שתף קטע נבחר

חידוש לחג: פורל ענק שמספיק לכל המשפחה

קבלו את החידוש באמבט הדגים: פורל משפחתי. מדובר בנקבת פורל במשקל שני קילוגרמים, ויש גם מניפולציה כרומוזומלית בדרך אל האש

על שולחנות החג של משפחות רבות יעלה בשבועות הקרובים דג חדש יחסית: פורל משפחתי. בניגוד לפורלים הסטנדרטיים, השוקלים 400 גרם ומוגשים כמנה אישית, הדג המשפחתי גדול הרבה יותר, שוקל שני קילוגרמים, וניתן לפרוס ממנו פרוסות למספר סועדים.

 

זה לא פורל, זאת פורלית

אלא שהפורל המשפחתי הוא בעצם פורלית. ד"ר אבשלום הורביץ, הביולוג של חוות דגי הדן, ומי שפיתח את הזן, מספר שכל הדגים הגדולים המשווקים כדג משפחתי, הם למעשה נקבות בנות שנתיים. ויש גם סיבה מעניינת לניצחון המין הנקבי: "פורל זכר מגיע לבגרות מינית בגיל שנה בערך‭,"‬ אומר ד"ר הורביץ, "וכמו כל הזכרים, מה שמעניין אותו זה לרדוף אחרי נקבות. כשזה קורה להם, הם מפסיקים לאכול כמו שצריך, כתוצאה מכך מתפתחים פחות טוב והבשר שלהם הופך פחות רך. זאת הסיבה לכך שאנחנו משווקים אותם כשהם בני 10 עד 12 חודשים ושוקלים 400 גרם, ממש על סף ההתעניינות שלהם בנקבות‭."‬


(צילום: Index open)

 

שלא כמו בקרב המין האנושי, נקבת הפורל דווקא מתפתחת אחרי הזכר ומגיעה לבגרות מינית רק בגיל שנתיים, כשהיא כבר שוקלת שני קילוגרמים. בגיל זה, נמצא בשרה בשיאו וכיוון שכך, החליט צוות הפיתוח של דגי הדן לייצר מניפולציה כרומוזומלית (גינוגנזה, בשפה מקצועית‭,(‬ ולהגביר את השקצת הנקבות, על מנת לשווק אותן כדג משפחתי.

 

למה בכלל לפתח דג משפחתי?

"ראינו שיש ביקוש לדג גדול יותר, בעיקר מצד משפחות חרדיות ומרובות ילדים. הם שמים דג גדול אחד בתנור, ממלאים אותו בעגבניות, שום ועשבי תיבול, ואחרי הצלייה מחלקים למנות, כך שכל ילד מקבל מנה בגודל המתאים לו".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים