שתף קטע נבחר

עמוס גלעד: רקטות ל-60 ק"מ? נהרוס את חמאס

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון שיבח את ההרתעה הישראלית מול הארגון הפלסטיני, ואיים כי אם ינסה להעמיק את הפגיעה בישראל - "המבצע הצבאי הבא יהרוס את היישות הזו". הוא אמר כי הסיוע האיראני לטרור "עולה על כל דמיון", והזהיר שגרעין איראני יאפשר לחיזבאללה לבצע פיגוע ראווה ללא חשש

אזהרה חריפה לחמאס לבל ינסה להעמיק את הפגיעה בעורף. ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף במיל' עמוס גלעד, אמר היום (ג') כי ברגע שהארגון ישיג רקטות לטווח של 60 קילומטרים ויעשה בהן שימוש, "המבצע הצבאי הבא של צה"ל יוביל להרס היישות הזו". את הדברים השמיע בכנס הבינלאומי התשיעי של המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה.

 

גלעד אמר כי אי אפשר אמנם להרוס תנועה, "אבל אפשר להתמודד עם הממסד". הוא אמר כי "החדשות הטובות הן

שיש הרתעה מול חמאס וחיזבאללה, על בסיס הדימוי שישראל נחושה להרוס כל אחד מהם". הוא ציין כי חמאס נכשל במטרות שהציב לעצמו השנה - למנוע מהרשות הפלסטינית ומאש"ף להחזיק את הלאומיות הפלסטינית, וציין שגם במבצע "עופרת יצוקה" לא הצליח הארגון לחטוף חיילים או - מנקודת מבטו - להרוג חיילים רבים. הוא זקף לזכות ההרתעה הישראלית גם את העובדה שחמאס פועל בחודשים האחרונים למנוע שיגור של רקטות לעבר ישראל.

 

האלוף במיל' גלעד הכביר במילים על הקשר בין איראן לארגוני הטרור. הוא הצהיר כי טרור המתאבדים הפלסטיני בתוך ישראל הובס, אך הארגונים הפלסטיניים עדיין רוצים לבנות מחדש את יכולותיהם בעזרת תמיכה מסיבית מטהרן. "אי אפשר אפילו לדמיין מה איראן עושה כדי לעזור להם", אמר. "הם שולחים ספינות וכלי נשק, ואין להם בעיות תקציביות לעשות את זה".

 

גלעד הזהיר גם כי "אם איראן תהיה גרעינית, האיום מצד חיזבאללה יהיה משמעותי יותר. זה לא יהיה איום טרור, אלא איום צבאי, שמבוסס על הרתעה, ותהיה להם יד חופשית לבצע פיגוע ראווה גדול ללא חשש מתגובה ישראלית".

 

על מצרים: עדיפה יציבות מדמוקרטיה

ראש האגף המדיני-ביטחוני אמר כי "גם אם לאיראן יהיה רכיב גרעיני, אפילו לא פצצה, היא תגדיל את תמיכתה בטרור, כי הם מאמינים שזאת הדרך". הוא הסביר ש"באופן חסר תקדים, אנחנו מוצאים שיש לנו מכנה משותף עם העולם הערבי נגד האיום האיראני".

 

גלעד שיבח את השכנה ממזרח על מאבקה בטרור: "ירדן היא מודל למלחמה בטרור, וכל יום אני נפעם מחדש", אמר. "אני לא יכול לדמיין את הביטחון ואת הצלחת המלחמה בטרור ללא היעילות הירדנית, ועלינו ללמוד מהם".

 

גלעד התייחס גם לתפקידה החשוב של קהיר באזור. "מצרים היא עמוד התווך של המזרח התיכון ומנהיגתו. אני חושב שעדיף להמשיך את היציבות מאשר לעבור לדמוקרטיה שלא מתאימה למזרח התיכון, ויכולה להחליש מדינות יציבות". הוא אמר כי "מצרים חייבת לסגור לחלוטין את הגבול עם עזה, ולמיטב ידיעתי והיכרותי עם מנהיגי מערכת הבטחון - אני משוכנע שהם יכולים לעשות את זה".

 

בהתייחס לשלום אפשרי עם סוריה, אמר כי הסכם עמה חייב לכלול את מרכיב הטרור. עם זאת, ציין כי אם בעבר ניתן היה לכלול בכך את עניין חיזבאללה, "כיום חיזבאללסטאן כל-כך חזקה, שלא בטוח שסוריה יכולה לעשות זאת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד. "חמאס לא עמד במטרותיו"
צילום: AFP
חמושים בעזה. "טרור המתאבדים הובס"
צילום: AP
מומלצים