שתף קטע נבחר

עובדי הסיעוד הזרים התאגדו: "עלולים לאבד הכל"

כ-60 אלף עובדים זרים מועסקים בסיעוד בישראל, רבים מהם אינם מקבלים משכורת בזמן, לא זוכים לזכויות סוציאליות ומנוצלים לעבודות ניקיון. היום התאגדו לראשונה: "יש המון בעיות. או שלא משלמים בכלל, או שנותנים תשלום חלקי"

כוח לעובדים הזרים: מאות עובדים זרים השתתפו הערב (שבת) בכנס התאגדות ראשון של עובדי הסיעוד הזרים בישראל - בניסיון לשמור על זכויותיהם הסוציאליות. "אומרים לנו שבגלל שאלה לא החגים שלנו, לא מגיע לנו חופש. אי מקווה שעכשיו יהיה שינוי", אמרה אחת העובדות.

 

אניטה, אזרחית נפאל המועסקת בארץ כבר שנתיים, לא סבלה עד כה מקיפוח מצד מעסיקיה - אולם שמעה לא מעט על תנאי העבודה הקשים להם זכו חבריה. "לחברים שלי יש המון בעיות - או שלא משלמים בכלל, או שנותנים תשלום חלקי וזה אחרי ששילמנו המון כסף בארץ המוצא כדי להגיע לכאן. אין לנו פה אף אחד וכל יום אנחנו עלולים לאבד את הכל", סיפרה.


המשתתפים בכנס. שומרים על זכויות (צילום: עופר עמרם)

 

לדבריה, תקופת החגים רק מהווה פתח נוסף לניצול בלתי ראוי של העובדים. "גם עכשיו, לקראת החגים, שמעתי מהרבה חברים שהמעסיקים דורשים מהם לעזור בניקיון הכללי של הבית בנוסף למה שהם אמורים לעשות, וגם אומרים שבגלל שאלה לא החגים שלנו הם לא יקבלו חופש. אני מקווה שעכשיו הכול ישתנה", הוסיפה.

 

בישראל עובדים כיום בסיעוד כ-60 אלף עובדים זרים, רבים מהם סובלים מפגיעה מתמשכת בזכויותיהם. ארגון "קו לעובד" מדווח כי מדי שנה מתקבלות מעל עשרת אלפים פניות מצד עובדים על אי תשלום שכר מינימום, איסור לצאת לחופשות כמותר בחוק ואי הקפדה על תנאים סוציאלים.

 

חנה זוהר, מנהלת "קו לעובד" סיפרה ל-ynet כי אחת הפניות הנפוצות מגיעה מעובדים שמבקשים להחליף מעסיק מסיבות שונות. מרבית חברות כוח האדם אינן מסייעות לעובדים, ומעדיפות להביא עובד חדש תמורתו הן זוכות לעמלה - במקום למצוא אישורים נדרשים עבור עובד שכבר שוהה בארץ. לדבריה, הדבר הופך את העובדים הוותיקים לבלתי חוקיים בעל כורחם, משום שהם אינם מקבלים כל סיוע במקרה בו הקשיש בו טיפלו נפטר, או הועבר למוסד סיעודי.

 

"ההתארגנות החדשה תעצים את כוחם של העובדים, כי הממשלה בעצם הפקידה את התחום בידיהם של העובדים הזרים כשהיא בעצמה מתנערת מאחריות. כך נוצר מצב שחברות כוח האדם מרוויחות כסף על גבם של העובדים הזרים והמדינה חוסכת במקום לדאוג להם. אנחנו מקבלים גם תלונות מעובדים זרים שמציבים אותם אצל משפחות שאין בידן לשלם להם שכר. המדינה פשוט מצאה עוד דרך לחסוך מיליונים על חשבונם של העובדים הזרים", טענה.

 

התאגדות עובדי הסיעוד הזרים תצטרף לארגון "כוח לעובדים", ותפעל במסגרתו.

אופיר טובול, פעיל בארגון, סיפר כי הוחלט על צירוף עובדי הסיעוד הזרים לאחר שההסתדרות דחתה את בקשתם להקים ארגון עצמאי משום שאינם אזרחי ישראל.

 

"קבוצת מטפלות נפגשו והחליטו שמאחר שהן לבדן בישראל עליהן לצאת למאבק, והיום זו הפעם הראשונה שהחברים נרשמים לאיגוד. הם רוצים לשפר את תנאי התעסוקה, התשלומים לחברות תיווך ועוד. אנחנו נתחיל היום ונמשיך להתכנס ולראות כיצד ובאיזו דרך נסייע לעובדות", הסביר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אניטה. מקווה לשיפור
צילום: עופר עמרם
חלק מבאי הכנס
צילום: עופר עמרם
מומלצים