתבה השתתפה שרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה בירושלים, היום
צילום: גיל יוחנן
הפגנת התושבים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים